Ještě před tím, než se začnete soustředit na zvyšování hladiny testosteronu, je dobré se také zamyslet nad tím, proč může být Vaše hladina snížená.
Z tohoto důvodu jsme vypsali seznam faktorů, které mohou zásadně ovlivnit hladinu testosteronu ve Vašem těle.
1. Věk
Je to nekompromisní, ale bohužel je to vědecky podložený fakt. Dle Harvard Health Publication je normální hladina testosteronu u zdravých mužů mezi 270 do 1070 ng/dl.
S postupem věku se ale přirozená hladina testosteronu obvykle snižuje o 1 % až 2 % a k poklesu dochází již od 25 do 30 roku života.
Nicméně stále není dokázáno, zda je klíčovým faktorem samotný proces stárnutí, nebo spíše fakt, že starší muži již méně dbají o své zdraví a životosprávu.
2. Tělesný tuk
Pokud vedle sebe postavíte dva jedince, kdy z toho jeden bude mít sportovní postavu s tělesným tukem pod 10% a ten druhý bude obtloustlý antisportovec, můžete si být téměř jistí, že náš tlouštík bude mít značně nižší hladinu testosteronu v těle.
V těle s vyšším procentem tělesného tuku je vyšší výskyt enzymů aromatázy, který má hlavní funkci přeměny testosteronu na estrogen – ženský pohlavní hormon.
Dále tuk na břiše neutralizuje dihydrotestosteron (DHT), což je nejsilnější mužský anabolický hormon.
Tento hormon ovlivňuje růst vlasů a chlupů, zvyšuje svalovou hmotu a má na starosti vývoj mužských pohlavních orgánů. Jeho účinky jsou stejné jako u testosteronu, s tím rozdílem, že DHT je asi 3-10x silnější.
Pokud chcete být silný a svalnatý alfa samec, tak určitě nechcete mít v těle hodně estrogenu.
3. Stres a nedostatek spánku
I když si to mnoho lidí stále nechce přiznat, psychika člověka dokáže velmi zásadně ovlivnit fungování celého těla.
Pokud jste ve stresu, Vaše tělo začne produkovat více hormonu kortizolu. Hlavní funkcí tohoto hormonu je regulace metabolismu živin. Kortizol tedy působí katabolicky a anti anabolicky, což je pro každého muže doslova noční můra.
Když je řeč o nočních můrách, stejně jako stres i nedostatek spánku, či porušení „spánkových cyklů“ může zvýšit produkci kortizolu.
Čím více je v těle kortizolu, tím méně je testosteronu.
Proto je důležité se nestresovat a spát min. 7-8 hodin denně a dodržovat pravidelné spánkové cykly – usínat a vstávat ve stejnou hodinu (nejlépe i o víkendech)
4. Alkohol
Tento bod bude asi všem jasný. Při velké konzumaci alkoholu dochází ke zvyšování kortizolu a estrogenu v těle a jak už bylo řečeno, jedná se o dva velké „hormonální“ nepřítele testosteronu.
Alkohol také přímo snižuje tvorbu oxidu dusnatého (nitric oxide), který pozitivně ovlivňuje erekci a samotnou tvorbu testosteronu.
Více informací o vlivu alkoholu na váš testosteron se můžete dočíst zde: Vliv alkoholu na testosteron
5. Nedostatek vitamínů a minerálu
K tomu, aby tělo správně fungovalo, musí dostávat ty správné živiny a z nich poté potřebné množství mikroživin – vitamíny, minerály, stopové prvky a enzymy.
Žijeme v době, kdy jsou hypermarkety plné zpracovaných výrobků a často se pak zapomíná na konečnou kvalitu potravin.
Mnoha odborníky a lékaři je proto doporučováno doplňovat denní příjem mikroživin a minerálů za pomoci specifických vitamínů či doplňků stravy.
Nedostatek vitamínu D? Minimální příjem minerálu zinku ze stravy? To vše může také značně ovlivnit hladinu testosteronu v těle.
Tip redakce: Vyzkoušejte Primulus. Produkt obsahuje důležité vitamíny a minerály, které díky svému složení posiluje imunitu a pomáhá udržet optimální hladinu testosteronu. Více se dozvíte na www.primulus.cz