Nemoci dovolenou nemají. Pozor na samoléčbu, varují lékaři

Problémy se zdravím se nám nevyhýbají ani v létě. Sezóna dovolených a prázdninová ordinační doba lékařů však komplikují jejich řešení. Lidé se tak často uchylují k hledání informací na internetu, samodiagnostice a následné samoléčbě. Podle průzkumu agentury Ipsos[1] jen jeden z deseti Čechů takto získané informace konzultuje s lékařem, až třetina si naordinuje léky sama. Rizika laické samoléčby bez porady s lékařem však mohou být fatální.

Případy, kdy mylně stanovená diagnóza zhoršila pacientovi zdravotní stav, nejsou nic výjimečného. Typickým příkladem je nachlazení, s nímž se i v letním období lidé často potýkají. Příznaky nejsou nijak dramatické, a tak sáhnou do lékárničky, aniž by stoprocentně věděli, čím trpí. Jenže rýma, kašel či bolesti hlavy mohou být v létě způsobeny nejen klimatizací nebo plaváním ve studené vodě. Může jít o letní chřipku, a ani angína není výjimkou.

Správná diagnóza – základ úspěšné léčby

„Při obvyklé viróze si sice můžete poradit sami, ale pro stanovení vhodné a efektivní léčby je důležité určit konkrétní diagnózu. Porada s odborníkem před tím, než si sami naordinujete pilulku, je proto určitě na místě,“ radí MUDr. Petra Bomberová Kánská, vedoucí lékařka služby Lékař online 24/7 zdravotnické skupiny EUC. Nedostatečná či nevhodně zvolená léčba může vést k mnoha vážným zdravotním komplikacím i pozdějším potížím. „Neléčená chřipka tak může v budoucnu způsobit problémy s klouby, zapříčinit zánět srdečního svalu nebo plic. Dokonce i prvotní příznaky klíšťové encefalitidy se někdy podobají chřipkovému onemocnění. A nákaza je možná, aniž byste si sajícího klíštěte všimli,“ varuje lékařka.

MUDr. Petra Bomberová Kánská

Co Čech to „lékař“

Z průzkumu vyplynulo, že z oslovených Čechů, kteří vyhledávají informace o zdraví na internetu, téměř polovinu (48 %) zajímají konkrétní nemoci, zdravotní potíže a úrazy, 12 % respondentů si pak vybírá vlastní způsob léčby. Necelá pětina Čechů se na základě získaných informací objedná k lékaři a jen každý desátý konzultuje informace z internetu s lékařem online. Alarmující je, že téměř třetina respondentů si po vyhledávání na internetu jde koupit léky bez jakékoli konzultace s lékařem. Průzkum rovněž ukázal, že většímu riziku samodiagnostiky a samoléčby jsou vystaveni starší lidé 55+, kteří informace o zdraví hledají na internetu nejčastěji.

I o prázdninách pomůže lékař – na dálku a v češtině

Ani prázdninový režim však nemusí být důvodem ke zbytečnému hazardování se svým zdravím. I z dovolené lze totiž své potíže konzultovat s kvalifikovaným odborníkem. Rozvoj telemedicíny v posledních letech přinesl netušené možnosti a fyzická návštěva ordinace už není ve všech případech nezbytná. Běžné zdravotní potíže lze řešit s lékařem na dálku pomocí chatu nebo videohovoru, odkudkoli, kde je možnost internetového připojení – tedy i z chalupy uprostřed lesa nebo z ciziny. Výhodou pro cestovatele v zahraničí je navíc možnost konzultovat svůj zdravotní problém s lékařem v mateřském jazyce, a to kdykoli, 24 hodin denně.  

Jedním z příkladů takové distanční lékařské péče je právě služba Lékař online 24/7 zdravotnické skupiny EUC. „Během posledních měsíců v období dovolených naši službu nejvíce využívají pacienti s podezřením na letní virózy. Často se na nás obrací i lidé trpící zažívacími potížemi a různými typy zánětů. Výjimkou nejsou ani pacienti se záněty močových cest a ženy s gynekologickými potížemi způsobenými koupáním a nošením mokrých plavek,“ uzavírá MUDr. Bomberová Kánská.

Lékař online 24/7:

je služba distanční medicínské péče, kterou nabízí EUC. Pacient může své zdravotní problémy řešit s lékařem okamžitě, prostřednictvím chatu nebo videohovoru přes mobil či počítač, odkudkoli, kde je připojení k internetu. Služba je dostupná 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Pacient předem online vyplní inteligentní dotazník s anamnézou. Lékař poté reaguje do 30 minut, vyšetření trvá obvykle 6-10 minut a je naprosto diskrétní a bezpečné. Lékař s pacientem distančně vyřeší až 60 % obtíží ihned, v ostatních případech doporučí vhodný postup. Pokud lékař nedokáže vyřešit problém online, může doporučit i osobní návštěvu, objednat pacienta k dalším vyšetřením, vystavit e-recept nebo žádanku na vyšetření covid-19. Více na www. euc.cz/lekar-online/

Skupina EUC:

Zdravotnická skupina EUC tvoří největší síť ambulantních klinik v ČR. Je největším poskytovatelem ambulantní péče, prémiové péče, mamoscreeningu a lékařské péče pro zaměstnavatele. Od roku 2011 do roku 2020 investovala 974 milionů korun především do modernizace přístrojů, vzdělávání zaměstnanců a elektronizace systémů a služeb. Ve 25 zdravotnických zařízeních napříč ČR, 11 mamocentrech, 23 lékárnách a 11 laboratořích zaměstnává 2 230 zdravotníků, kteří poskytnou péči téměř 1,3 milionu pacientů ročně. Na podzim 2017 vydala jako první v sektoru zdravotnictví v ČR emisi dluhopisů, v celkovém objemu 1,4 miliardy korun. Více na www.euc.cz


[1] Online průzkum byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos v období od 14. do 19. 4. 2021 na vzorku 2100 respondentů z ČR ve věkové kategorii 25–65 let.

Čtěte dál …