Společnost MOL v Tiszaújvárosu otevřela polyolový komplex za 1,3 miliardy eur

V Tiszaújvárosu byl slavnostně otevřen polyolový komplex společnosti MOL v hodnotě 1,3 miliardy eur a s výrobní kapacitou okolo 200 000 tun polyolu ročně. Slavnostní ceremoniál, kterého se účastnili maďarský premiér Viktor Orbán, předseda představenstva společnosti MOL Zsolt Hernádi a členka představenstva společnosti thyssenkrupp Ilse Henne, je pro společnost významným milníkem. Skupina MOL je jediným subjektem ve střední a východní Evropě, který pokrývá celý hodnotový řetězec od zpracování ropy až po výrobu polyolu (široce používaného plastového materiálu).

Skupina MOL při příležitosti dokončení své největší ekologické investice, polyolového komplexu, uspořádala v Tiszaújvárosu slavnostní zahajovací ceremoniál. Licenční smlouvu společnosti MOL, thyssenkrupp a Evonik IP podepsaly v létě 2017, základní kámen komplexu byl položen v září 2019.

Hlavní jednotky byly do Tiszaújvárosu převezeny v letech 2019 a 2020, a to převážně po vodě. Následovalo dokončení zařízení na výrobu peroxidu vodíku, oxidu propylenu, polyolu a propylenglykolu. Kromě čtyř hlavních závodů byl vybudován také pilotní závod na výrobu polyolů, laboratoř pro zajištění kvality a výzkumné a vývojové centrum v Százhalombattě.

„Jsem hrdý na to, že jsme dokončili komplex Polyol. Byla to skutečná týmová mezinárodní spolupráce, na které se v uplynulých šesti letech podílelo tisíce skvělých lidí. Umožnilo nám to realizovat historicky největší investici Skupiny MOL a možná největší stavbu v moderní maďarské historii. Ušli jsme dlouhou cestu, ale ta před námi je ještě delší. Tento polyolový komplex významně posílí pozici a konkurenceschopnost naší společnosti, a to v celém hodnotovém řetězci od zpracování ropy až po výrobu polyolů. Investice vrátila Tiszaújváros na mapu evropského chemického průmyslu a zařadila ho mezi nejdůležitější průmyslová centra v regionu,“ řekl Zsolt Hernádi, předseda představenstva a CEO společnosti MOL.

„Díky kombinaci osvědčených technologií s inovativními řešeními zavádíme tímto polyolovým komplexem nová kritéria z hlediska účinnosti, šetrnosti k životnímu prostředí a automatizaci,” dodala Nadja Håkansson, CEO společnosti thyssenkrupp Uhde. „Jsme vděční za intenzivní a důvěryplné partnerství se společností MOL. Tento závod je skutečně průlomovým projektem a skvělou ukázkou toho, jak v thyssenkrupp Uhde umožňujeme ekologickou transformaci průmyslu. Díky plně integrovaným a vysoce automatizovaným výrobním jednotkám budou cenné polyolové chemikálie vyráběny vysoce efektivním a udržitelným způsobem.”

Na projektu se podílel mezinárodní tým tisíců odborníků. Inženýrské práce probíhaly v Německu, Thajsku, Indii a Maďarsku. Vybavení závodu pochází z 24 zemí. Na výstavbu komplexu bylo použito 75 000 metrů krychlových betonu, 13 000 tun oceli, 2 500 kilometrů kabelů a 700 kilometrů potrubí, které byly položeny za více než 18 milionů pracovních hodin. Maďarská vláda přispěla na projekt částkou 131,5 milionu eur. Z toho 93,6 milionu eur formou úlevy na dani z příjmu právnických osob, o kterou lze požádat, jakmile bude investice uvedena do provozu, a 37,9 milionovou eurovou investiční dotací na základě samostatného rozhodnutí vlády.

Polyol je jednou z nejvyhledávanějších surovin pro výrobu plastů, která se používá v celé řadě průmyslových odvětví od výroby automobilů až po oděvy a izolace. Polyuretan se vyrábí z polyolu a je základním materiálem pro mnoho výrobků dlouhodobé spotřeby, se kterými se setkáváme v každodenním životě.

Polyuretan vyrobený z polyolu se používá:

  • Na výrobu pěnových a postelových matrací, pěn do pohovek a křesel a tuhých pěn na izolaci ledniček
  • Na výrobu izolačních materiálů používaných ve stavebnictví, ať už izolaci fasády budovy nebo potrubí
  • Na výrobu tmelů a lepidel dostupných v běžných stavebninách a na výrobu pružných gumových podrážek běžeckých bot.

Závod Tiszaújváros bude vyrábět polyol jednou z nejúčinnějších a nejekologičtějších metod, které jsou v současné době k dispozici. Podle kalkulací společnosti MOL bude závod k finančním výsledkům skupiny přispívat částkou téměř 150 milionů eur ročně a poskytne dlouhodobé zaměstnání téměř 300 lidem.

Skupina MOL posiluje své podnikání zaměřené na výrobu chemických látek již téměř deset let: v roce 2015 byl dokončen nový závod na extrakci butadienu s investicí 35 miliard forintů a v roce 2018 následoval závod na výrobu syntetického kaučuku (S-SBR) s investicí 100 miliard forintů. V roce 2016 společnost oznámila zásadní strategickou změnu s cílem připravit se rozšířením svého portfolia na energetickou transformaci a svět bez fosilních paliv. V rámci třetí a největší vlny investic do petrochemického průmyslu je vedle polyolového komplexu nejdůležitějším prvkem závod na výrobu polypropylenu, představující investici ve výši 65 miliard HUF. V rámci životního cyklu se investice blíží k 2 miliardám eur a zabezpečí dlouhodobou budoucnost chemického průmyslu.

Čtěte dál …