Velké Pavlovice, vinařství Mikulica

Jak jsem psal v minulém článku, přibližně před 15 lety jsme jako skupina začali jezdit na vinné výlety na jižní Moravu (a nejen tam). Jedna z prvních akcí, na kterou si vzpomínám, byla Den otevřených sklepů Velké Pavlovice.

Velkopavlovická oblast je jedna z hlavních vinařských oblastí Moravy a Velké Pavlovice jsou samozřejmě jejím centrem. Tehdy se akce účastnilo přibližně 15 vinařství v obci. Ochutnat všechna vína ve všech vinařstvích během jednoho dne snad ani nejde, a to především proto, že u někoho prostě víno chutná jinak, než by chtěl ten, kdo vinařství navštíví, a tak prostě jde dál – takhle to dělá většina návštěvníků a samozřejmě i já. Naopak, pokud mi v nějakém vinařství víno chutná, mám tendenci ochutnat všechna vína, která vinař k ochutnání předkládá.

Ve Velkých Pavlovicích jsme při této první návštěvě Dne otevřených sklepů narazili na vinařství Mikulica, kde jsme zůstali na přechutnání všeho. Byla to nejen naprosto vynikající Pálava, která mně osobně přímo vyrazila dech, ale i další úžasná vína plných chutí a vůní, jako Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Sauvignon. Vše srovnatelné s Alsaskými víny řady Grand Cru z těch nejlepších vinic. Nejen že jsem tehdy tato vína nakoupil, ale od té doby se do tohoto vinařství pravidelně vracím (vracíme s celou skupinou) i několikrát do roka, ale také zde hodně nakupuji.

V letošním roce mně návštěva ještě čeká, přesto se mi již podařilo ochutnat některá jejich vína ročníku 2020 – Veltlínské zelené, pozdní sběr, svěží suché víno, typický veltlínek tak jak má chutnat, Sauvignon, pozdní sběr, opět suché víno s intenzivní vůní a příjemné typické chuti, lahodný Müller Thurgau kabinet, lehké suché víno do teplých letních dní na zahrádku či terasu. Další vína tohoto ročníku ještě musím ochutnat a jak se tak stane, tak o tom jak mi chutnají opět napíšu.

Vinařství Mikulica https://www.vinarstvimikulica.cz/ je v současné době již úplně jinde, než před 15 lety. Došlo k rozšíření výroby vína, ale také postavení penzionu, kde se mohou návštěvy ubytovat po předchozím objednání. Pokud se budete chtít ubytovat, doporučuji také domluvit ochutnání vín tohoto vinaře. Já zde byl na takto soukromě domluvené ochutnávce (samozřejmě s naší skupinou) již několikrát a doufám, že se sem ještě několikrát vrátím.

Autor: Vladimír Müller

Čtěte dál …

Připravte se na letní dobrodružství s novými míchanými drinky v plechovkách od STOCKU – Mojito, Cuba Libre nebo Gin & Tonic

Jste ready na léto? A jste ready na drink? Se začínajícím létem přináší společnost STOCK Plzeň-Božkov další tři nové osvěžující „ready-to-drink“ nápoje v plechovkách, které navazují na úspěšné a oblíbené portfolio RTD drinků. A které příchutě to jsou? Božkov Republica...

pokračovat ve čtení