Trh s doplňky stravy rapidně roste, lidé za ně utrácí tisíce

V boji proti nejrůznějším zdravotním problémům se lidé stále častěji snaží vyvarovat klasickým lékům a raději dávají přednost doplňkům stravy, které obsahují výtažky z léčivých bylin. Ty většinou obsahují široké spektrum prospěšných látek pro naše tělo. Zvýšenému zájmu o tyto doplňky stravy přispěla i koronavirová pandemie. Díky tomu trendu se výrazně zvýšil i tlak na kvalitu. Firmy se tak předhánějí ve využívání nových technologií, které umožňují doplňkům stravy lepší vstřebávání v našem organismu. Tedy k efektivnějšímu využití důležitých vitamínů.

„Trh s doplňky stravy se vyvíjí rychlým tempem. Současná doba, kdy se lidé naučili nakupovat doplňky stravy i online a ne pouze přes kamenné lékárny, podporuje vznik nových výrobců a doplňků stravy, které kopírují trendy a nové studie ze zahraničí,“ potvrzuje David Buchta (na titulním snímku), propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Špatné kombinace vašemu zdraví spíše uškodí

Uspěchaná doba plná stresu s sebou přináší celou řadu civilizačních chorob a s přicházejícím podzimem a chladným počasím je prevence o to důležitější. Lidé ale často naprosto bez předchozí edukace začnou používat velké množství různých druhů vitamínů najednou, a to například i spolu s jinými léky předepsanými jejich lékařem. Takové kombinace však jsou často spíše hrozbou a mohou vyústit v závažný problém.

„Mnoho látek a doplňků stravy způsobuje kontraindikace s léky. Nejčastější problémy jsou u léku na tlak, nebo ředění krve. Pokud užíváte jakékoli léky, je nutné se vždy poradit s lékařem, zda můžete daný doplněk stravy užívat. Někdy může poradit i lékárnice, pokud je to ale možné, obracejte se na obvodního lékaře,“ radí David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Dokonce i ty nejběžnější doplňky stravy mohou mít především s léky překvapivé interakce. Na které kombinace doplňků stravy a léků je nutno si dát pozor? Například vitamín D může snižovat účinek léku na snižování cholesterolu. Může také interagovat s některými léčivy na vysoký tlak. Vysoké dávky vitamínu D užívané spolu s diuretickými léky mohou mít za následek zvýšený obsah kalcia v těle, což může způsobit ledvinové potíže. Užívání třezalky s antidepresivy může vést k nadměrným tělesným úrovním serotoninu. To může mít za následek vážné vedlejší účinky včetně svalové ztuhlosti a křečí. Třezalka může také snižovat účinek dalších léčiv. Nedoporučuje se kombinace doplňků stravy obsahujících třezalku s antikoncepcí nebo s léky na HIV.

Není doplněk jako doplněk

Poptávka zákazníků se během roku proměňovala. Kromě roušek, respirátorů a dezinfekce na pandemii „vydělaly“ doplňky stravy, do kterých Češi ve snaze posílit svou imunitu neváhali investovat. Trh s doplňky rapidně roste. Množí se ale případy, kdy přípravky neobsahují látky, které výrobci deklarují na obalu, nebo naopak obsahují složky, které zdraví neposílí. Není proto divu, že i přes obrovský boom s doplňky, který pandemie přinesla, je stále spousta lidí skeptická.

„Problém je často vidět v jiných zemích, například v USA, kdy uvádění nových doplňků stravy není moc kontrolováno a k těmto případům dochází často. U nás je situace lepší, každý doplněk stravy v oběhu musí být řádně nahlášen a spadá pod kontrolu SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce), která dělá namátkové kontroly a testy účinných látek,“ vysvětluje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Při koupi dávejte přednost kapslím před tabletami. Méně živin se ztrácí při výrobě. Výjimkou z tohoto pravidla je vitamín B12, který by zničily žaludeční kyseliny, pokud by tableta nebyla potažena. Vyvarujte se produktů, které obsahují všechno. U výrobků, obsahujících více než 10 přísad v jedné tabletě je velká pravděpodobnost, že budou bez zvláštních účinků. Samozřejmě výjimka potvrzuje pravidlo, ale obecně se tím dá řídit. Nenechte se zlákat reklamami. Je to doplněk. Nezaměňujte to s různorodou stravou a už vůbec je neužívejte místo jídla.

