Semínkovna přináší nový rozměr zahradničení. Ze zahrádkářů se stanou aktivními strážci biodiverzity

V době, kdy se klimatická změna a ztráta biodiverzity stávají palčivými tématy, přichází nezisková organizace Seminkovna, z.s. s jednoduchým řešením. Chce vrátit produkci semínek zpět do rukou lidí. V České republice spěšně buduje síť semínkových knihoven neboli semínkoven a svými aktivitami veřejnost vzdělává i inspiruje k aktivnímu zapojení do ochrany rozmanitosti. Letos kromě nového webu spouští i pilotní ročník programu Patron Semínek. Zájemci se do něj mohou přihlásit v jedné z 22 zapojených semínkoven po celé republice. Zároveň připravuje i vzdělávací projekt pro děti i dospělé nazvaný Semínkovna EDU, za který získává řadu uznání.

Spolek Semínkovna založila v roce 2016 Klára Hrdá, aby zastřešoval vznikající síť semínkových knihoven v ČR a vzdělával v oblasti domácí produkce semínek.

  • V roce 2024 realizuje projekt „Patron semínek“ a připravuje vzdělávací program Semínkovna EDU.
  • Aktuálně je v ČR 150+ semínkoven.
  • Více se dozvíte na webu www.semikovna.cz.

Letos uplyne už 9 let, co Klára Hrdá, máma dvou malých dětí a milovnice rostlin, založila v České republice Iniciativu Semínkovna. Ta se od té doby rozrostla a oslovila tisíce lidí nejen u nás, ale i na sousedním Slovensku a v Polsku.
„Aktuálně síť čítá více než 150 ověřených míst, kde si lidé mezi sebou mohou vyměňovat jak přebytky semínek z domácího semenaření, tak někde i odkopky či pokojové rostliny. I díky podpoře od nadace OSF jsme letos mohli spustit nový web a zároveň rozjet pilotní ročník osvětového programu Patron semínek,“ představuje novinky roku 2024 Klára Hrdá, zakladatelka iniciativy Semínkovna a jednatelka spolku Semínkovna, z.s.

Patron semínek, aneb každé semínko má svého hrdinu

Proč lidé v současnosti nesemenaří? Zejména proto, že nevědí, jak na to. Právě to má za cíl změnit program nazvaný Patron semínek, který letos spustil spolek Semínkovna, z.s.. Veřejnost hravou formou motivuje, aby se stala aktivními strážci biodiverzity a nabízí podporu a vzdělání těm, kteří chtějí své zahrady proměnit v oázy rozmanitosti. Zájemci se mohou bezplatně přihlásit v jedné z 22 zapojených semínkoven.

„Program spočívá ve společném pěstování a semenaření jedné vybrané odrůdy hrachu či fazolí. Díky osvojení si správného postupu, se z účastníků již během jedné sezony mohou stát aktivní u chovatelé dané odrůdy. Tím přispějí k jejímu zachování i pro další generace. Kromě jednotlivců se zapojují i celé třídy dětí z mateřských školek, které si v rámci tohoto programu vyzkouší pěstování a semenaření hrášku,“ vysvětluje Klára Hrdá.

Jednou ze zapojených semínkoven je i ta sídlící v Zahradě pěti elementů na severu Brna, která se navíc zapojila i do brněnského programu adopce veřejné zeleně. „Do projektu tak kromě fazolí nabízíme i semínka letniček, bylinek a trvalek. Vše pak slavnostně zahájíme už v neděli 21. dubna od 13.30 do 15.00 v naší zahradě,“ zve na akci zakladatelka zdejší semínkovny Zuzana Řezáčová Lukášková.

Program Patron semínek realizuje spolek Semínkovna s podporou nadace OSF v rámci grantu Stronger roots určeného na rozvoj sítě členů a podporovatelů.  

Web, který zaseje vědomosti o domácím semenaření

Novou tvář v letošním roce získal také web, který tak nyní sdružuje informace o všech aktivitách spolku Semínkovna, z.s. Slouží coby digitální semínkovna plná rad, návodů a inspirace pro každého, kdo chce přispět k větší rozmanitosti v našich zahrádkách.

Zájemci zde naleznou interaktivní mapu a přehledný seznam více než 150 aktivních semínkoven rozdělený podle krajů. Nechybí ani informativní blog s návody a aktualitami a v blízké době přibude také vzdělávací sekce,“ říká Klára Hrdá. Web vznikl díky podpoře grantu Active Citizens Funds od nadace OSF a nově běží na doméně Seminkovna.cz.

Semínkovna EDU: Vzdělání, které klíčí

Misí spolku Semínkovna je naučit Čechy semenařit. Proto také vzniká vzdělávací program, který se zaměřuje na šíření osvěty o významu biodiverzity a na domácí produkci semínek. Program cílí na začátečníky, a to jak dospělé, tak děti. Nabízí online kurzy, workshopy i projektové dny pro školky a školy. Postupně jej realizuje spolek Semínkovna, z.s. v rámci své osvětové činnosti.

Autorkou programu je Klára Hrdá, která s ním zaznamenala řadu úspěchů. Naposledy to bylo třetí místo v soutěži Udržitelných projektům, kterou organizuje PMI Czech Republic Chapter, nebo účast v ročním akceleračním projektu Women in Tech coby jeden ze čtyř vybraných projektů. Tyto úspěchy navazují na předchozí vítězství v závěrečné soutěži v rámci akademie AWE 2022, kterou v České republice organizuje BPWČR spolu s velvyslanectvím USA, a také na účast v akceleračním programu EWA 2022 od EIT FOOD coby jeden z 10 vybraných programů. Ve stejném roce se zároveň iniciativa Semínkovna stala semifinalistou cen SDG‘s v kategorii biodiverzita.    

Čtěte dál …