Voní i čistí –  voňavý úklid domova a další praktické tipy využití bio esenciálních olejů Tierra Verde

Esenciální oleje krásně voní a ošetřují naše duše, to se dávno ví. Ale že se z nich dají úplně jednoduše vyrobit mimořádně účinné, ku zdraví a přírodě šetrné, a ano, samozřejmě i krásně voňavé, čisticí prostředky a různí další pomocníci do domácnosti, to bude asi pro leckoho překvapivá novinka. Tak například pomerančová silice povzbuzuje radost, ale také umí perfektně odmašťovat. A řekl by někdo na první dobrou do harmonické lavandinu, že by se z něj dal namíchat repelent?  

Esenciální oleje a lekce praktické domácí alchymie od TIERRA VERDE

Ekodrogerie TIERRA VERDE ráda inspiruje a šíří do světa jednoduchá, ekologicky šetrná a praktická  univerzální řešení péče o domov. Víceúčelovost a šetrnost určitě potěší každého (včetně peněženky a planety). Esenciální oleje, které jsou součástí receptur čisticích a pečujících produktů TIERRA VERDE, v nich nejsou zastoupené „jen“ pro jejich nádherné vůně. Přírodní silice toho skutečně umí daleko více. Stačí pár kapek plus několik základních ingrediencí a dají se využít na čištění koupelny, kuchyně, toalety nebo si z nich namícháte i repelent proti hmyzu, sprej na prádlo či osvěžovač vzduchu.

Vlastnoruční výroba čisticích přípravků může mít kromě praktické roviny i zajímavý punc alchymického nadšení. Do procesu přípravy se navíc určitě rády zapojí i větší děti – a kdo ví, možná tak získají bližší vztah i k samotnému úklidu (…nebo to bude počáteční impuls závratné vědecké kariéry).

KUCHYŇ, KOUPELNA A SPOL.

Domácí univerzální čistič – základní recept

Ingredience na 100 ml: 20 ml (2 lžíce) bílého octa, 10 ml (1 lžíce) neutrálního tekutého mýdla nebo gelu na nádobí, vodu (převařenou a vychladlou nebo destilovanou), BIO esenciální oleje

Postup: Do prázdné lahvičky (ideálně s rozprašovačem) nalijte ocet a tekuté mýdlo a protřepejte. Dolijte vodou a znovu důkladně protřepejte. Do směsi nakapejte esenciální oleje a promíchejte.

Pro úklid kuchyně jsou ideální citrusové esenciální oleje, které pomáhají rozpouštět mastnotu:

(přidávají se do základní dávky univerzálního čističe, každý po 5 kapkách)

Esenciální olej BIO Citron (skleněná lahvička 10 ml za 129 Kč)

https://tierraverde.cz/uklid/bio-esencialni-oleje/esencialni-olej-bio-citron

Esenciálního oleje BIO Pomeranč (skleněná lahvička 10 ml za 109 Kč)

https://tierraverde.cz/uklid/bio-esencialni-oleje/esencialni-olej-bio-pomeranc

Esenciální olej BIO Máta  (skleněná lahvička 10 ml za 179 Kč)

https://tierraverde.cz/uklid/bio-esencialni-oleje/esencialni-olej-bio-mata

Speciální tip, jak vzkřísit k životu zašlou mycí houbičku:

Na houbičku dejte 3 kapky Esenciálního oleje BIO Citron. Můžete přidat i kapku Esenciálního oleje BIO Tea Tree, který má dezinfekční účinky. Přiveďte vodu k varu, nalijte ji do hrnku nebo misky, přisypte 1 lžičku Biky – sody bicarbony, promíchejte a v této lázni nechte mycí houbičku alespoň 30 minut. Poté ji důkladně vyždímejte a propláchněte pod tekoucí teplou vodou.

Čisticí šumivé bomby do WC  

Fungují výborně a ještě se u toho pobavíte!

