Jeden lékárník denně připraví až 700 očkovacích dávek proti covid‑19


Česká republika se dle aktuálních dat zatím v počtu podaných vakcín proti covid‑19 řadí pod průměr zemí EU. První nebo druhou dávku očkování podstoupí ještě mnoho Čechů. Někteří jedinci z různých důvodů vakcinaci teprve zvažují a zatím ani nejsou registrovaní. Proočkování populace je přitom způsob, jak s pandemií bojovat. Na efektivním procesu očkování se každý den podílejí lékárníci napříč celou ČR. Farmaceuti i studenti farmaceutických fakult ředí koncentrovaný roztok vakcín od výrobce na požadovaný objem a připravují jednotlivé dávky. Ruce jednoho lékárníka připraví v očkovacím centru denně až 700 dávek. Vakcína je pak zdravotníkem aplikována jednorázovou injekční stříkačkou. Tento vynález novozélandského lékárníka Colina Murdocha z roku 1956 je nejen v očkovacích centrech dodnes pomůckou většiny zdravotníků.

Očkování má smysl nejen pro jednotlivce. Je potřeba, aby se vytvořila kolektivní imunita

Očkování chrání v první řadě jednotlivce před infekčním onemocněním nebo vážným průběhem nemoci. Očkovat by se měli především zdraví jedinci a chránit tak ty, kteří z různých důvodů nemohou být očkováni. Je potřeba proočkovat maximum populace, nikoliv jen ty nejstarší a nejvíce ohrožené jedince. „Většina zdravotníků je již očkována, což se velmi příznivě projevilo na počtu jejich onemocnění a následcích, obdobně jako v některých dalších významně proočkovaných skupinách obyvatel. Ke kolektivní imunitě je potřebná vysoká proočkovanost maximální možné části populace, na jejím zajištění se tedy může podílet každý z nás. Členové představenstva České lékárnické komory již na konci loňského roku natočili i vysvětlující video, proč je očkování důležité a proč se pro něj rozhodli,“ zdůrazňuje důležitost očkování Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory (ČLnK). Díky dostatečné proočkovanosti nebude zbytečně zdravotní systém zatěžován případnou další vlnou pandemie. Zároveň bude možné soustředit síly zdravotníků i na necovidovou zdravotní péči, která je neméně potřebná.

Neviditelná, ale nepostradatelná pomoc při očkování

S lékárníky se většina očkovaných přímo nesetká, ale jejich pomoc je v procesu nezastupitelná. Lékárny skladují koncentrované roztoky vakcín, hlídají dodržení chladového řetězce (některé vakcíny vyžadují stálou teplotu až do minus 72 °C) a následně se podílejí na jejich distribuci do očkovacích center či k praktickým lékařům. Lékárníci také z koncentrovaného roztoku vakcín připravují přesné dávky, kterými jsou lidé očkováni. „Lékárníci se do aktivní pomoci s ředěním vakcín zapojili od prvních dnů, kdy se v ČR začalo očkovat. Mnohým z nás už tak rukama prošly tisíce dávek očkování proti covid-19. V závislosti na velikosti očkovacího centra připraví denně jeden lékárník až sedm set dávek,“ říká z vlastní praxe PharmDr. Lukáš Láznička z lékárny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Lékárníci poskytují pacientům praktické rady před očkováním i po něm

Kromě ředění vakcín se lékárníci podílí i na konzultacích týkajících se očkování. Pacienti například váhají, zda by v souvislosti s očkováním neměli změnit režim pravidelně užívaných léků. „Pacienti se na lékárníky s důvěrou obracejí v různých situacích a s různými zdravotními komplikacemi. I v případě nejasností souvisejících s procesem očkování jsme jim v lékárnách k dispozici. Obecně lze říci, že by pacienti neměli před či po očkování své chronicky užívané léky vysazovat. V případě užívání léků na ředění krve nebo pokud se jedná o pacienta s poruchami srážlivosti krve, trombotickými příhodami nebo se sklony k tvorbě trombů, je vhodné se poradit předem se svým praktickým lékařem. A pacient by měl o svém zdravotním stavu rovněž informovat lékaře před očkováním v očkovacím centru,“ upozorňuje viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.

Nežádoucí reakce po očkování jsou obvyklé mírné. Preventivně si léky neberte!

Mezi nejčastější nežádoucí reakce po očkování patří bolest, zarudnutí či otok v místě aplikace očkování. Někdy se může vyskytnout přechodná únava, bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnice nebo horečka. Obvykle se jedná o mírné projevy, které do několika hodin či dnů odezní. Někteří pacienti ale zvažují, zda před očkováním neužít lék proti bolesti a horečce tzv. „pro jistotu“. Před tím ale lékárníci důrazně varují.

„Preventivní užívání léků proti bolesti a horečce před očkováním není vhodné. V případě, že se po očkování proti onemocnění covid-19 vyskytnou nežádoucí reakce, doporučujeme je řešit až dle konkrétních projevů. A výběr léku konzultovat se svým lékárníkem, který danému pacientovi doporučí nejvhodnější přípravek i s ohledem na jeho celkový zdravotní stav či jiné užívané léky,“ říká závěrem Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Foto: archiv ČLnK

Čtěte dál …

Zuby ovlivňují zdraví celého těla. Dentální hygienistka radí, jak předcházet vzniku komplikací spojených se špatným stavem zubů a dásní

Zdraví začíná v ústech. Rozsáhlé lékařské studie dávno potvrdily, že orgány v těle jsou navzájem propojeny, a zejména skryté infekce v ústní dutině mohou vyvolat prudkou reakci celého organismu. Proto je důležité si pečlivě čistit zuby i mezizubní prostory. Můžete tím...

pokračovat ve čtení

Léto s lehkostí aneb 4 tipy, jak se na dovolené neomezovat, pokud máte intoleranci na laktózu

Prázdninové cestování je v plném proudu. A k výletům neodmyslitelně patří také dobré jídlo. Pokud se ovšem vy nebo vaše děti potýkáte s intolerancí na laktózu, mohou vás při letních cestách čekat nepříjemné potíže. Připravíte-li se ale dobře, můžete si i tak užít léto...

pokračovat ve čtení