Během covidu si nespočet zaměstnanců muselo zvyknout na novou formu práce a tím byl Home office. I přes počáteční obavy, zda bude práce efektivní, dnes spousta firem tento trend práce z domova již zařadila do svého běžného provozu. Někteří se tak do svých kanceláří, po rozvolnění protiepidemických opatřeních, už nevrátili. Ne všichni, ale s touto variantou počítali, a proto své domácí kanceláře brali spíše jako přechodné řešení.
Díky moderním technologiím a vzdáleným přístupům nebyl přesun žádný problém. Problém však může nastat v situaci, kdy domácnosti nejsou uzpůsobené na práci z domu. To pak hrozí nemalá zdravotní rizika všem jedincům, kteří jsou nuceni sedět na tvrdých židlích, anebo naopak na příliš měkkých sedačkách.
Pár základních prvků ergonomické kanceláře
Jak tedy předejít rizikům spojených s prací z domova? „Základem je správně vybavené pracovní místo. To dokáže těmto problémům předcházet a také ergonomie, což je věda, která se zabývá přizpůsobením nástrojů a prostředí tak, aby byly vhodné pro tělesnou stavbu člověka,“ říká s úsměvem Michal Hotmar, RIM CZ. V kanceláři, a to i v té „domácí“, by proto mělo ergonomii podléhat veškeré vybavení.
1. Výška stolu – optimální výška desky by se měla pohybovat od 72 do 78 centimetrů, výšku vždy volte tak, aby lokty svíraly pravý úhel a deska stolu netlačila do předloktí.
2. Hloubka desky stolu – na stole by mělo být dostatek místa pro monitor i klávesnici. Myslete na to, že vzdálenost obrazovky od obličeje by měla být od 50 do 70 centimetrů a hloubku pracovní desky tomu přizpůsobte. Její rozměr by se měl pohybovat od 80 do 100 centimetrů.
3. Monitor – abyste se nehrbili a k počítači se nemuseli sklánět, horní okraj obrazovky byste měli mít ve výšce očí.
4. Poloha kloubů – abyste předešli zánětům karpálních tunelů nebo poruchám oběhového systému, zvažte podpěrky pro klouby. Pro správné uchopení myši bude stačit gelová podložka, pro nohy zase slouží ergonomická opěrka chodidel, která zajistí správný úhel kolen.
5. Plně nastavitelná židle – alfou i omegou ergonomické kanceláře je správně vybraná židle. Měla by umožňovat dynamické sezení, přizpůsobit se pohybům těla a podepřít páteř na správných místech.
Ergonomická židle pomáhá vyřešit bolesti zad
Podle odborníků z české firmy RIM CZ, která se ergonomií sezení dlouhodobě zabývá, je nezbytné, aby židle podporovala tzv. dynamické sezení. Taková židle se při každém pohybu přizpůsobí tělu a vytváří díky tomu podmínky pro zdravé sezení. Tělo i při sezení aktivuje svalové skupiny, které u obyčejných židlí zůstávají strnulé.
„Ergonomická židle má hned několik parametrů, na které je při výběru potřeba myslet. Základem je synchronní mechanika, která zajistí dynamický pohyb. Avšak důležité je, aby si člověk mohl nastavit nejen výšku sedáku, ale také výšku opěradla. Ta v ideálním nastavení vyvíjí mírný protitlak na záda,“ říká Michal Hotmar zRIM CZ. Ergonomicky tvarovaná židle kopíruje přirozené zakřivení páteře, podpoří prohnutí v bederní oblasti, podepře zátylek a nabídne ideální oporu rukou. Díky správně nakonfigurované židli můžete předejít strnulému sezení, hrbení se a nepřirozenému tlaku na ploténky.
