Krásný úsměv v každém věku. Jak si udržet zdravé zuby celý život?

Zuby nám každý den umožňují vychutnávat si život – bez nich bychom nemohli jíst, ale ani mluvit nebo se usmívat. Aby nám vydržely po celý život zdravé a bílé, je zapotřebí o ně správně pečovat. V dětství nás to učí rodiče, nároky na čištění zubů se však během života mění – začínáme s mléčnými zuby v dětství, následují pubertální léta s rovnátky a v dospělosti se pak snažíme o to, abychom na stáří nepotřebovali korunky. Speciální pozornost si zuby zaslouží také v těhotenství.

Sotva se narodíš…
Mléčné zuby se dětem začínají prořezávat zhruba v 6 až 8 měsících věku a kompletní chrup má většina z nich do tří let. Tyto první zuby jim pak začnou postupně vypadávat přibližně s nástupem do školy. Přestože se zuby vymění, tak návyky spojené s jejich čištěním člověku vydrží po celý život.

Většina dětí vnímá čištění zubů jako otravu, kterou je potřeba co nejrychleji odbýt, a proto na ně rodiče musí denně dohlížet. Se sonickým kartáčkem Philips Sonicare For Kids se však nuda změní v legraci. Díky propojení s aplikací na tabletu nebo chytrém telefonu každé čištění zubů přináší herní výzvu. Na děti totiž čeká virtuální příšerka Sparkly, o kterou se starají. Čím více si zuby čistí, tím je Sparkly šťastnější.

Rovnátka nemusí být za trest
Když se dětem vymění zuby, ne vždy ty druhé rostou zcela rovně. Pak přijdou na řadu rovnátka. Ortodontický aparát vytváří pro bakterie zubního plaku další prostor pro jeho usazování a znemožňuje snadné čištění. Kvůli tomu jsou jejich majitelé náchylnější ke vzniku kazu i zánětu dásní. Čištění rovnátek navíc trvá poměrně dlouho a málokdo mu chce v době prvních lásek, výletů s kamarády a dalších dobrodružství věnovat potřebný čas.

Teenagerům život usnadní sonický zubní kartáček a jeho 62 000 pohybů za minutu. Čištění je rychlé a maximálně šetrné. Nejlepších výsledků pak lze dosáhnout s hlavicí Premium Gum Care či Optimal Plaque Defense. Pro malé prostory v ústech a mezi rovnátky je skvělá také hlavice Optimal White Mini.

„Při čištění se sonickým kartáčkem u rovnátek napevno musíme z přední strany, kde jsou nalepeny zámečky, čistit ve třech krocích. Nejprve hlavici přiložíme na rozhraní zub-dáseň v šikmém úhlu a vedeme ji podél linie dásní. Poté, opět šikmým přiložením, vedeme kartáček z horní strany zámečků. Dále postup zopakujeme také z dolní strany zámečků. Vnitřní a kousací plochy zubů, kde nejsou nalepeny zámečky rovnátek, čistíme klasicky pomalým posouváním z jednoho zubu na druhý. Na kartáček příliš netlačíme a hlídáme si šikmý náklon vláken kartáčku – nikdy nemíříme kolmo k čištěné plošce. Obdobně můžou postupovat majitelé foliových rovnátek, tedy u attachmentů,” vysvětluje dentální hygienistka Jana Prchal Křepelková z Philips Oral HealthCare a ordinace Čisté zoubky.

Krásný chrup po celý život
Zuby máme jenom jedny. Když se lidé dostanou do věku, kdy se jim prořežou i zuby moudrosti, uvědomují si to většinou už velmi dobře. Proto se snaží udržet je co nejdéle zdravé a bílé, bez kazů, zánětů či plaku. Důležité jsou pravidelné návštěvy zubního lékaře, dentální hygieny a čištění zubů minimálně dvakrát denně. Co pro své zuby můžeme udělat navíc?

„Mnoho lidí nepovažuje péči o mezizubní prostory za samozřejmost. Tím bych začala. Mezizubní prostory je potřeba čistit každý den. Někomu vyhovuje zubní nit natažená na praku (tzv. flosspic), někdo ovládá používání mezizubních kartáčků, dalšímu vyhovuje použití ústní sprchy,” popisuje Jana Prchal Křepelková.

