Experti varují: Cestování zvyšuje rizikové sexuální chování. Mladí lidé se nechrání, ženy bývají promiskuitnější

Dovolené představují vhodnou příležitost užít si milostná dobrodružství. Zejména u mladých lidí se však cestování pojí s rizikovějším sexuálním chováním, které se projevuje náhodným sexem, střídáním více nových milostných partnerů a nedostačující ochranou před pohlavně přenosnými chorobami. Rizikové chování je navíc silnější u žen. Až polovina z nich si při cestování užívá sex s více partnery.

Různé studie potvrzují, že letní období zvyšuje chuť na sex. „Lidé se během léta cítí šťastněji, vyšší teploty a více slunečního svitu zase příznivě působí na sexuální touhu. Více sexu si lidé užívají zejména během dovolených v zahraničí. Nové prostředí, volný čas, absence každodenních povinností, více relaxu a méně stresu, to vše nahrává zvýšenému libidu,“ vysvětluje Veronika Kubíčková, sexpertka z e-shopu Ruzovyslon.cz, který prodává erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

Skoro polovina lidí si do kufru nebalí kondomy

Kromě větší chuti na milostná dobrodružství se však s letním cestováním pojí také rizikovější sexuální chování, a to především u mladých lidí. Podle studie odborníků z University of Ottawa se mladí cestovatelé ve zvýšené míře oddávají náhodnému sexu s novými partnery, přičemž nedbají na patřičnou ochranu. Kondom si s sebou na cestu přibalilo jen 46 % lidí, kteří plánovali, že během své dovolené budou mít sex. Dvě třetiny lidí, kteří se na cestách oddali milostným hrátkám s novými partnery, pak prezervativy nepoužívaly konzistentně a důsledně. Pětina mladých rovněž přiznala více než jednoho „dovolenkového“ sexuálního partnera a většina se doznala k sexu pod vlivem alkoholu.

Že se lidé při výjezdech do zahraničí více věnují náhodnému sexu, potvrdila i jiná studie vědců ze švédské Lund University provedená na vzorku 2 189 lidí, z nichž více než polovina byly ženy od 18 do 24 let. Náhodný sex během pobytů za hranicemi přiznala čtvrtina respondentů. „Náhodný sex a promiskuitní chování spojené s nekonzistentním používáním ochranných pomůcek samozřejmě zvyšují riziko onemocnění pohlavně přenosnými chorobami. Mít chráněný sex je přitom obzvláště důležité v případě dovolené v rozvojových zemích. A pokud lidé zapomenou nebo se v touze po dobrodružství nechrání záměrně, určitě by neměli váhat nechat se po návratu z cest otestovat,“ doporučuje sexpertka Veronika.

Více riskují ženy, cestování v nich vzbuzuje pocit sexuální svobody

Přestože jsou milostná dobrodružství typicky přisuzována spíše mužům, ukazuje se, že jsou to ženy, kdo během dovolené více experimentuje s riziky. Ve zmíněné kanadské studii se například uvádí, že téměř polovina žen, které si během cestování užívaly sex, tak činila s více než jedním partnerem. Téměř 15 % se pak dokonce na dovolené oddávala análnímu sexu, který je s ohledem na přenos pohlavně přenosných chorob považován za rizikovější.

Dovolenkovému sexuálnímu riskování žen se poměrně podrobně věnoval také výzkum v čele s Lizou Berdychevsky z University of Illinois. Ta zjistila, že ženy při cestování zažívají silnější pocit sexuální svobody, který je motivuje k rizikovějšímu chování. K tomu jim napomáhá i určitý pocit větší anonymity v cizí zemi, jenž u nich snižuje vnímání rizikovosti a dlouhodobých následků. „Dovolené v zahraničí ženám nabízejí možnosti sexuálního zkoumání a sebepoznání, které jim mohou být doma nedostupné. Ženy tak mohou cítit odvahu pro porušování osobních tabu a experimentování s novým chováním a praktikami,“ vysvětluje odbornice Veronika Kubíčková.

Čtěte dál …