„Sezení na kancelářské židli je navíc potřeba pravidelně střídat s protahováním, pohybem, stáním nebo se sezením v sedačkách a křeslech, kterými jsou kanceláře čím dál častěji vybaveny. Jedině tak je možné předcházet bolestem zad nebo vleklým problémům způsobeným sedavým zaměstnáním,“ připomíná Michal Hotmar ze společnosti RIM CZ, která se zabývá výrobou kancelářských židlí a nábytku. „Také proto intenzivně řešíme problematiku tzv. smart sitting, tedy propojení židlí s aplikacemi, které vás upozorní na to, že už sedíte příliš dlouho a měli byste se jít protáhnout,“ otevírá pohled do budoucnosti kanceláří.
Na co dát pozor při výběru správné židle?
Stabilita židle
Kancelářská židle by měla být stabilní a pevná. Při dosednutí by v židli měla zareagovat pouze centrální pružina. Židle a její části by se neměly vychylovat do žádného směru. Důležitou roli hrají také kolečka, která by měla být brzděná. Pro měkké typy podlah jsou vhodná tvrdá kolečka, zatímco na beton, PVC nebo parkety je vhodné vybrat kolečka měkká, která zajistí plynulý pohyb.
Centrální pružina
„Dnešní židle jsou vybaveny centrálním plynovým pístem. Díky němu si nastavíme nejen výšku sezení, ale také pomáhá tlumit náraz a otřesy při dosednutí na židli,“ upozorňuje Michal Hotmar z RIM CZ
Výška sedáku
Ideální výška sedáku je taková, kdy se nohy dotýkají země plnou plochou chodidla a kolena při tom svírají úhel 90° a více. Díky tomu dostanete pánev včetně dolních končetin do optimální polohy.
Anatomicky tvarovaný sedák
Při výběru si všímejte, jestli je sedák dostatečně široký a hluboký. Při sezení byste jej totiž měli využít po celé délce. Podívejte se také, jestli výrobce nabízí možnost nastavení hloubky sedáku. Tato funkce je podstatná především pro lidi vyššího vzrůstu. Důležité je, zda má sedák přední část zaoblenou a skloněnou k zemi. To proto, aby sedák netlačil na spodní stranu stehen nebo vnitřní část kolene a nebránil tak správné cirkulaci krve.
Synchronní mechanika židle
Mechanika je srdcem židle a ne často ji věnujeme dostatečnou pozornost. Pro zdravé sezení je ale právě ona zásadní. Mechanika by v ideálním případě měla umožňovat tzv. dynamické sezení. Díky synchronnímu mechanismu sedadlo i zádová opěra sledují synchronně a ve správném úhlu pohyby sedící osoby. Při naklonění opěry se automaticky přizpůsobí i sedák a tím pádem není vytvářen nepřirozený tlak na páteř potažmo meziobratlové ploténky. „Při výběru se ptejte po židlích, které nabízí dynamické sezení se synchronní mechanikou a bočním nastavením přítlaku zádové opěry. U drtivé většiny židlí se setkáte s rozpětím 50 – 125 kg tělesné hmotnosti. Ovšem není výjimkou také 150 kg sezení,“ radí Michal Hotmar z RIM CZ.
Zádová opěrka
Zádová opěrka by měla kopírovat tvar páteře po celé její délce. Zkuste si proto na židli sednout a vyzkoušet, jestli tomu tak opravdu je. Platí, že v ideálním případě má židle možnost nastavit výšku opěradla a také tzv. lumbální podpěru – speciální oporu v bederní části, která pomáhá držet přirozené prohnutí páteře. Také tato část by měla být nastavitelná pro každého uživatele zvlášť. Při výběru židle zkontrolujte, zda opěra se sedákem nesvírá nižší než 90° úhel, aby nedocházelo ke stlačování dutiny břišní a omezenému dýchání.
Hlavová opěrka (záhlavník)
Některé ze židlí jsou vybaveny také hlavovou opěrkou, která při sezení pomáhá snížit zatížení krční páteře. Je nutné vybrat takovou, která je nastavitelná do výšky včetně nastavení sklonu, aby optimálně kopírovala zakončení krční páteře u temene hlavy.
Područky
Zásadní pro oporu rukou jsou područky. Při jejich správném nastavení předejdete strnulosti krční páteře a otlakům v předloktí. Tady je potřeba opět dávat pozor při výběru – dobrá židle má područky nastavitelné výškově, šířkově, hloubkově i s možností natočení opěrné části.
