Česnek ani cibule mazlíčkům s imunitou nepomohou, varuje veterinářka

Správná činnost imunitního systému je extrémně důležitá nejen u lidí, ale i u zvířat. To že domácí mazlíčci trpí na podobná onemocnění jako lidé však neznamená, že na ně platí stejná prevence. Například česnek a cibule ve stravě může mazlíčkům způsobit závažné problémy. 

U správně fungující imunity je důležitá prevence. Pravidelné návštěvy veterináře, které zahrnují klinické vyšetření (komplexnější geriatrické prohlídky, pokud se již jedná o starší zvíře), pravidelné očkování proti infekčním nemocem, stejně tak jako preventivní odčervení (vždy vhodné zvážit individuálně dle stavu pacienta, prostředí a výše rizika infekce), by měly být součástí běžné péče.   

„Doporučila bych i konzultaci různých doplňků stravy pro zvířata s výživářem či veterinářem. Stále ještě se setkáváme například s podáním česneku nebo cibule zvířatům v domnění, že jim může pomoci se zbavit střevních parazitů, ale pravda je taková, že mohou způsobit vážné obtíže, respektive nedostatek červených krvinek,“ varuje veterinářka společnosti PetCenter MVDr. Marie Kadeřávková.

Podle ní imunitu ovlivňuje řada faktorů. Samozřejmě některé z nich lze změnit a jiné ne.  Podporovat a pečovat o zvířecí imunitu je dobré tak, jako bychom pečovali o tu vlastní.

Základem je:   

  • kvalitní strava   
  • minimum stresu   
  • zdravý životní styl a prostředí  
  • dostatek pohybu  
  • dodržování preventivních veterinárních kontrol 
  • znát anamnézu předků  

Kvalitní strava je velmi důležitá a měla by se řídit především věkem, zátěží zvířete a jeho zdravotním stavem. Jiné nároky bude mít pes pravidelně sportující a jiné ten, který žije na zahradě. “Na podzim a v zimě s přibývajícím chladem je třeba počítat i s tím, že pes žijící venku bude mít větší výdej energie, kterou potřebuje na udržení tepla. Zvíře, které žije v bytě nebo v domě a chodí ven jen občas, bude vlivem střídání teplot, deště, a občasných prochladnutí náchylnější na virová a bakteriální onemocnění,“ upozorňuje veterinářka společnosti PetCenter.

Obecně jsou k infekcím nejnáchylnější mláďata a starší jedinci, případně fenky v období březosti a kojení.   

Jak poznat oslabenou imunitu?

Příznaky onemocnění imunitního systému nebo nedostatečné funkce imunitního systému mohou být různorodé – od opakovaných infekcí, kožních či trávicích obtíží až po neurologické příznaky. V případě jakýchkoliv těchto obtíží či podezření je potřeba co nejdříve navštívit veterináře.

Čtěte dál …

Plnou parou do úklidu. Vysavač Bissell CrossWave HydroSteam PET vysává, vytírá i suší a jedním stisknutím tlačítka můžete spustit i čištění párou

Úklid podlah je nikdy nekončící kolotoč. Jedna rodinná snídaně, domácí mazlíček, který právě přišel z venčení nebo prostě jen obyčejný prach, který se zase usadil v rohu podlahy - pro všechny případy je užitečné mít po ruce pomocníka, který podlahu co nejrychleji...

pokračovat ve čtení

Jak pečovat o psí plemeno SAMOJED

Láska ke psům u páníčků nezná meze a zrovna u samojedů to platí dvojnásob. Jejich sněhobílá srst a roztomilý obličej se postarají o to, že si tohoto psího medvídka zamiluje snad opravdu každý, a to na první pohled. Podívejte se, co o tomto roztomilém plemeni říká...

pokračovat ve čtení