Pět tipů, jak zvládnout dovolenou se psem

K moři nebo na Šumavu? Se psem nebo bez? Takovou rozpolcenost při výběru dovolené zažívá nejeden majitel psa. Rádi byste vyrazili dál než na chalupu, ale přece jen svěřit chlupáče někomu, jen tak nechcete? Nenechávejte ho na hlídání, a nebojte se odjet za odpočinkem třeba i k moři. S našimi tipy to zvládnete vy i váš psí parťák na jedničku.

Při rozhodování, kam na dovolenou, se už úplně nemusíte ohlížet na to, zda pes s vámi může nebo nemůže jet. Teda v případě, že se nechystáte odcestovat mimo Evropu. V rámci Evropské Unie můžete cestovat se svým mazlíčkem bez problémů, stačí se jen na cestu řádně připravit. Kromě výběru destinace je rozhodující kondice, věk a samozřejmě i rasa pejska. Tak jako lidé, i psi mohou ve stáří cestování snášet hůře.

1. Plemeno psa není jedno

Ať už se chystáte k moři nebo na opačný konec republiky, uzpůsobte cestování plemenu, které doma máte. V případě malé čivavy je jedno, kam pojedete a jak. Část leteckých společností přijímá malá plemena za poplatek na palubu letadla, a tak svého parťáka máte stále u sebe. Oblíbenou destinací majitelů menších plemen jsou Kanárské ostrovy, Chorvatsko anebo Itálie či Španělsko. V případě, že vlastníte většího psa zvolte raději dopravu vlastní a destinaci bližší či třeba tolik oblíbený roadtrip. Velkého psa by na palubu letadla nevzali a největší pohodlí bude mít při cestování automobilem nebo karavanem. Kromě druhu dopravního prostředku, je zde také rozhodující, jak která rasa snáší, teplé či chladnější počasí. Majitelé mopsů a francouzských buldočků by se měli vyvarovat dlouhému cestování do velmi teplých krajin. V případě, že i tak zvolí cestu do teplejších destinací, je potřeba předcházet přehřátí organismu a dávat si na to pozor.

2. Kondice a stáří

Možná jste se už na cesty se svým psím parťákem před lety vydali a pamatujete si na ty báječné společné zážitky. Jenže pár let uplynulo a je dost možné, že má pejsek pohybové potíže, hůře snáší teplotní rozdíly anebo prostě už není celkově tolik fit jako dřív. V ten moment popřemýšlejte, zda chcete dovolenou trávit spíše aktivně anebo odpočinkově, abyste jej zbytečně nenamáhali. „Pokud máte staršího pejska doporučuji navštívit před odjezdem veterináře, který vám cestu schválí a případně vám předá instrukce, jak celou cestu a dovolenou zvládnout,“ doporučuje Martin Pučálka, odborník ze společnosti Krmiva Pučálka.

3. Nepodceňte výběr destinace ani ubytování

Na výběru cílové destinace a ubytování velmi záleží. Odvíjí se od toho, nejen to, jak dlouhá cesta vás čeká, ale jestli to je pro psího parťáka vhodná destinace. V každé zemi se ke psům staví trochu jinak. Tolik Čechy oblíbená destinace jako Chorvatsko, požaduje pro vstup do země, aby měl pes čip, pas a platné očkování proti vzteklině. V případě, že byste chtěli převážet více psů, než pět je nutné i vyšetření zvěrolékařem. Kromě respektování pravidel vybrané dovolenkové destinace, je potřeba najít i adekvátní ubytování. Obvykle mají pejskaři menší výběr, ale pokud máte menší plemeno zkuste se v hotelu, apartmánu či jinde domluvit. Kromě ubytování je potřeba respektovat i pohyb psů venku. Například Chorvatsko a Itálie má přesně určené pláže pro psy, na ty ostatní s nimi nesmíte.

4. Co sbalit na cesty?

„Na každou cestu se psem je potřeba sbalit krmivo, ideálně menší balení granulí, konzerv a pamlsků, zapomenout byste neměli ani na vitamíny či jiné potravinové doplňky. Aby se zvíře nenudilo je vhodné mu pořídit hračku, vhodné jsou Eco Friendly hračky z netoxické TRP pěny,“ doporučuje Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka. Zapomenout byste doma neměli misky na vodu a krmivo, pelíšek, dostatek pytlíků na exkrementy, speciální pas do auta anebo cestovní klec na přepravu. Pokud pes necestuje často a není na to zvyklý, může to být pro něj značná stresující událost. Proto při cestě autem dělejte časté zastávky, nechte ho se projít, napít a odměňujte pamlsky.

5. I na dopravním prostředku záleží

Rozhodujete se, zda pojedete autem, vlakem anebo letadlem? S každým dopravním prostředkem je to trochu jinak. V automobilu musí být pes připoután, aby neohrožoval řidiče a další spolucestující. Vhodná je i speciální klec na přepravu, kterou snadno umístíte do zavazadlového prostoru, vy i pes tak bude v bezpečí. Při cestování vlakem je potřeba ověřit, zda pes může cestovat a pokud ano, zda by měl mít náhubek, umístěn v přepravce apod. Když zvolíte letadlo, ubezpečte se, že je možnost vzít svého mazlíčka přímo na palubu, jestliže ne, svěřte jej raději někomu na hlídání.

Čtěte dál …

MEGA dětský kemp IV. v Putimově

Kam společně s dětmi o víkendu? Putimovští hasiči pořádají v sobotu 20. července na veliké louce pod koupalištěm už tradiční kemp pro rodiče s dětmi a se spaním pod vlastními stany. Celodenní program přináší ukázky sokolnictví (dravci), bublinovou show,...

pokračovat ve čtení