Pytlíczech – nová řada cestovních her vytvořená designérkou a cestovatelkou Táňou Sekerkovou

Nejen pro všechny milovníky přírody, cestování a designu připravila česká firma EFKO-karton novou řadu her a hlavolamů s originálním názvem Pytlíczech. Design této edice svěřila grafické designérce a cestovatelce Táně Sekerkové. Ta do každé hry vtiskla autorskými ilustracemi malý příběh nebo vzpomínku ze svých cest. Na bavlněném pytlíku, který slouží jako praktické balení, tak můžeme najít například kresbu cesty, která vede k nepálsko-tibetským hranicím nebo vzpomínku na pláž v Portugalsku či nebe plné hvězd z cesty po Chile. Řadu deseti různých her a hlavolamů Pytlíczech spojuje funkční minimalismus a přírodní materiály – bavlna, dřevo a kvalitní karton. Pytlíčky včetně komponentů jsou vyrobeny v České republice.

„Přihlásila jsem se do soutěže na novou řadu her firmy Efko. Více než měsíc jsem připravovala návrhy a poté vyrazila do Nového Veselí je prezentovat. Byla jsem nervózní, ale reakce, které jsem po prezentaci na firmě dostala, byly nádherné. Říkala jsem si, že pokud si vyberou někoho jiného, byla to moc hezká zkušenost. Nicméně další den mi přišel mail, že jsem soutěž vyhrála a Efko by se mnou chtělo spolupracovat. Nastalo zběsilé dobrodružství, které jsem si ohromně užila a společně s vývojářkou Andreou Šindelářovou jsme vytvořily sérii deseti her a hlavolamů na cesty s názvem Pytlíczech,“ uvádí designérka a cestovatelka Táňa Sekerková.

„Společně s vývojovým oddělením jsme dlouho přemýšleli, jak hry do kapsy uchopit. Představu jsme měli i cítili, co má edice splňovat. Vytvořili jsme sami několik návrhů, ale stále to nebylo ono. Rozhodli jsme se proto oslovit Czechdesign, aby nám pomohl nastavit kritéria soutěže na designéra nové řady her. Svoje návrhy nám pak představilo několik uchazečů, ale Táňa se v dobrém slova smyslu vymykala. Bylo vidět, že má koncept do detailu promyšlený, je za ním příběh a tvořila jej s láskou. Zároveň k prezentaci přistupovala s neobyčejnou pokorou. Celá naše komise se jednoznačně shodla, že ona je ta pravá, komu tento projekt svěříme. Těžko se to popisuje, ale předala nám strašně pozitivní energii a já věřím, že tuto energii budou zákazníci cítit i z finálních výrobků. Jsem rád, že Pytlíczech uvádíme na trh právě letos, kdy naše firma slaví třicet let od svého vzniku. Je to taková třešnička na dortu,“ sdělil Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO-karton, která Pytlíczech vyrábí.

„Deskové hry se u nás doma těší velké oblibě. Proto jsem měla radost, když firma EFKO oslovila s prosbou o pomoc právě nás z Czechdesignu. Díky našim zkušenostem s pořádáním soutěží pro státní správu i soukromé firmy jsme vytvořili Do It Yourself balíček, v jehož rámci jsme firmě EFKO poskytli veškeré dokumenty a smlouvy, které k pořádání soutěže potřebovala. Zároveň jsme podpořili vývojářku firmy EFKO určitým počtem konzultačních hodin. EFKO si proto soutěž mohlo zcela profesionálně zorganizovat samo a našlo tak vhodnou designérku pro svůj nový projekt,“ říká Michaela Holubec Birtusová, design konzultantka Czechdesignu.

Za originálním názvem řady her ‚Pytlíczech‘ stojí Zbyněk Čech z marketingového oddělení firmy EFKO. „Šlo o to, aby v unikátním názvu bylo obsaženo to, co výrobek charakterizuje. To znamená látkový pytlík a hry vyrobené v České republice. Vyšla slovní hříčka ‚Pytlíczech‘, tedy slovo, které foneticky čteme ‚pytlíček‘,“ vysvětlil Zbyněk Čech.

Každou hru či hlavolam provází originální kresba, za níž stojí příběh Táni Sekerkové. Například na bavlněném pytlíku hlavolamu ‚Tangram Čtverec‘ je natištěna ilustrace ve stínu Himálaje: „Sedíme na střeše nejvyšší budovy ve vesnici, svítí slunce a kolem nás je Himálaj. Zavřu oči a cítím, jak jemně fouká vítr. Je mi krásně, říkám si, že možná takto vypadá nebe. Pijeme čaj, píšeme si deníky, hrajeme karty, díváme se na hranice s Tibetem a přemýšlíme, jak na nás bude působit výška přes 5000 m, do které se máme dostat zítra.“

V řadě Pytlíczech zákazníci najdou hry Piškvorky Expert, Člověče nezlob se, Zlatá šestka, Dáma, Pexeso, Motanice, Kostky a hlavolamy Tangram Srdce, Tangram Čtverec a hlavolam Eternity.  Jednotlivé výrobky lze zakoupit za 199 Kč přímo na stránkách výrobce www.pytliczech.cz a v sítích českých hračkáren.

Čtěte dál …