Na výrobu: 100 g (6,5 lžic) Biky – sody bikarbony, 40 g (2,5 lžíce) kyseliny citronové, 35 kapek esenciálního oleje dle vlastního výběru, staré formičky na cukroví či led nebo kleště pro výrobu šumivek, rozprašovač s vodou

Postup: Nasaďte si rukavice a v misce smíchejte sodu s kyselinou citronovou. Poté pomalu, do

různých míst nakapejte esenciální olej. Promíchávejte směs rukou a postupně zvlhčujte vodou z rozprašovače, aby byla tvárná, ale nezačala syčet a šumět. Hotovou směs napěchujte do formiček nebo vytvarujte pomocí kleští a nechte vyschnout. Zbude-li vám směs, snažte se ji spotřebovat, aby neztvrdla v misce. Hotové bomby skladujte v suchu v sáčku, ve sklenici nebo utěsněné krabičce.

Použití je snadné – bombu stačí hodit do záchodové mísy, nechat vyšumět a toaletu vyčistit kartáčem na WC.

Esenciální favorité na dezinfekci, čištění a osvěžení:

Esenciální olej BIO Tea Tree (skleněná lahvička 10 ml za 139 Kč)

https://tierraverde.cz/uklid/bio-esencialni-oleje/esencialni-olej-bio-tea-tree

Esenciálního olej BIO Lavandin (skleněná lahvička 10 ml za 139 Kč)

https://tierraverde.cz/uklid/bio-esencialni-oleje/esencialni-olej-bio-lavandin

Namátkou z dalších ingrediencí:

Bika – soda bicarbona, hydrogenuhličitan sodný (papírový sáček 1 kg za 89 Kč))

https://tierraverde.cz/uklid/cistici-prostredky/bika-soda-bicarbona

Čistič na kachličky

Ingredience na 100 ml: 25 ml (2,5 lžíce) přírodního tekutého mýdla nebo gelu na nádobí, 40 ml (4 lžíce) bílého octa nebo 5 g (1 lžička) kyseliny citronové, vodu (převařenou a vychladlou nebo destilovanou),

10 kapek Esenciálního oleje BIO Lavandin, 15 kapek Esenciálního oleje BIO Citron, 10 kapek Esenciálního oleje BIO Tea Tree

Postup: V prázdné lahvičce smíchejte mýdlo s octem, přilijte vodu a dobře promíchejte. Přidejte esenciální oleje a protřepejte. Čistič protřepejte také před každým použitím.

SVĚŽÍ PRÁDLO

Levandulový́ sprej na osvěžení prádla

Můžete jím osvěžit prádlo před žehlením nebo povlečení při jeho výměně.

Ingredience: 100 ml 40% alkoholu (např. vodky), 10–15 kapek Esenciálního oleje BIO Lavandin

Postup: Do prázdné lahvičky nakapejte esenciální olej, přidejte alkohol, protřepejte a sprej je hotový.

DOMÁCÍ REPELENT

Směs pro odhánění hmyzu

Ingredience: 40 ml minimálně 80% lihu (muže být technický i konzumní), 100 kapek Esenciálního oleje BIO Máta, 100 kapek Esenciálního oleje BIO Citronela, 100 kapek Esenciálního oleje BIO Hřebíček

1 čajová lžička glycerinu (prodlužuje účinek, ale není nutný́; seženete v lékárně či v obchodech s kosmetickými surovinami).

Postup: Do skleněné lahvičky s rozprašovačem nalijte líh a glycerin. Poté do ní nakapejte esenciální oleje a několikrát důkladně protřepejte (propojení oleje a lihu může chvíli trvat). Aplikujte pouze na oblečení. Stačí pár stisku rozprašovače, směs voní velmi intenzivně. Zhruba po hodině nebo dle potřeby aplikaci opakujte.

Upozornění: Recepty neobsahují žádné konzervanty, proto namíchanou směs uchovávejte v chladu, nejlépe v lednici, a spotřebujte v řádu týdnů, max. měsíců od namíchání.    

Všechny uvedené esenciální oleje v bio kvalitě i další ingredience patří mezi stálice sortimentu TIERRA VERDE a jsou v nabídce i ve větších, ekonomicky výhodnějších baleních.

Více informací najdete na www.tierraverde.cz

Čtěte dál …