O firmě RIM
RIM CZ s.r.o. vznikla v roce 1991 s cílem vyrábět vlastní kancelářské židle. Filosofie zdravého sezení a poznatky z vlastního výzkumu v oblasti ergonomie ovlivnily další vývoj společnosti. Slogan „Pro zdravé sezení“ a tomu odpovídající záměr vyrábět a prodávat židle, které přispějí ke kultivaci a oživení kancelářského prostředí se staly hlavním posláním firmy.
VICTORY VI 1401
Moderní židle s vysokou zádovou opěrou čalouněnou sítí a bezešvým sedákem s integrovaným posuvem (6 cm). Židle je vybavena synchronním mechanismem ST1, který umožňuje tzv. dynamické sezení. Pro zvýšení komfortu sezení lze židli doplnit sedákem XXL, záhlavníkem s věšákem nebo 4D područkami.
ZERO G 1352
Nejlepší myšlenky často vznikají na místech, které jsou kreativní a zábavné. Stejně působí i designová židle Zero G, která pomáhá rozvíjet fantazii a nápaditost. Lehkost a vzdušnost patří k jasným přednostem této židle. Zero G je opravdu jedinečná kolekce, která bude vítaná v každé moderní a inovativní kanceláři. Šíři její uplatnitelnosti navíc zvětšuje provedení v klasickém černém i stylovém bílém plastu, a proto je vhodná například i do domácích kanceláří.
Více o produktu zjistíte na webu rim.cz nebo v síti RIM Pointů v Čechách a na Slovensku.
Moderní židle splňující vysoké nároky na funkčnost a design. Židle je vybavena synchronní mechanikou ST1 pro zajištění tzv. dynamického sezení. Síťovaná zádová opěra je tvořena odlehčeným plastovým rámem s centrální konzolou, jejíž výhodou je výškové nastavení v rozmezí až 6 cm. U kolekce FLEXi lze vybírat z různých typů čalounění, mechanik a doplňků pro pohodlné sezení.
Více o produktu zjistíte na webu rim.cz nebo v síti RIM Pointů v Čechách a na Slovensku.
Kancelářská židle Muuna se hodí do jakéhokoliv interiéru. Čalounění nabízí širokou škálu barev, což ještě zvyšuje její schopnost adaptovat se. Na rozdíl od jiných kancelářských židlí nejsou na první pohled vidět žádné ovládací prvky. Pečlivě začalouněná židle je totiž vybavena SELF mechanikou, která všechno nastavení připraví sama.
Více o produktu zjistíte na webu https://news.rim.cz/nebo v síti RIM Pointů v Čechách a na Slovensku.
ORGANIX (OX 5261)
Více o produktu zjistíte na webu https://news.rim.cz/ nebo v síti RIM Pointů v Čechách a na Slovensku.
Křeslo WINX je dalším produktem z dílny rakouského designéra Kaie Stanii. Jednomístné křeslo s možností kombinace různých typů čalounění zádové opěry a sedáku.
Typ VX 880.06 je posazen na dřevěné podnoži z dubového masivu.
Design: Kai Stania
Pohodlné křesílko s područkami může být vkusným neformálním doplňkem pracovního stolu pro krátké schůzky i kavárenským sezením lounge prostorů nejrůznějších veřejných budov.
Typ ED 4201.06 je posazen na dřevěné podnoži z dubového masivu.
Design: Kai Stania
CA-VA
Více o produktu zjistíte na webu rim.cz nebo v síti RIM Pointů v Čechách a na Slovensku.
CONNECT https://rim.cz/produkty/connect/
Lehká subtilní deska s podnoží z dubového masivu. Vynikne u pracovní židle i v jednacích místnostech. Díky možnosti variabilního počtu podnoží můžete konečnou délku stolu přizpůsobit všem požadavkům. Pro konferenční využití CONNECT nabízí také přípojná místa a kabelové organizéry.
Více o produktu zjistíte na webu rim.cz nebo v síti RIM Pointů v Čechách a na Slovensku.