Dobový průvod, souboje rytířů, kejklíři, sokolník a další bohatý program, to jsou středověké slavnosti na zámku Neustupov

Chcete nasát atmosféru starých časů a užít si netradiční víkendový den? Pak dorazte na středověké slavnosti na zámku Neustupov na Benešovsku na pomezí Středočeského a Jihočeského kraje. Konat se budou druhou červnovou sobotu, 10. června od 13. hodin.

Celé slavnosti začínají již za branami zámku ve vsi Neustupov. Pochod vsí průvodu v dobových oblecích a s hudebním doprovodem se zúčastní i sám majitel zámku, který na zámeckém dvoře promluví k místnímu lidu.

Těšit se můžete na kejklíře, středověkou střelnici a raznici mincí, šarvátky rytířů, projížďky na koni pro děti, dobovou tkalcovnu, ukázky zbrojí a zbraní, střelbu z luků, malování na obličej, sokolníka a jeho dravce, stejně tak různé soutěže pro děti. Slavnosti budou zakončeny šermířským vystoupením spolu s živou dobovou hudbou.

Zámek Neustupov byl vystavěn na místě původní tvrze v 17. století, během 19. století byl přestavěn v novogotickém stylu. Jedná se o patrovou dvoukřídlou budovu s arkádou a vížkou na nároží severního průčelí. Na fasádě zámku jsou vidět dosud zčásti zachovaná renesanční sgrafita. Za zámkem se rozkládá malý park. Zámek v současné době není běžně veřejnosti přístupný, prochází rekonstrukcí a otevírá se pouze při zvláštních příležitostech.

Hned u vchodu do zámku upoutá každého návštěvníka mohutná, asi 600 let stará lípa. Jde o nejstarší lípu v kraji. Její kmen má v obvodu 7,26 m a podle lidové pověsti se pod ní loučil stařičký Kašpar Kaplíř ze Sulevic se svými poddanými a přáteli, než odešel do Prahy na smrt.

Čtěte dál …