A co když o zub přijdu?
O zuby můžeme přijít z různých důvodů. Mezi ty nejčastější patří onemocnění nebo úraz a léčba pak závisí na tom, jestli se podaří zachovat kořen zubu. Pokud ano, zubní lékař na něj nasadí korunku nebo můstek. V případě, že přijdeme i o kořen, dostaneme umělou korunku nasazenou na titanový šroub. Ve vyšším věku má řada lidí podobných protéz i několik a výjimkou v tuzemské populaci není ani kompletní umělý chrup.

V případě korunek a implantátů platí totéž, co u pravých zubů. Nejdůležitější je odstranit z nich plak. Jejich povrch je ale ve srovnání se sklovinou náchylnější k poškrábání, a proto potřebují speciální šetrnou péči. Ideálně poslouží hlavice Philips Sonicare Premium All In One, která má vlákna různé délky, takže čistí i těžko dostupná místa a mimo zubů pečuje také o prokrvení dásně. Pro citlivější dásně je pak vhodná Premium Gum Care.

Zapomínat by majitel korunky neměl ani na mezizubní kartáček, případně důkladné dočištění speciálním jednosvazkovým kartáčkem. Pokud má člověk kompletní náhradu, představuje pro něj neocenitelného pomocníka ústní sprcha.

Péče o zuby v těhotenství
Nenarozené děti si samozřejmě zuby nečistí, zato nastávající maminky by svému chrupu měly věnovat speciální pozornost. Hormonální změny v těhotenství mají vliv na všechny tkáně v těle, včetně ústní dutiny.

„Ideálně by se nastávající maminka měla postarat o svá ústa ještě před těhotenstvím. I malé záněty dásní se totiž mohou v těhotenství podstatně zhoršit, závažnější stavy mohou přejít až do parodontózy. V těhotenství pak musí dbát na stravovací návyky a omezit slazené nápoje. Pokud těhotná žena trpí na nevolnosti a zvrací, je nutné si pokaždé pořádně vypláchnout ústa čistou vodou, a pokud to zvládne, tak i remineralizační ústní vodou. Hlavně zuby nečistit ihned po zvracení. Totéž platí při častém pálení žáhy – vyplachovat ústa vodou, aby přebytečným žaludečním kyselinám nedala šanci na ‚leptání‘ skloviny. Dobré je také zmínit, že neexistuje v těle mechanismus, při kterém by dítě ‚odsávalo‘ těhotným ženám vápník ze zubů,” zdůrazňuje odbornice Philips Oral HealthCare.

Když se dítě narodí, začnou mu růst zuby asi za 6 až 8 měsíců a celý cyklus začíná znovu… Přestože během let vystřídáme mléčné zuby, stálé zuby a někteří z nás se setkají i s rovnátky či korunkami, správně naučená technika čištění zubů nás provází po celý život.

TIP: Hlavice Philips Premium All In One
Kartáčková hlavice Philips Premium All In One slouží pro běžné čištění zubů a skvěle si poradí také s rovnátky. Je kompatibilní se všemi zubními kartáčky Sonicare, účinně odstraňuje zubní plak, pečuje o dásně pacientů trpících paradontózou a bojuje proti odhalení krčků. Aby se zachoval veškerý hygienický standard, je třeba hlavice měnit každé 3 měsíce. Představuje ideální první volbu pro začátečníky, kteří zatím nemají s čištěním pomocí sonických zubních kartáčků mnoho zkušeností. Díky ní si totiž správnou techniku hravě osvojíte během chvilky.

Více informací najdete philips.cz.

Čtěte dál …

Zhoršená termoregulace, vyšší riziko vzniku zánětu močových cest či vzniku krevních sraženin, ale i vyšší výskyt nežádoucích účinků léků. Nesprávný pitný režim snižuje kvalitu života

Přestože se délka života stále prodlužuje, většina z nás by chtěla žít nejen dlouho, ale dlouho a ve zdraví. Dle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) si ovlivňujeme své zdraví až z 80 %. Proto zdravotní pojišťovna OZP přichází s motivačními a informačními...

pokračovat ve čtení

Sazka spouští unikátní projekt Sazka Champs. Talentovaným sportovcům bude pomáhat plnit sny, popularizovat jejich sporty a přivádět ke sportu mladou generaci Z

Vycházející ženské i mužské sportovní hvězdy, zástupci zimních i letních sportů, zdraví sportovci i parasportovci. Ti všichni se sešli v týmu Sazka Champs, aby si splnili své sportovní sny. A také aby otevřeli téma sportování pro dnešní mladou generaci. Společnost...

pokračovat ve čtení