Startuje 5. ročník reality show LVICE, která umožňuje nahlédnout do života žen s handicapem

Již popáté přichází unikátní reality show Lvice, ve které jsou hlavními hvězdami ženy s handicapem. Série dokumentuje výzvy, které účastnice donutí vystoupit z komfortní zóny a prověří je po psychické i fyzické stránce. Cílem projektu neziskové organizace Cesta za snem je ukázat, že i když to není vždycky jednoduché, je možné postavit se překážkám čelem a handicapem život nekončí. Lvice zároveň pomáhají druhým. Letos prostřednictvím veřejné sbírky podpoří Elenku, která v pouhých třech letech prodělala cévní mozkovou příhodu. Finanční pomoc doprovodí série edukačních aktivit o mrtvici.

Předmětem výzev, které budou účastnice plnit, není pouze překonání strachu a posouvání vlastních hranic. Důležitou složkou je také najít rovnováhu mezi soběstačností a schopností spolupracovat a požádat o pomoc. Právě včasná prosba o pomoc může být jednou z hlavních výzev, kterou handicapovaní lidé řeší. Lidé bez handicapu zase mnohdy nabízí svou pomoc nevhodnou formou. Lvice se snaží tyto dva světy sladit, proto se již podruhé do projektu zapojí i dvě ženy, zaměstnankyně Generali České pojišťovny, které samy handicap nemají. Účastnice minulého ročníku Eliška Nováková vzpomíná: „Díky Lvicím jsem si vyzkoušela, jaké je ocitnout se v situacích, které člověku nejsou úplně komfortní. Zároveň jsem si zkusila, co všechno jsem schopna dokázat navzdory limitům, které mám. Lvice jsou prostě parádní projekt, který pomáhá nejen nám handicapovaným si uvědomit, že naše limity jsou dál, než tušíme.

Letos navíc projekt přichází s novinkou ve formě osvěty zaměřené na jeden konkrétní handicap. „S každým ročníkem Lvic chceme někomu pomoct. V tomto roce podpoříme rodinu šestileté Elenky, která se vypořádává s následky cévní mozkové příhody,“ uvádí Heřman Volf z neziskové organizace Cesta za snem. „Cévní mozková příhoda může postihnout jedince v jakémkoliv věku. Prevence a včasné rozpoznání probíhající mrtvice mají zásadní vliv na postiženého člověka a mohou výrazně ovlivnit kvalitu dalšího života pacientů. Své o tom ví také tři z letošních účastnic, které stejně jako Elenka prodělaly cévní mozkovou příhodu v dětství. Proto se letos zaměřujeme nejen na život s handicapem, ale také rozšiřujeme povědomí o vážném zdravotním stavu, který může ovlivnit kohokoli z nás,“ dodává Heřman Volf. Na podporu Elenky lze přispět na sbírkový účet 111048111/2010, VS 2024.

Již pátým rokem je generálním partnerem projektu Generali Česká pojišťovna. „Podstatou činnosti pojišťovny je kromě jiného ochrana života a zdraví klientů. I proto podporujeme aktivity pomáhající lidem se zdravotním znevýhodněním. Jsem ráda, že Generali Česká pojišťovna je opět součástí projektu Lvice, který inspiruje a ukazuje, že handicap nemusí být překážkou, když k němu přistoupíme správně, s odhodláním a vůlí. Lvice nás učí komunikovat, vzájemně si pomáhat a vytvářet inkluzivní svět pro lidi z různými potřebami,” uvádí Monika Majerčíková, manažerka CSR z Generali České pojišťovny.

První díl budou moci diváci shlédnout už 23. června na YouTube kanálu Cesty za snem. Více informací včetně programu vysílání najdete ZDE.

Přehled letošních účastnic

Anna H. (24 let)

Anna v 11 letech prodělala mozkovou mrtvici. Do péče zdravotníků se dostala po zhruba 26 hodinách od prvních příznaků. Po traumatickém zážitku byla hospitalizovaná na dětské psychiatrické léčebně. Dodnes u ní přetrvává třes v pravé ruce a nepravidelná chůze. Vyučila se pracovnicí v sociálních službách a splnila si tak sen pomáhat druhým.

Štěpánka R. (20 let)

Štěpánka prodělala ve 4 letech mozkovou mrtvici. Ve školce se sesula k zemi a měla povislý koutek. Zásluhou poctivé rehabilitace, v níž pokračuje dodnes, se u ní mnohé zlepšilo, stále má ale nefunkční pravou ruku, napadá na nohu a bojuje s krátkodobou pamětí. Naučila se psát levou rukou a kromě školy se nyní věnuje také brigádě v dětském domově pro handicapované.

Kateřina J. (30 let)

Kateřina v 15 letech nastoupila na onkologickou léčbu kvůli nálezu osteosarkomu v koleni. I přes chemoterapii musela podstoupit amputaci levé nohy a následně absolvovat další rok léčby. Na podzim roku 2022 si zlomila pahýl a usedla dočasně vozík. Má vystudovaný oděvní design a ráda jezdí na koních a kreslí.

Kristýna M. (18 let)

Kristýna je po úrazu, kdy špatně dopadla z vlastní výšky po skoku za frisbee. Měla posunuté dva bederní obratle a ochrnula od pasu dolů. Nyní se pohybuje pomocí vozíku, věří ale, že se jednoho dne zase postaví na vlastní nohy. Studuje zdravotnickou školu a má v plánu stát se diplomovanou všeobecnou sestrou, nutričním terapeutem nebo ergoterapeutem.   

Nicole H. (23 let)

Nicole teprve v 9 měsících prodělala mozkovou mrtvici a ochrnula na celou pravou stranu od obličeje dolů. Díky cvičení a rehabilitacím se její stav výrazně zlepšil. Do svých 21 let dokonce reprezentovala plavecký klub. Dnes trénuje handicapované děti.

Xenie J. (27 let)

Xenie je od narození těžce slabozraká. Ve svém životě se musela vyrovnat nejen se zrakovým postižením, ale také s duševním onemocněním. Stala se ambasadorkou duševního zdraví pro iniciativu Na rovinu a věří, že sdílením svého příběhu přispěje ke snížení stigmatizace lidí se zrakovým či duševním handicapem.

Více na www.cestazasnem.cz.

Čtěte dál …