„Čím je doplněk stravy známější a prodávanější, tím je větší šance, že již kontrolou prošel, případně výrobce nebude riskovat stažení šarží z prodeje z důvodu nesouladu obsahu s etiketou,“ doplňuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Doplněk stravy FEMINUS

Doplněk stravy pro ženy. Díky přírodnímu složení se zaměřuje na posílení imunitního systému a udržení dobrého sexuálního zdraví. Přispívá také ke správnému posílení imunitního systému, močové soustavy, reprodukčního systému a k hormonální rovnováze. Snižuje míru únavy a vyčerpání. Jedná se o přírodní produkt obsahující ověřené látky pro optimalizaci ženského hormonu estrogen. Zakoupit jej lze na e-shopu za cenu 569 Kč za balení na jeden měsíc. Viz odkaz: www.feminus.cz.

 Doplněk stravy PRIMULUS

Přírodní doplněk stravy PRIMULUS je vyvinutý pro moderního muže. Zvyšuje hladinu testosteronu, a tím snižuje únavu přes den, zabraňuje nemocem, zlepšuje náladu, zvyšuje libido, podporuje rychlejší nabírání svalové hmoty a zlepšuje celkovou regeneraci organismu. Jeho složení je čistě přírodní a obsahuje ty správné vitamíny, minerály a navíc i extrakty z černého pepře, kotvičníku zemního a pískavice řecké seno (fenugreek). PRIMULUS je vyvinutý a vyráběný v České republice. Zakoupit jej lze na e-shopu za cenu 569 Kč za balení na jeden měsíc.


Doplněk stravy KLOUBUS

Přírodní doplněk stravy PRIMULUS je vyvinutý pro moderního muže. Zvyšuje hladinu testosteronu, a tím snižuje únavu přes den, zabraňuje nemocem, zlepšuje náladu, zvyšuje libido, podporuje rychlejší nabírání svalové hmoty a zlepšuje celkovou regeneraci organismu. Jeho složení je čistě přírodní a obsahuje ty správné vitamíny, minerály a navíc i extrakty z černého pepře, kotvičníku zemního a pískavice řecké seno (fenugreek). PRIMULUS je vyvinutý a vyráběný v České republice. Zakoupit jej lze na e-shopu za cenu 569 Kč za balení na jeden měsíc.

Přírodní doplněk stravy obsahující všechny prospěšné látky ve správném množství a poměru. Podporující správné fungování pohybového aparátu a účinný prostředek pro silné kosti a klouby. Provedenými rozbory bylo zjištěno, že předložený vzorek produktu KLOUBUS vyhovuje ve znaku označeném „V“ požadavku uvedenému v deklaraci na obalu,“ uvádí Ing. Veronika Smutná Ph.D. ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Svým složením se jedná o jeden z nejsilnějších produktů na trhu, je certifikován zdravotním ústavem v Praze a testován na obsah chondroprotektiv.  Mohou ho užívat jak mladí, tak starší lidé, včetně aktivních sportovců. Díky svému složení udržuje normální stav kostí a přispívá k tvorbě kolagenu pro správnou funkci chrupavek. Kloubus,30 sáčků, 650 Kč.

Čtěte dál …

Chystáte se na letní festival, výlet nebo dovolenou? Nezapomeňte přibalit tyto LUSH produkty, které zkrátka musíte mít s sebou!

Bezobalový šampon, řasenka, či pasta na zuby v tabletkách. Vyberte si cruelty-free produkty, které ušetří místo v zavazadle a zároveň nepotřebují zbytečný plastový obal. Výhra pro Vás i pro planetu! OceanBezobalová řasenka395 Kč/ kusNahatá řasenka Ocean vašim řasám...

pokračovat ve čtení