Koupání a péče o kůži aneb, čeho se vyvarovat

Představuje pro nás skvělou možnost se v létě trochu zchladit, osvěžit se a užít si nějakou tu zábavu. Řeč je o koupání a plavání, na které se drtivá většina z nás ve spojitosti s létem těší nejvíce. Jen si to představte! Naloženi ve vodě, popíjíme drink nebo si vychutnáváme zmrzlinu či se radujeme z průzračně čisté vody a nekonečného osvěžení. A ať si užíváme vodních radovánek ve vlastním bazénu, v moři, v plaveckých bazénech či v nádržích, jezerech nebo řekách, všude tam platí podobné zásady. A to nejen s ohledem na bezpečí plavání a koupání, jako je například pozvolné vstupování do vody a nevystavování organismu teplotním šokům, tak i ve spojitosti s pokožkou a její ochranou ve vodě i po jejím opuštění. Věděli jste, že právě po plavání potřebuje naše kůže speciální péči? Poradíme, jak na to!

Pokožka během plavání…

Na naši kůži během plavání působí nejen voda, ale i sluneční paprsky. Je tak jedním ze zásadních omylů se jít zchladit do vody, v domnění, že pod vodní hladinou „na nás slunce nemůže“. Sluneční paprsky zvládnou opalovat i ve vodě, tudíž, abychom předešli spálení, je nezbytné se důkladně ošetřit opalovacím krémem, nechat ho vstřebat a následně jít plavat.

Naopak, vodní hladina sluneční paprsky ještě více přitahuje. Pokud tak máme tendenci si namočit i temeno hlavy a vlasy, v domnění, že se ještě více osvěžíme, dosáhneme spíše opačného efektu. Krátkodobě nám sice namočené vlasy přinesou osvěžení, ale poté na ně začne v plné síle působit slunce, které nám může způsobit i úžeh. Ani nemluvě o tom, že sluneční paprsky narušují i naše vlasy.

A co se děje s naší kůží během plavání? Ta pochopitelně absorbuje vodu. Záleží tedy na tom, kde se koupeme nebo plaveme. Slaná mořská voda dělá naší kůži dobře, a dokonce může zlepšovat i její stav při některých kožních problémech. Relativně příznivě na ni během plavání působí i průzračná sladká voda jezer nebo vodních nádrží. U řek, některých rybníků a menších vodních ploch by se ale člověk měl mít na pozoru před škodlivými mikroorganismy jako jsou sinice a jím podobné. V takovém případě je vhodné sledovat vodní zpravodajství a doporučení hygieniků. Sinice totiž dovedou narušit a podráždit i zdravou pokožku. Osoby s citlivou nebo narušenou kůži by do takovýchto vodních ploch neměly tedy vstupovat vůbec.

Kapitolou samy pro sebe jsou pak bazény, a to jak naše domácí, tak i oficiální plavecké bazény nebo bazény v hotelových komplexech u moře. Voda v nich bývá většinou sladká, ale zároveň je i chlorovaná, tedy chemicky ošetřená. Chlor sice může zabránit tomu, aby se voda takzvaně nezkazila a nerozvíjely se v ní škodlivé mikroorganismy, na druhou stranu naši kůži, zejména tu citlivou, zatěžuje a narušuje. Vedle toho často bazény s chlorovanou vodou obsahují i brom, který je rovněž pro kůži nevhodný až dráždivý.

Po příchodu na souš…

A co tedy dělat, poté, co vodní plochu opustíme? V každém případě v situacích, kdy je to možné je vhodné se ihned osprchovat. U menších vodních nádrží a bazénů s chlorovanou vodou by to měla být samozřejmost a doporučeno je to i u moře. Nakonec, krystalky soli, které na kůži ulpí nemusí být zrovna příjemné.

Pokud nemáme možnost se ihned osprchovat je vhodné se alespoň důkladně otřít a v ideálním případě si vyměnit mokré plavky za suché, popřípadě za jiné oblečení. Jednak z hlediska možného nachlazení není vhodné zůstávat v mokrých plavkách a rovněž s ohledem na kůži je doporučeno oblečení ihned vyměnit. Poté by mělo následovat ošetření pokožky celého těla hydratačním tělovým krémem. Pokožka totiž po opuštění vody začne vlivem slunečních paprsků a horkého vzduchu vysychat a ztrácí svoji hydrataci. Může tak nepříjemně pnout nebo se dokonce začít olupovat či pálit. Ošetřením pečujícím ochranným krémem jí tak zase dodáme trochu více komfortu.

