Pátrací akce po pohřešovaných osobách je sice pro psa hrou, závisí na ní ale lidské životy, říkají kynologové Horské služby ČR

V horských oblastech v České republice jsou v zimě každoročně vyhlášeny desítky pátracích akcí po pohřešovaných osobách. Důležitou roli v těchto záchranných misích hrají nejen členové Horské služby ČR, ale i jejich psí parťáci, kteří především ve tmě dokáží zastat práci až za 20 lidí. 

Většina z nás si české hory spojuje zejména se zábavou a dobrodružstvím. Pro členy Horské služby ČR jsou ale místem výkonu povolání, kdy jsou velmi často svědky vážných situací ohrožujících lidské životy. Právě v záchraně lidských životů a pátracích akcích jim pomáhají jejich čtyřnozí parťáci. „Pro mě ten pes není pracovní nástroj, ale kamarád. Chci, aby se měl dobře a aby jeho život měl smysl,“ mluvím o svém psovi člen Kynologické komise Horské služby ČR Jan Hepnar.

„Výcvik psa tak, aby byl naším pomocníkem, trvá zhruba dva roky. U štěňat začínáme základní poslušností a socializací. Teprve potom pejsky učíme například jezdit na sněžných skútrech, létat ve vrtulníku a pilují se schopnosti pátrat po osobách v plochách nebo lavinách,“ vysvětluje vedoucí Kynologické brigády Horské služby Pavel Smejkal.

Důležitý je nejen výcvik, ale i fyzická kondice psa

Protože psi Horské služby ČR jsou denně vystaveni vysoké fyzické zátěži, je potřeba se o jejich kondici a tělesný stav dobře starat. Proto se Horská služba ČR spojila se značkou Fitmin, tradičním českým výrobcem krmiv z podhůří Orlických hor, která má ve svém portfoliu řadu Výživový program, která obsahuje právě krmivo pro psy, kteří jsou velmi aktivní a jsou vystaveni vysoké zátěži a námaze. „Pro naše psy je kvalitní krmivo důležité nejen kvůli té fyzické náročnosti, ale musí jim vyhovovat i po zdravotní stránce,“ zdůrazňuje Pavel Smejkal. Značka Fitmin spolupracuje s Horkou službou ČR již od roku 2020.

Více informací o značce Fitmin naleznete na stránkách www.fitmin.cz.

Čtěte dál …

Drogerie ROSSMANN nabízí široký a kvalitní sortiment zdravé výživy. Zákazníci zde mohou nakoupit vedle zavedené značky enerBiO nově také produkty Alnatura.

Jídlo tvoří nedílnou součást našeho života. To, co jíme, ovlivňuje často nejen náš vzhled, ale také psychickou pohodu. Snažíme se proto přiblížit aktuálním trendům ve zdravé výživě a upravit celkově náš životní styl. BIO a EKO produkty jsou nyní stále více v kurzu. Na...

pokračovat ve čtení