Časté a urputné bolesti hlavy? Díky biologické léčbě minulost

Desítky dnů utrpení v měsíci, bezhlavé polykání prášků proti bolestem hlavy, nulová schopnost fungovat doma i v práci – to vše je minulost pro pacienty s migrénou, kteří se dostali k biologické léčbě. Vyplývá to z nových dat Českého registru pacientů s migrénou na biologické terapii (ReMig). Data jasně ukazují, že tento typ léčby u patřičných pacientů zabírá. Zvyšuje kvalitu jejich života a přináší úspory zdravotnímu systému. Než se ale pacienti s migrénou doberou správné diagnózy a dostanou k potřebné léčbě, trvá mnohdy dlouhé roky.

„U nemocných, kteří podstupují biologickou léčbu, významně klesá potřeba tzv. akutní terapie migrény. Pacienti tak sahají mnohem méně po běžných prášcích proti bolesti,“ popisuje MUDr. Tomáš Nežádal, Ph.D., z Neurologického oddělení Ústřední vojenské nemocnice Praha a zároveň předseda Sekce pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy České neurologické společnosti ČLS JEP. Jak vyplývá ze souhrnných dat registru ReMig za rok 2023, před začátkem biologické léčby potřebovali sledovaní pacienti tablety na bolest hlavy v průměru 8 dní v měsíci. Po 6 měsících léčby u nich však došlo k poklesu na 2,3 dne za měsíc. „S tím samozřejmě souvisí i výrazně nižší počet dní s migrénou za měsíc. Před nasazením biologické léčby pacienti prožívali průměrně 11,6 dne s atakou nemoci. Poté došlo ke značnému poklesu, a to už od první kontrolní návštěvy po 3 měsících léčby – na 4,2 dne s migrénou za měsíc,“ říká neurolog. Připomíná, že právě akutní léky na tišení bolesti při dlouhodobém používání naopak migrénu zhoršují.

S migrénou se v České republice potýká přes milion osob. Na biologickou terapii mají nárok ti pacienti, kteří trpí více než čtyřmi záchvaty migrény za měsíc a nezabírá jim preventivní léčba. „Jedná se o první cílenou terapii migrény. Někteří pacienti s chronickou migrénou jsou díky biologické léčbě zcela bez bolestí,“ vysvětluje MUDr. Tomáš Nežádal. Biologická terapie podle něj na jedné straně přispívá ke zvýšení kvality života nemocných, na straně druhé přináší i ekonomické úspory. To potvrzují i data registru ReMig. Plyne z nich, že při zahájení biologické léčby nadužívalo akutní medikaci 34,1 % pacientů, po třech měsících terapie však podíl těchto pacientů klesl na pouhých 3,6 %. „Efekt biologické léčby je jasný a výrazný. Lidé díky ní fungují lépe a cítí se dobře i po psychické stránce. Nemusí už tak často sahat po prášcích nebo jezdit na pohotovost. To vše šetří peníze zdravotnímu systému,“ doplňuje neurolog.

Specializovaná centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy, kde lékaři pacientům biologickou terapii nasazují, ale podle odborníků v některých oblastech republiky naráží na nedostatečný počet lékařů a sester i na chybějící prostory. „To nám brání ošetřit více pacientů a v kratším čase,“ říká MUDr. Tomáš Nežádal.  

Nemocní navíc mnohdy čekají na správné určení nemoci, a tedy adekvátní léčbu i roky. „V průzkumu, který jsme prováděli před dvěma lety, přibližně čtvrtina pacientů uvedla, že na stanovení správné diagnózy čekala více než pět let. A 11 % dotázaných muselo navštívit více než čtyři specialisty, než se dobralo toho, co jim ve skutečnosti je,“ přibližuje předsedkyně pacientská organizace Migréna-help Rýza Blažejovská. „Že problém trvá, potvrdil i průzkum z letošního roku s názvem Migréna vs. stigma. Potíže s nalezením účinné léčby měla podle něj téměř pětina respondentů,“ doplňuje. To je i jeden z důvodů, proč organizace Migréna-help každoročně pořádá festival Migréna nás spojuje. Kromě pacientů na něj totiž vždy dorazí také řada odborníků a nemocní se zde dozví o nejnovějších trendech v oblasti léčby. „Pacienti mohou na festivalu zkonzultovat svoje problémy i s lékařkou. Letošní ročník se koná v Praze 12. září. Na místě bude k dispozici neurologická a sociální poradna a účastníci se mohou těšit i na ukázky fyzioterapie nebo na osobní zkušenosti s migrénou známého šéfkuchaře Pavla Drdela,“ přibližuje Rýza Blažejovská a dodává, že nemocní se o možnostech léčby mohou dozvědět také v tzv. Cestě pacienta s migrénou českým zdravotním systémem, kterou zpracovala organizace Migréna-help.

Registr ReMig evidoval k 31. 12. 2023 celkem 3 149 pacientů s diagnózou migrény, kteří jsou nebo byli léčeni biologickou terapií. Průměrný věk pacientů v registru je 46 let a převažují ženy (87,4 %). První záchvat migrény měli sledovaní pacienti nejčastěji ve věku 10–19 let (50,1 %). U 65,2 % pacientů byla migréna zaznamenána i v rodinné anamnéze. Součástí souhrnných dat registru jsou výstupy z pacientských dotazníků. Z nich vyplývá, že biologická léčba významně ovlivňuje také deprese nemocných. V době zahájení aktuální léčby bylo bez deprese celkem 24,3 % pacientů. Střední depresi mělo 20,1 % nemocných a závažnou formu deprese 3,5 % pacientů. Po roce léčby bylo bez deprese 57 % pacientů, střední depresi mělo 6,7 % nemocných a závažnou 1,1 % pacientů.

O léčbě migrény

V současné době je na migrénu k dispozici účinná léčba, která se dělí na akutní a preventivní. V případě, že má pacient do čtyř dní s migrénou (MMD) do měsíce a pomůže mu od bolesti tableta léku ze skupiny triptanů, stačí akutní léčba a není třeba nasazovat léčbu preventivní. Ovšem při vyšším počtu dnů s migrénou (čtyři a více do měsíce) dochází k výraznému snížení kvality života pacienta. Zde je vhodné nasadit preventivní (tzv. profylaktickou) léčbu, jejímž cílem je snížit počet a intenzitu záchvatů a omezit délku jejich trvání. Více o migréně na www.migrena-kompas.cz.

O registru ReMig

Registr ReMig je český registr pacientů s migrénou na biologické terapii. Registr byl založen v roce 2021 a správcem je Nadační fond Hedalga ve spolupráci s výborem Sekce pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy České neurologické společnosti ČLS JEP (Czech Headache Society). Provoz registru, technické zabezpečení a analýzu dat zajišťuje společnost VALUE OUTCOMES s.r.o., která je současně zpracovatelem osobních údajů v rámci registru. Více informací na ReMig – Nadační font HEDALGA.

Čtěte dál …