Wimbledon mezi výstavami vín klepe na dveře – Valtické vinné trhy 2024 už tento pátek

Závěr týdne bude opět patřit vínu, alespoň tedy v hlavním městě vína ve Valticích. V pátek 10. a v sobotu 11. května se zde totiž koná již 57. ročník novodobé historie slavných Valtických vinných trhů. Milovníci vína tak mají opět po roce jedinečnou příležitost ochutnat stovky špičkových vín ze stejnojmenné soutěže, zároveň ale také vyjádřit podporu našim vinařům a jejich křehkého oboru proti zavedení nesmyslné spotřební daně. Akci pořádá společnost Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích, tradičně v konírně a španělské jízdárně valtického zámku.

V pátek dopoledne proběhne slavnostní zahájení, během kterého se vyhlásí a předají medaile, diplomy a poháry oceněným vinařům. Na něj je možné si i na místě zakoupit zvláštní vstupenku. Odpoledne pak jízdárna otevře své brány všem milovníkům vína, a ta si bude vychutnávat vína až do pozdních večerních hodin. Sobotní program je pak už celý pro širokou veřejnost.

„Valtické vinné trhy jsou právem považovány za Wimbledon mezi výstavami vín u nás. S téměř sto sedmdesátiletou tradicí a historií jsou zároveň naší vůbec nejstarší celostátní soutěžní přehlídkou vín s mezinárodní účastí. Zatímco soutěžní část je atraktivní především pro vinařské profesionály, ochutnávku stovek soutěžních špičkových vín ocení úplně všichni milovníci kvalitního vína,“ sdělil předseda Valtických vinných trhů David Šťastný a dodal: „výstava je ale unikátní také tím, že se snažíme zaujímat stanoviska k aktuálnímu dění. Letos tak jsou trhy ve znamení stávkové pohotovosti, během které bude prezentována iniciativa našich vinařů – Pozor křehké. My vinaři nechceme nic jiného než mít stejné podmínky jako celá vinařská Evropa! V případě zavedení absurdní spotřební daně na víno, kterou žádná vinařská země v Evropě nemá, hrozí fatální poškození celého vinařského a vinohradnického řemesla na Moravě minimálně na příští generaci. Mráz nám může zlikvidovat úrodu na jeden, možná dva roky. To je příroda. Zavedení nesmyslné spotřební daně ale může na několik desítek let existenčně poškodit vinaře i tuto výstavu. Proti domácím vinařům je vedena promyšlená a zákeřná kampaň, zabalená do průhledného obalu s názvem „spravedlivá“. Ta však popírá i přírodní zákony a historii. Všechny vinařské státy v Evropě to dobře ví. Že by někteří lidé u nás byli méně chytří anebo je za tím ještě něco jiného? Kdo tedy může mít zájem likvidovat domácí vinaře s cílem překupovat v naší zemi levná méně kvalitní zahraniční vína? Víno je již po staletí součástí naší kultury a zdravého životního stylu. Bude tomu tak i nadále a nenecháme si to nikým vzít.“

Vinaři i milovníci vína jsou ale také skuteční srdcaři a dlouhodobě pomáhají s léčbou dětí s vrozenou srdeční vadou. Proto letos opět proběhne v pátek dražba archivních šampionů a výtěžek poputuje na dětské kardiocentrum v Praze v Motole.

Vstupné činí 100 Kč (80 Kč sklenička) a bude v prodeji pouze přímo na místě v den akce. Dále si můžete zakoupit katalog (50 Kč) a kupónky pro konzumaci vína. Ceny jednotlivých vín se liší dle ocenění od odborných komisí.

Do letošního ročníku této prestižní vinařské soutěže se přihlásilo téměř 700 vzorků vín z 11 zemí světa a čtyř světadílů. Šampionem bílých vín vybrala komise Ryzlink vlašský TERROIR PÁLAVA 2022, výběr z hroznů z Vinařství Vajbar Bronislav a jako šampiona červených pak zvolila Cabernet Sauvignon 2021 výběr z hroznů z Vinařství Garčic. Šampionem zahraničních vín se v letošním roce stalo víno Merlot Riserva 2020 z italského vinařství Traverso, z oblasti Furlansko (dovozce společnost Wine Passion). Cenu za nejlepší kolekci si vysloužilo Vinařství CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice. Celkem bylo na soutěži rozděleno 384 medailí, z toho 52 velkých zlatých a 332 zlatých.

Program:

Pátek – 10. května 2024

 • 10:00 – Zahájení a předání ocenění nejlepším vinařům (vstupenka na slavnostní zahájení 1000 Kč; v ceně raut, katalog, sklenička)
 • 14:00 – Otevření pro veřejnost
 • 16:00 – Dražba archivních vín oceněných titulem Champion VVT (Jízdárna)
 • 19:30 – Cimbálová muzika a degustace vín (Vinařská stodola – ulice Vinařská 407)
 • 23:00 – Ukončení

Sobota – 11. května 2024

 • 10:00 – Otevření pro veřejnost
 • 18:00 – 21:00 Koncert The Teachers (Zámecký dvůr)
 • 19:30 – Cimbálová muzika a degustace vín (Vinařská stodola – ulice Vinařská 407)
 • 23:00 Ukončení

V jízdárně k poslechu hrají:

 • od 10:00 Cimbálová muzika Dur
 • od 16:00 Cimbálová muzika Slovácko mladší

Valtické vinné trhy se každoročně konají jako jedna z nejprestižnějších výstav u nás i v Evropě pod patronací Ministerstva zemědělství, Jihomoravského kraje, Senátu ČR, měst Valtic a Břeclavi a za podpory Vinařského fondu a dalších významných partnerů. Záštitu převzal ministr zemědělství Mgr. Marek Výborný.

Více info na www.vinnetrhy.cz a na Facebooku.

Čtěte dál …