Vinné výlety

Jsme skupina lidí, kteří mají rádi víno i cestování a jezdí pospolu na různé několikadenní akce, na kterých se snažíme poznat – projít nějakou krajinu a současně i ochutnat produkci místních vinařů. Každý vinař dělá víno trochu jinak, má jiné odrůdy a hrozny, jiné vinice jinak položené a založené na jiné půdě, jinak je sklízí a i proto je každé víno originál. A ne každé musí chutnat každému, na druhou stranu si nakonec každý vybere podle své chuti.

Vedle Česka, které je samozřejmým cílem těchto výletů, se vypravujeme i do zahraničí – Německo a v něm převážně moselská oblast v Porýní, Francie a v ní hlavně Alsasko (to díky preferenci bílých vín), Rakousko, ať už Wachau nebo Burgenland. To vše jsou oblasti, kde se dá nejen ochutnávat víno, ale také místní kuchyně – speciality – a hlavně chodit a chodit a chodit po krajině.

V Česku se zaměřujeme převážně na oblast jižní Moravy. Úplně první výlety před cca 15 lety vedly samozřejmě sem. Nejprve na výstavy vín, v dalších letech se rozšířily Dny Otevřených Sklepů (DOS) a to v téměř všech vinařských městech a městečkách. Bývala to výborná příležitost, jak nejen ochutnat vína různých vinařů, vybrat si a přivézt i sebou, ale také si v předchozích či následných dnech udělat výlet po krajině a samozřejmě také si pokecat o tom, co vše se u každého z nás změnilo od posledně a jak se komu daří, protože i když jsme povětšinou kdysi pracovali ve stejné firmě, postupem času se už vídáme hlavně na těchto akcích. Kdeže tyto časy jsou – poslední dva roky žádný DOS už není.

Fotografie z upoutávky je z Alsaska. Fotografie k tomuto povídání je jižní Morava. Kdo chce, může zkusit tipnout přesnou lokalitu a poslat tento tip na redakce@all4fun.cz, nejlépe i se svou zkušeností (vinnou), která se bude vázat k focenému místu.

Autor: Vladimír Müller

Čtěte dál …

Návštěva vinařství Johann W

Vinařství v Čechách nejsou úplně nejznámější a nejoblíbenější u milovníků vína. Ale rozhodně se vyplatí některá z nich navštívit a zdejší produkci ochutnat. Obzvlášť pokud je to spojeno s výletem do přírody nebo za památkami. A pokud se vydáte třeba na hrad Hazmburk,...

pokračovat ve čtení