Spánek ovlivňuje naše celkové zdraví

I díky pandemii covid-19 jsme si mohli uvědomit, jak křehké je zdraví, a jak málo stačí k tomu, aby se nám ho přestalo dostávat. A právě zdravý a kvalitní spánek významně ovlivňuje naše celkové zdraví a pro člověka je stejně důležitý jako zdravá výživa a pitný režim. Spánkem strávíme zhruba jednu třetinu života. Jak je vlastně v těle řízen? Přechod mezi denním a nočním režimem je regulován mozkem pomocí hormonu melatoninu v krvi. Melatonin se vytváří v epifýze (tzv. šišince mozkové) a je postupně uvolňován do krve. K tomuto procesu dochází večer, jakmile se začne stmívat. Množství melatoninu v krvi se během noci zvyšuje. S příchodem rozbřesku a ranních hodin se produkce melatoninu pozastavuje a tělo dostává signál, že nastal čas bdít. Melatonin je jakýmsi vnitřním „dirigentem“, který organismu určuje dobu spánku a bdění. Jeho produkci je vhodné nechávat čistě v režii našeho organismu.  

Zatímco spíme, jsou regulovány a obnovovány naše fyzické a psychické funkce. Během kvalitního spánku jsou harmonizovány emoce a člověk nachází vnitřní klid. Spánek je důležitý také pro paměť, vše, co se přes den naučíme, mozek během spánku dále zpracovává. Kvalitní spánek pozitivně ovlivňuje také imunitní systém, napomáhá nám např. při zotavení se z nemoci. Dostatek kvalitního spánku reguluje metabolismus a pocit sytosti, má tedy pozitivní vliv na to, abychom během dne nevyhledávali zdroje „rychlé energie“ a tím pomáhá regulovat naši tělesnou hmotnost. V neposlední řadě má pozitivní vliv rovněž na kardiovaskulární systém. 

Pro psychickou a fyzickou kondici je zásadní REM fáze spánku, která by měla během jedné noci proběhnout 4 – 5x. REM spánek, jemuž přechází usínání, lehký a pak hluboký spánek, bývá někdy označován jako snový spánek a během této fáze se oči rychle pohybují všemi směry, proto označení rapid eye movement (zkratka REM). Během této fáze je mozek velmi aktivní, dochází k mnoha mentálním procesům, do dlouhodobé paměti se ukládá spousta emocí, dat a dojmů a probíhá duševní regenerace. To se ovšem stane za předpokladu, že zdravý spánek trvá 6,5 až 8 hodin denně.

Naopak dlouhodobý nedostatek spánku, nevede pouze k celodenní únavě a vyčerpání, ale také k oslabení imunity, depresi, obezitě, poruchám paměti, snížené pozornosti a celé řadě dalších obtíží, které na sebe u těch, jejichž spánek není dostatečně dlouhý a kvalitní, nenechají dlouho čekat.

Jak začít opět dobře spát?

Pokud vaše obtíže se spánkem trvají déle než měsíc, je vhodné obrátit se na lékaře, který vyloučí případná onemocnění. V případě akutní nespavosti, se kterou se běžně setkáváme všichni v důsledku každodenních starostí a stresu, je důležité dodržovat pravidla spánkové hygieny, jako je dostatečná doba spánku, pravidelná doba uléhání, relaxace před spánkem, správné podmínky pro usínání zahrnující vhodnou teplotu v ložnici, dostatečné vyvětrání, kvalitní matraci apod.  Mezi další dnes stále častější příčinu při obtížích se spánkem patří nadměrná expozice tzv. modrému světlu, tedy sledování mobilu, tabletu nebo tradiční televize před samotným spánkem. 

Ne vždy však dodržování pravidel spánkové hygieny přinese kýžený efekt. V takovém případě je vhodné zařadit do jídelníčku doplňky stravy s obsahem látek přírodního původu, které podpoří zdravý a kvalitní spánek, a to bez nežádoucích pocitů malátnosti a ospalosti. Tyto doplňky stravy je nutné pečlivě vybírat. Na trhu je nově např. doplněk stravy na přírodní bázi  Lunestil®  na podporu zdravého a kvalitního spánku, založený na technologii zpožděného uvolňování v podobě inovativních duokapslí. Vnější kapsle obsahujeesenciální olej levandule lékařské, která se již po stovky let používá pro své uklidňující účinky. Vnitřní kapsle se zpožděným uvolňováním pak obsahuje výtažek z mučenky pletní a vitamin B6. Tyto látky se uvolňují do organismu až po usnutí pro podporu klidného a zdravého spánku po celou noc bez přerušení.

Čtěte dál …