Vína z ANNOVINNO zrozená v Lednici nezklamou

Nastává čas svatomartinských posezení u husy a mladého vína. Mám jeden tip na úžasně připravenou husičku s lokšemi a červeným zelím, kam jsme i tento rok zajeli. O něco dřív, protože na den sv. Martina a těsně po něm je velmi problematické místo získat. A protože tam jedeme autem jako řidič si nemohu přímo na místě dopřát onu nádhernou kombinaci do zlatova upečené husy a mladého vína.

Po příjezdu domů mi to ovšem nedalo a k večernímu rozjímání a zažívání husy jsem dostal chuť nějaké víno otevřít, ochutnat a vypít. Prošel jsem svou vinotéku a přemýšlel, co by se nyní po huse hodilo. Svatomartinské víno ještě není, takže výběr padl jiného. Suchý Grüner Veltliner z Rakouska mi již došel (letos v létě žádné cestování do Burgenlandu k jezeru a za vínem do Rakouska nebylo – viz moje dřívější popisy cest do zahraničí), hledal jsem lehké bílé víno. Sáhl jsem tedy po lednickém cuvé.

Lednické vinařství ANNOVINO vyrábí vína, která jsem již několikrát rád ochutnal a vím, že se jedná o vína mnohokrát oceněná na různých soutěžích. Také tentokrát jsem zvolil víno s medailí, jednohvězdičkový Champion Top vinařský cíl. Jednalo se o bílé Lednické cuvé, odrůd Veltlínské zelené, Rulandské šedé a Tramín červený. Protože jsem nepil víno již přímo k jídlu, ale po jídle a dezertu, zvolil jsem toto moravské zemské víno i proto, že je polosladké.

Co k tomuto vínu víc říct?

Víno je skutečně lehké, jen s vyšším zbytkovým cukrem, který je ovšem doplněn svěží příjemnou kyselinkou. Kořenitost pocházející z Tramínu je doplněná o odlehčenou chuť Veltlínu. Příjemná vůně lipového květu uvádí víno již před prvním ochutnáním, mírná mineralita vína je znát v dozvuku na patře.

Toto víno je ideální pro milovníka klasických vín, ani výrazně sladkých ani výrazně suchých nebo kyselých. Osobně ho hodnotím jako víno náladové – pokud máte rozjímavou náladu a chuť na sladší víno, pak po něm sáhněte. Pokud ovšem chcete dynamické suché víno s výraznou kyselinkou, např. k rybě, vezměte si odrůdový suchý Veltlín Zelený nebo suchý Rýnský ryzlink.

V soutěži Česká chuťovka 2021 www.ceskachutovka.cz nebo www.facebook.com/ceskachutovka získala ocenění tato lednická vína: Lednické cuvée bílé polosladké a Lednické cuvée bílé polosuché.

Vína z vinařství ANNOVINNO si můžete zakoupit na https://eshop.annovino.cz/.

Tip redakce

Udělejte si výlet a zažijte příjemné chvíle nejen s vínem ve Valticko-Lednické oblasti.

Autor: Vladimír Müller

Čtěte dál …

Stylová i za grilem

Léto je ideálním časem na pořádání grilovaček, posezení s kytarou u ohně a různých zahradních setkání s přáteli a rodinou. Dostali jste pozvání na takovou akci, nebo ji sami pořádáte? Kromě pohodlí ostatních myslete i na to své, a vsaďte na stylový ležérní outfit, ve...

pokračovat ve čtení