Chaloupky zaniklých krušnohorských vesnic ožijí v románu Štěpána Javůrka

Knihu Chaloupky vydal vloni na podzim sám, vlastním nákladem, pro přátele a známé. K dostání byla pouze v několika knihkupectvím na severu Čech. Neměl žádná očekávání…

Poptávka však byla tak velká, že se její autor, Štěpán Javůrek, po domluvě s nakladatelstvím MOBA slavícím letos 30 let od založení, rozhodl Chaloupky vydat v upraveném textu.

Atmosféra zaniklé krušnohorské vesnice Chaloupky Štěpána Javůrka ovlivnila natolik, že se rozhodl napsat svoji první knihu mapující osudy zdejších obyvatel – Čechů i Němců – před rokem 1945. Tehdy zde stálo několik desítek domů, ze kterých dnes zbývají už pouhé ruiny. Román popisuje nejen radosti a starosti jejich běžného života zde v horách, ale i osudy rodin hlavních hrdinů ve vnitrozemí i pohraničí, sousedské vztahy s původními obyvateli, lidskou zlobu, lásku i přátelství. Velká část děje knihy Chaloupky se odehrává v zaniklých obcích Krušných hor Chaloupky a Jelení v první polovině 20. století…

„Energie místa, kde dříve stály Chaloupky, je opravdu silná. Vždycky, když tam jsem, přemýšlím, jak těžké muselo být pro zdejší obyvatele místo opustit. Jak je to muselo bolet odejít. Je to nádherné místo, kde by se mi líbilo žít,“ vysvětluje Štěpán Javůrek.

Chaloupky, Štěpán Javůrek – anotace

Poutavý příběh o obyvatelích kousku světa, na které dopadaly události obou světových válek a všeho, co se v pohraničí dělo. V nitru krušnohorské přírody, kde lidé vždy žili těžký život, a přesto tento kousek země milovali.

František a Florián jsou dva chlapci z českého vnitrozemí, kteří se shodou okolností dostávají krátce po vzniku Československé republiky do pohraniční oblasti Krušných hor. Jeden touží po dobrodružném životě, druhý i s rodinou přichází z donucení. Jako nejlepší přátelé pak prožívají radosti i starosti života v horách, mezi místními obyvateli v obcích Chaloupky a Jelení, v krásné i nelítostné přírodě. A jak se po válce vyostřují spory mezi národy i lidmi, poznávají lidskou zlobu a krutost, ale také nezlomnou sílu lásky a přátelství.

„Příběh jsem psal sobě pro radost. Během psaní jsem jeho postavami doslova žil. Jsou sice fiktivní, ale inspirované lidmi, které znám. Může se tedy stát, že bude mít někdo kladný či záporný charakter, avšak ve skutečnosti tom tak být nemuselo. Příjmení jsou však skutečných obyvatel Chaloupek. Chtěl jsem je alespoň knižně vrátit do míst, kde žili a odkud dobrovolně odejít nechtěli,“ vysvětluje Štěpán Javůrek.

Další kniha Štěpánovi Javůrkovi vyjde v listopadu pod názvem Nebe nad Perninkem.

O autorovi

Štěpán Javůrek (*1987) žije celý svůj život pod Krušnými horami. Ve volném čase rád o Krušných horách píše a poznává jejich historii. Bohaté znalosti místní krajiny, její minulosti a života jejích obyvatel využil v románu Chaloupky, který díky tomu působí téměř jako kronika této zaniklé obce. Mezi jeho koníčky patří především cestování, historie a příroda. Kromě toho je také vášnivým běžcem a turistou.

Více na www.mobaknihy.cz.

Čtěte dál …