Trh s doplňky stravy rapidně roste, lidé za ně utrácí tisíce

V boji proti nejrůznějším zdravotním problémům se lidé stále častěji snaží vyvarovat klasickým lékům a raději dávají přednost doplňkům stravy, které obsahují výtažky z léčivých bylin. Ty většinou obsahují široké spektrum prospěšných látek pro naše tělo. Zvýšenému zájmu o tyto doplňky stravy přispěla i koronavirová pandemie. Díky tomu trendu se výrazně zvýšil i tlak na kvalitu. Firmy se tak předhánějí ve využívání nových technologií, které umožňují doplňkům stravy lepší vstřebávání v našem organismu. Tedy k efektivnějšímu využití důležitých vitamínů.

„Trh s doplňky stravy se vyvíjí rychlým tempem. Současná doba, kdy se lidé naučili nakupovat doplňky stravy i online a ne pouze přes kamenné lékárny, podporuje vznik nových výrobců a doplňků stravy, které kopírují trendy a nové studie ze zahraničí,“ potvrzuje David Buchta (na titulním snímku), propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Špatné kombinace vašemu zdraví spíše uškodí

Uspěchaná doba plná stresu s sebou přináší celou řadu civilizačních chorob a s přicházejícím podzimem a chladným počasím je prevence o to důležitější. Lidé ale často naprosto bez předchozí edukace začnou používat velké množství různých druhů vitamínů najednou, a to například i spolu s jinými léky předepsanými jejich lékařem. Takové kombinace však jsou často spíše hrozbou a mohou vyústit v závažný problém.

„Mnoho látek a doplňků stravy způsobuje kontraindikace s léky. Nejčastější problémy jsou u léku na tlak, nebo ředění krve. Pokud užíváte jakékoli léky, je nutné se vždy poradit s lékařem, zda můžete daný doplněk stravy užívat. Někdy může poradit i lékárnice, pokud je to ale možné, obracejte se na obvodního lékaře,“ radí David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Dokonce i ty nejběžnější doplňky stravy mohou mít především s léky překvapivé interakce. Na které kombinace doplňků stravy a léků je nutno si dát pozor? Například vitamín D může snižovat účinek léku na snižování cholesterolu. Může také interagovat s některými léčivy na vysoký tlak. Vysoké dávky vitamínu D užívané spolu s diuretickými léky mohou mít za následek zvýšený obsah kalcia v těle, což může způsobit ledvinové potíže. Užívání třezalky s antidepresivy může vést k nadměrným tělesným úrovním serotoninu. To může mít za následek vážné vedlejší účinky včetně svalové ztuhlosti a křečí. Třezalka může také snižovat účinek dalších léčiv. Nedoporučuje se kombinace doplňků stravy obsahujících třezalku s antikoncepcí nebo s léky na HIV.

Není doplněk jako doplněk

Poptávka zákazníků se během roku proměňovala. Kromě roušek, respirátorů a dezinfekce na pandemii „vydělaly“ doplňky stravy, do kterých Češi ve snaze posílit svou imunitu neváhali investovat. Trh s doplňky rapidně roste. Množí se ale případy, kdy přípravky neobsahují látky, které výrobci deklarují na obalu, nebo naopak obsahují složky, které zdraví neposílí. Není proto divu, že i přes obrovský boom s doplňky, který pandemie přinesla, je stále spousta lidí skeptická.

„Problém je často vidět v jiných zemích, například v USA, kdy uvádění nových doplňků stravy není moc kontrolováno a k těmto případům dochází často. U nás je situace lepší, každý doplněk stravy v oběhu musí být řádně nahlášen a spadá pod kontrolu SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce), která dělá namátkové kontroly a testy účinných látek,“ vysvětluje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Při koupi dávejte přednost kapslím před tabletami. Méně živin se ztrácí při výrobě. Výjimkou z tohoto pravidla je vitamín B12, který by zničily žaludeční kyseliny, pokud by tableta nebyla potažena. Vyvarujte se produktů, které obsahují všechno. U výrobků, obsahujících více než 10 přísad v jedné tabletě je velká pravděpodobnost, že budou bez zvláštních účinků. Samozřejmě výjimka potvrzuje pravidlo, ale obecně se tím dá řídit. Nenechte se zlákat reklamami. Je to doplněk. Nezaměňujte to s různorodou stravou a už vůbec je neužívejte místo jídla.

