Masturbujete, i když jste zadaní? Není to neobvyklé ani na škodu, pokud funguje i vztah

Úsměvnými pověrami o tom, že masturbace způsobuje chlupaté dlaně a vysychání míchy, se už dnes nenechá vystrašit snad nikdo. Jeden mýtus však kolem onanie stále koluje: že jde o „náhražku”, po které sáhneme spíš v období sexuální nouze: když jsme single, rozhádaní nebo když nám to s protějškem neklape v posteli. Požitek z masturbace přitom párovému sexu nekonkuruje, a když si drahá polovička dělá dobře, vůbec nemusí jít o signál, že není (u)spokojená. Data z tuzemského průzkumu e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz navíc ukazují, že mezi zadanými a singles jsou v tomto ohledu minimální rozdíly: alespoň jednou týdně masturbuje 27 % zadaných a 28 % single žen, několikrát týdně pak 44 % zadaných a 53 % single mužů.

Květen, čas myslet na sebelásku

Máj máme zafixovaný jako lásky čas, málokdo ale tuší, že v květnu probíhá také světový měsíc masturbace, kdy si připomínáme, že by každý měl mít právo na sebeukájení. Tento velmi příjemný nárok oslavujeme na počest americké pediatričky Joycelyn Elders, která v roce 1994 navrhla, aby se masturbace zařadila do osnov sexuální výchovy – a dostala za to  výpověď z úřadu hlavní lékařky USA. O kolik lépe vypadá situace v současném Česku, tedy o tři dekády později?

Udělá si člověk ten nejlepší orgasmus sám?

Z anonymního průzkumu sexshopu YOO.cz také vyplynulo, že 33 % Češek zažívá při sólo hrátkách lepší orgasmus než při sexu s partnerem. Nicméně: procenta žen, které aspoň jednou týdně masturbují, jsou mezi zadanými (27 %) a singles (28 %) velmi vyrovnaná – ani vážný vztah zkrátka není důvodem, proč si tuto sólo zábavu upřít. A čeští muži? 65 % dotázaných sice dosáhne intenzivnějšího orgasmu při pohlavním styku, skoro každý druhý ale masturbuje několikrát do týdne nehledě na svůj vztahový status. Mezi muži s vážnou známostí se dokonce najde skoro dvakrát více těch, kdo masturbují jednou týdně (19 %), než mezi single pány (10 %). Přiměřená autoerotika se dá dokonce považovat i za zdravou aktivitu! „To, jak často člověk masturbuje, příliš nesouvisí se vztahovým statusem. Potřeba sexuálního uspokojení je dána úrovní libida, která je zcela individuální a neexistuje pro ni žádná norma. Úplně normální však je, když i zadaný člověk masturbuje. Pokud kromě toho funguje i partnerský sex a ostatní stránky života, je to v pořádku v jakékoliv míře,” vysvětluje MUDr. Marek Broul, Ph.D., MBA, FECSM, primář Sexuologického oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a předseda České společnosti pro sexuální medicínu.

Čtěte dál …

Sexuální tabu v Česku: Lidé akceptují masturbaci, stigma análního sexu a BDSM přetrvává. Nejvíce odmítají pissing a pegging

Které sexuální praktiky považují Češi za přijatelné a co je stále tabu? Odpovědi přinesl nový průzkum společnosti Růžov‎ý slon, kter‎ý zpracovala výzkumná agentura STEM/MARK. Zatímco masturbaci i orální sex většina lidí akceptuje, BDSM spíše odmítají. Mezi...

pokračovat ve čtení