V minipivovaru Proud proběhlo slavnostní požehnání varny a odhalení pivovarského zvonu a kříže

Minipivovaru Proud v Plzni dnes požehnal plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub. Součástí slavnostního aktu, který se konal rok od uvaření první várky piva Proud, bylo odhalení tradičních pivovarských symbolů – kříže a zvonu. K dnešní události uvařila sládková Lenka Straková výroční ležák FRANZ SPALEK, který bude k dostání ve vybraných pivotékách.

„Věříme, že požehnání pivovaru nám přinese štěstí i pro další plány do budoucna. V horizontu několika let bychom chtěli dokončit rekonstrukci pivovaru, včetně vybudování výčepu nebo kulturního sálu, a ještě více ho otevřít veřejnosti. Máme za sebou zhruba rok provozu a 80 várek piva. Ale slavnostní veřejné otevření pivovaru jsme kvůli koronavirové krizi mohli udělat až letos,” říká ředitel pivovaru Proud Michal Škoda.První várku piva v Proudu uvařili loni během koronavirových omezení, což s sebou neslo i řadu komplikací.  Původně plánované stáčení do sudů museli nahradit lahvovým pivem.„Naštěstí díky rozvolnění opatření se nám daří od května rozšiřovat síť hospod, kde je možné ochutnat čepovaný Proud, a to nejen v naší domovské Plzni,“ dodává Michal Škoda.

První narozeniny minipivovar Proud oslavuje limitovanou várkou výročního ležáku FRANZ SPALEK. Název nového speciálu odkazuje k osobnosti Františka Spalka, od jehož úmrtí letos uplyne 90 let. Pivovar Proud sídlí ve více než stoleté budově bývalé elektrocentrály pivovaru Plzeňský Prazdroj, která byla součástí velkolepého Spalkova projektu. Díky němu byl plzeňský pivovar už na začátku minulého století soběstačný ve výrobě elektřiny i v zásobování vodou. Dvanáctistupňový nefiltrovaný ležák FRANZ SPALEK uvařili v Proudu z nové odrůdy žateckého chmele SAAZ comfort s charakteristickým rychlým nástupem hořkosti a příjemným květinovým aroma. V prodeji bude v e-shopu pivovaru a vybraných pivotékách.

Slavnostní požehnání a odhalení pivovarského zvonu a kříže se konalo přímo v srdci minipivovaru Proud, tedy na nerezové 30HL varně vyrobené v Pacovských strojírnách. „Zvon a kříž jsou symboly, které neodmyslitelně patří k varně pivovaru. V dávné historii sládci při vaření piva nevěděli, co způsobuje, že je pivo tak lahodným nápojem. Domnívali se, že je to dar od Boha, a proto na varně musel být kříž a každá várka končila slovy ´S pánem Bohem´ nebo ´Dej Bůh štěstí´. Takový je i současný sládkovský pozdrav. Symbol zvonu byl na varně historicky   z mnohem méně prozaického důvodu. Protože je s vařením piva od nepaměti spojeno placení daní, sloužil zvon k přivolání finančního úředníka. Zvon také oznamoval pracovníkům spilky, že je uvařena nová várka,“ vysvětluje emeritní vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka, který nechyběl mezi hosty dnešního požehnání.


O pivovaru Proud

Nový experimentální minipivovar Proud, který sídlí v bývalé elektrárně v areálu Plzeňského Prazdroje, uvařil první várku 29. 9. 2020 a vaří celkem pět stabilních pivních speciálů. Ve stálé nabídce pivovaru Proud je nyní TheMže – English Pale Ale 10, Ventill – ležák 11, Soutock – žitná IPA 13, Cotel – Stout 14 a nealkoholické pivo Proovan. Pivovar dále nabízí různé sezónní edice, vaří piva ve spolupráci s dalšími pivovary, experimentuje v rámci limitovaných edic nebo řady barrel-aged, tedy piv stařených v dubových sudech po whisky nebo víně. Mnohá z těchto piv si již získala nejen četné fanoušky, ale také uznání odborných porot na českých i mezinárodních pivních soutěžích. Aktuálně mezi ně přibyla zlatá a stříbrná medaile z mezinárodního pivního festivalu International Beer Festival Budweis a vítězství ve dvou kategoriích soutěže Cerevisia Specialis – Pivní speciál roku 2021. Pivovar počítá s roční produkcí v řádu několika tisíc hektolitrů piv v sudech a skleněných lahvích. 

Piva z pivovaru Proud jsou v prodeji ve vlastním e-shopu a také na Rohlík.cz, v některých pivotékách i ochutnávkových pivnicích, např. Pult a Pivstro, ve vybraných prodejnách Makro a Albert v Plzni a Praze nebo na pivních festivalech. Aktuální informace najdete vždy na webu pivovaru v sekci Kam na pivo. Pivovar nabízí také komentované prohlídky s ochutnávkou, které jsou doslova nabité energií.

Čtěte dál …