„Čím je doplněk stravy známější a prodávanější, tím je větší šance, že již kontrolou prošel, případně výrobce nebude riskovat stažení šarží z prodeje z důvodu nesouladu obsahu s etiketou,“ doplňuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Doplněk stravy FEMINUS

Doplněk stravy pro ženy. Díky přírodnímu složení se zaměřuje na posílení imunitního systému a udržení dobrého sexuálního zdraví. Přispívá také ke správnému posílení imunitního systému, močové soustavy, reprodukčního systému a k hormonální rovnováze. Snižuje míru únavy a vyčerpání. Jedná se o přírodní produkt obsahující ověřené látky pro optimalizaci ženského hormonu estrogen. Zakoupit jej lze na e-shopu za cenu 569 Kč za balení na jeden měsíc. Viz odkaz: www.feminus.cz.

 Doplněk stravy PRIMULUS

Přírodní doplněk stravy PRIMULUS je vyvinutý pro moderního muže. Zvyšuje hladinu testosteronu, a tím snižuje únavu přes den, zabraňuje nemocem, zlepšuje náladu, zvyšuje libido, podporuje rychlejší nabírání svalové hmoty a zlepšuje celkovou regeneraci organismu. Jeho složení je čistě přírodní a obsahuje ty správné vitamíny, minerály a navíc i extrakty z černého pepře, kotvičníku zemního a pískavice řecké seno (fenugreek). PRIMULUS je vyvinutý a vyráběný v České republice. Zakoupit jej lze na e-shopu za cenu 569 Kč za balení na jeden měsíc.


Doplněk stravy KLOUBUS

Přírodní doplněk stravy PRIMULUS je vyvinutý pro moderního muže. Zvyšuje hladinu testosteronu, a tím snižuje únavu přes den, zabraňuje nemocem, zlepšuje náladu, zvyšuje libido, podporuje rychlejší nabírání svalové hmoty a zlepšuje celkovou regeneraci organismu. Jeho složení je čistě přírodní a obsahuje ty správné vitamíny, minerály a navíc i extrakty z černého pepře, kotvičníku zemního a pískavice řecké seno (fenugreek). PRIMULUS je vyvinutý a vyráběný v České republice. Zakoupit jej lze na e-shopu za cenu 569 Kč za balení na jeden měsíc.

Přírodní doplněk stravy obsahující všechny prospěšné látky ve správném množství a poměru. Podporující správné fungování pohybového aparátu a účinný prostředek pro silné kosti a klouby. Provedenými rozbory bylo zjištěno, že předložený vzorek produktu KLOUBUS vyhovuje ve znaku označeném „V“ požadavku uvedenému v deklaraci na obalu,“ uvádí Ing. Veronika Smutná Ph.D. ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Svým složením se jedná o jeden z nejsilnějších produktů na trhu, je certifikován zdravotním ústavem v Praze a testován na obsah chondroprotektiv.  Mohou ho užívat jak mladí, tak starší lidé, včetně aktivních sportovců. Díky svému složení udržuje normální stav kostí a přispívá k tvorbě kolagenu pro správnou funkci chrupavek. Kloubus,30 sáčků, 650 Kč.

Čtěte dál …

Drogerie ROSSMANN nabízí široký a kvalitní sortiment zdravé výživy. Zákazníci zde mohou nakoupit vedle zavedené značky enerBiO nově také produkty Alnatura.

Jídlo tvoří nedílnou součást našeho života. To, co jíme, ovlivňuje často nejen náš vzhled, ale také psychickou pohodu. Snažíme se proto přiblížit aktuálním trendům ve zdravé výživě a upravit celkově náš životní styl. BIO a EKO produkty jsou nyní stále více v kurzu. Na...

pokračovat ve čtení