Jakou největší hloupost jste kdy udělali aneb Proč je dobré si Darwinův den připomínat celý rok

Darwinovým dnem si svět připomíná narození britského přírodovědce a otce evoluční teorie Charlese Roberta Darwina. V popkultuře je ale vnímán spíše s chybnými lidskými úsudky, špatnými rozhodnutími nebo ne příliš moudrými činy všeho druhu. Od těch osobních, pracovních, situačních až po finanční. Jaké průšvihy Čechy nejvíce trápí a co za průšvihy se jim přihodilo?

Toto zdánlivě neobvyklé spojení evoluční teorie – jednoho z nejzásadnějších poznatků nejen biologii, ale obecně ve vědě – s přirozenou lidskou nešikovností a častou iracionalitou pravděpodobně vychází z takzvané Darwinovy ceny. Ta představuje ironické ocenění pro lidi, kteří díky svému neuvážlivému rozhodnutí nevědomky přispěli k odstranění svého „nepřizpůsobivšího se/neadaptabilního“ genu.

Zmíněné jízlivé ocenění poukazuje na extrémně nezodpovědné či dokonce hloupé lidské chování. Naše každodenní pochybení mají k nominaci na Darwinovu cenu naštěstí doufejme dostat daleko. Přesto se ale srovnávač pojištění Klik.cz při příležitosti oslav dne narození Charlese Darwina rozhodl zmapovat, jaká nešťastná rozhodnutí kdy jeho klienti udělali.

Vytopení sousedi, zlomené nohy a drahé kabelky

Z šetření, které symbolicky odstartovalo právě 12. února 2023, například vyplynulo, že kromě osobních selhání, která mají většinou subjektivní povahu a váhu, většinu oslovených respondentů trápí nešťastná nebo nedostatečně promyšlená finanční rozhodnutí. Ta pro ně následně mají nepříjemné a dlouhodobé důsledky. Nejčastěji jsou to různá prodlení u plateb, nepozornost při sledování termínů ukončení smluv, nebo laxní přístup například k pojištění na cesty, jehož absence se následně může neúměrně prodražit.

„Pravidelně se mi stává, že jako živnostník nezaplatím sociální a zdravotní pojištění a pak na mě čekají obrovské penále,“ napsal jeden z respondentů průzkumu. „A další nemilý příklad z poslední doby? Vytopil jsem sousedy a neměl jsem pojištěnou domácnost. Kdyby nebyli v pohodě a nic po mě nechtěli, musel bych to nakonec platit ze svého,“ svěřil se.

„Nepohlídala jsem si ukončení smlouvy o povinném ručení, a tak jsem dostala prodloužení smlouvy, ve které byla měsíční platba o třetinu dražší. Moje nepozornost mě vyšla na několik tisíc,“ přiznala další z respondentek dotazníku srovnávače Klik.

„Zpětně asi nejvíce lituji toho, že jsem si nezařídila pojištění na zimní dovolenou. Jela jsem s rodinou do Rakouska a na lyžích jsem si tam zlomila nohu. Těch několik desítek tisíc korun, které jsem musela zaplatit za ošetření, mě bolí ještě po letech,“ popsala svůj nemilý zážitek další klientka. „Můj největší finanční fuck-up? Koupě luxusní kabelky, která byla absolutně nepraktická a nevhodná pro můj lifestyle,“ uvedla další.

Chybovat je lidské

Ať už si kupujete kabelku, vyrážíte na dovolenou nebo se stěhujete do nového bytu, určitě není ostudou vzít si svůj čas, srovnat si všechny možnosti a uváženě rozhodnout. Každý z nás ale dělá chyby, jen se z nich musíme umět ponaučit.

“Průšvihy nás nutí se nad sebou zamyslet: Nedělám náhodou něco špatně? Neměl bych dělat něco jiného? A měl bych vůbec něco dělat?“ potvrzuje Tomáš Studeník, zakladatel Vědy o selhání a organizátor FuckUp Nights v Česku. „Neúspěch je důvod, proč se nám aktivují šedé mozkové buňky. Kdyby šlo všechno jak po másle, tak inteligenci nepotřebujeme. Pouze nezdar nám pomáhá nalézat řešení problémů v práci či vztazích a posouvá nás v životě ku předu,“ dodává Studeník.

Čtěte dál …

Krása skleněných labutí rozzáří Oflendu na rozhraní Chrudimska a Vysočiny – Festival labutí naváže na úspěšný první ročník

Po úspěšném prvním ročníku naváže sklárna Koulier na Chrudimsku na Festival labutí ročníkem druhým. A tak jako okouzlila krása a ladnost labutí světové autory, jako například Petra Iljiče Čajkovského při tvorbě baletu Labutí jezero nebo dílo Melanie Benjamin Labutě...

pokračovat ve čtení