Každý den je příležitost udělat něco dobrého pro planetu

S příchodem nového roku přichází i vlna tradičních předsevzetí, která se často točí kolem osobního rozvoje a zlepšování. Mnozí z nás usilují o zdravější životní styl nebo šetří peníze na splnění svých snů. Řada lidí kromě péče o sebe myslí už i na péči o planetu. Nový rok je ideálním časem nejen pro osobní reflexi, ale i pro zamyšlení se nad tím, jak můžeme přispět k lepšímu a udržitelnějšímu světu. Přinášíme vám 7 jednoduchých ale účinných tipů, jak můžete bez velké námahy začlenit udržitelné praktiky do své každodenní rutiny a udělat něco malého a přitom významného pro ochranu životního prostředí každý den.

1.  Nakupujte pre-loved věci a posílejte do oběhu ty své

Otevírá se stále více možností, jak pohodlně a bezpečně nakoupit zboží z druhé ruky a zároveň chytře prodat vlastní nepoužívané věci. Oblečení, knihy nebo elektroniku lze snadno prodat i koupit přes mobilní telefon. Pomáháme tím snižovat poptávku po novém zboží a snižujeme spotřebu surovin, která je spojena s odlesňováním a produkcí CO2. Takové spotřebitelské rozhodnutí může mít zásadní dopad na přírodu. Společnost Swappie, která se zabývá výkupem a prodejem repasovaných chytrých telefonů, vypočítala, že pokud se životnost chytrého telefonu prodlouží o 2 roky, ušetří se tím 2 tuny emisí. Tomu odpovídá přínos jednoho stromu po dobu 10 let. Koupě sofistikovaného přístroje z druhé ruky je má být pro spotřebitele naprosto bezpečným krokem. Právě  společnost Swappie renovuje telefony v 52 krocích, čímž zajišťuje jejich kvalitu. Proto může kupujícím zaručit vrácení peněz do 14 dnů a navíc 12měsíční záruku. Těm, kdo svůj telefon do Swappie prodávají, zase umožní bezplatný odhad ceny a rychlé vyřízení prodeje včetně zaslání peněz na účet.

2.  Odpojte, co nepoužíváte

Odpojení elektrických přístrojů, které nejsou používány, může přispět ke snížení spotřeby energie a tím i k ochraně planety.  Tzv. „phantom load“ (energie spotřebovávaná zařízeními ve vypnutém stavu) může tvořit až 10 % ročních nákladů na elektřinu v domácnosti. Je tedy vhodné odpojit zařízení, která nejsou aktivně používána, ať už se jedná o TV v pokoji pro hosty nebo herní konzole, na které hrajete jen o víkendech. V testu se ukázalo, že moderní nabíječky samy o sobě, bez zapojeného přístroje, mají natolik malou spotřebu, že jejich odpojení nemá téměř žádný vliv. Pokud ale máte nabíječku na telefon a stolní počítač zapojené v jedné prodlužovačce, vyplatí se taková, u které můžete zapnout jednotlivé zásuvky, abyste minimalizovali spotřebu, ale maximalizovali pohodlí a nemuseli neustále vypojovat a zapojovat kabely, které používáte denně a žádnou spotřebu negenerují.

3. Zapněte inteligentní nabíjení u svých zařízení

Funkce „inteligentní nabíjení baterie“ u Apple zařízení pomáhá prodloužit životnost baterie tím, že se učí vzory nabíjení i používání zařízení. Nabíjení se optimalizuje, aby baterie nedosáhla 100 % kapacity po celou dobu připojení k nabíječce, čímž se snižuje její opotřebení a prodlužuje životnost. Dlouhodobé nabíjení na plnou kapacitu může urychlit stárnutí baterie. Inteligentní nabíjení proto nabíjí baterii do 80 % a dokončí nabíjení na 100 % až těsně před předpokládaným použitím zařízení, což snižuje expozici baterie vysokému napětí. Aktivace funkce je snadná: v nastavení baterie vašeho Apple zařízení stačí zapnout „Optimalizované nabíjení baterie“.

  1. Tašky? Rozhodně ne papírové ani z bioplastu

Studie z roku 2020 ukázala, že ačkoli papírové tašky vypadají nejvíce ekologicky, ty z bioplastu a překvapivě i ty z bavlny nejsou pro životní prostředí zrovna dobré. Z pohledu šetření planety vyšly nejlépe opakovaně použitelné polypropylenové netkané tašky, které již po 4 využitích překonají běžné tašky ze supermarketu, ale aby se jejich výroba ekologicky vyplatila, je potřeba je použít alespoň padesátkrát. Igelitky jsou hned na druhé příčce, takže pokud máte na výběr a svou tašku jste zapomněli doma, berte raději tu z plastu a příště ji s sebou vezměte znovu.

  1. Vyměňte žárovky za LEDky

LED žárovky jsou výbornou volbou pro úsporu energie. Jsou až o 80 % účinnější než tradiční žárovky, což znamená, že přeměňují větší část energie na světlo a méně na teplo. Navíc mají LED žárovky mnohem delší životnost, což znamená, že budete méně často vyměňovat žárovky a tak generujete méně odpadu.

6.  Omezte množství dat v cloudu

Digitální prostor má svůj dopad na životní prostředí. Naše online aktivity, včetně ukládání dat v cloudu, se podílejí na celkové uhlíkové stopě. Studie odhalují, že datová centra mohou do roku 2025 spotřebovávat až pětinu globální energie, což je alarmující. V současnosti tato centra produkují asi 3,5 % celosvětových emisí CO2, což je více, než vyprodukuje civilní letectví. Jednoduché řešení spočívá ve snížení objemu dat, která ukládáme online. Začněme například s fotografiemi. Která fotka vám opravdu přináší radost a kterou už nepotřebujete? Pravidelným „úklidem“ svého digitálního prostoru nejen snížíme svou uhlíkovou stopu, ale zároveň můžeme ušetřit, protože nebude nutné investovat do většího cloudového úložiště.

7.  Nahraďte mléko a hovězí

Stravovací návyky mají výrazný dopad na emise skleníkových plynů. Hovězí maso a mléčné výrobky patří mezi hlavní zdroje skleníkových plynů z potravinářského průmyslu. Snadným ale účinným krokem může být omezení konzumace těchto produktů a jejich nahrazení jinými zdroji bílkovin. Hovězí maso lze nahradit drůbežím, rybami nebo rostlinnými alternativami, jako jsou luštěniny, tofu nebo ořechy. Tím vším můžeme snižovat negativní vliv na životní prostředí, aniž bychom se museli vzdát rozmanitosti ve stravě.

Uvědomělou spotřebou můžeme pomoci

Záchrana planety bude pro nás všechny náročná a bude vyžadovat mnoho velkých a možná i nekomfortních změn. Nejdůležitější rozhodnutí a nařízení však často nemůžeme přímo ovlivnit. Důležitou součástí záchrany planety je však i naše spotřeba – patříme totiž mezi 10 % nejbohatších lidí na planetě. Svou spotřebu můžeme ovlivnit sami, tady a teď, a bez toho to nepůjde.

Čtěte dál …