Opalovací krém versus voda…

Otázku, kterou bychom neměli opomenout je ta, jak je to při plavání v případě, že je naše kůže ošetřena opalovacím krémem s označením water resistant. Tedy takovým, který by na své účinnosti neměl ztratit nic ani během plavání.

V takové situaci hraji důležitou roli především to, po jak dlouho dobu jsme ve vodě. Zda se jdeme skutečně jen osvěžit a po 5 – 10 minutách jsme opět z vody venku, nebo si naopak vodních radovánek užíváme a ve vodě jsme třeba i hodiny. „Pokud náš pobyt ve vodě překročí 30 minut je třeba opalovací krém aplikovat znovu. Ani water resistant opalovací přípravky totiž nejsou všemocné. Naopak, v posledních letech se spíše doporučuje, aby lidé aplikovali opalovací kosmetiku znovu i po kratším pobytu ve vodě, bez ohledu na to, zda se jedná o voděodolnou ochranu nebo nikoli. Přece jen, kůži a zdraví máme jen jedno a je zbytečné takto riskovat. Vedle toho navíc může být i některá opalovací kosmetika jen reklamním trikem a skutečnost, že by měla být voděodolná nemusí být úplně stoprocentní,“ upozorňuje RNDr. Josef Skalník ze spoelčnosti For Life & Madaga.

Citlivá kůže a voda…

A jak mají pobyt ve vodě a příchod na souš řešit osoby s citlivou pokožkou, aby ji zbytečně ještě více nepodráždily nebo nenarušily? V takových případech se doporučuje aplikovat například tělový krém ještě před samotným plaváním. Ideálně v takové podobě, kdy jej necháme nějakých 20 minut vstřebat a následně si jdeme zaplavat. Bylo totiž prokázáno, že takto ošetřená pokožka neabsorbuje tolik vody jako kůže, která není ošetřena krémy, tudíž i vliv vody na kůži je následně menší.

Zároveň se po opuštění vody doporučuje kůži důkladně osprchovat a ošetřit bariérovými krémy, které na pokožce vytvoří ochrannou vrstvičku, kdy zabrání ztrátě hydratace. Pokud navíc kůži ošetříme i opalovacím krémem předejdeme tak rovněž jejímu spálení a podráždění kůže.

Pokožka po koupání

Na naši kůži po opuštění vody pochopitelně ve velké míře působí nejen vzduch a jeho proudění, ale i sluneční paprsky, které kůži doslova vysušují, a to nejen od absorbované vody. Dochází tak jak k jejímu rychlému oschnutí, tak i k vysušování. To jsme nakonec schopni zpozorovat sami na sobě, kdy najednou kůže nepříjemně pne, šustí, jsou na ní viditelné vrásky i její napjatost.

„Pokožku je tak vhodné nejprve, co nejdůkladněji osušit ručníkem. Počínat bychom si ale měli opatrně, protože kůže je vodou zkřehlá a vláčnější a mohli bychom si snadno způsobit nějaké poranění nebo ji narušit. V každém případě se však vyplatí pokožku osušit a nenechat jí kompletně osychat vlivem slunce. Sluneční záření totiž na mokrou kůži působí daleko agresivněji než na suchou nebo jen vlhkou,“ vysvětluje RNDr. Josef Skalník.

Čeho se při plavání vyvarovat…

Voda nám dovede zejména v létě udělat radost, můžeme si díky ní dopřát relax a zchlazení, ale stále se jedná o nebezpečný živel. Přinášíme proto několik základních rad pro každého plavce.

  • Nikdy do vody nevstupujeme příliš rychle, rozehřátí ze slunce – zde by mohlo dojít i k fatálnímu kolapsu, vzhledem k tomu, že náš organismus by se tak rychle nemusel vyrovnat s razantní změnou teplot

  • Pokud chceme do vody skočit činíme tak jen v případě, že vodní plochu a okolní terén známe a víme, že výška, ze které skáčeme je bezpečná a odpovídá i hloubce vodní plochy

  • Při plavání v moři nebo jiné velké vodní ploše plaveme podélně, nikoli do středu směrem od pobřeží – nikdy neriskujeme plavání od pobřeží do dáli, kde by nám mohly dojít síly

  • Dítě, a to ani zdatného plavce, nenecháme plavat samotného a vždy jsme okolo něj, při plavání v bazénu ho stále sledujeme a kontrolujeme

Tipy pro vás

Seznamte se s kosmetickými přípravky, které jsou jako stvořené k ošetření pleti a kůže po koupání. Takové, které ji dovedou ošetřit, ochránit a dodat potřebnou hydrataci a zvláčnění.

Intenzivní a rychlá rehabilitace kůže
2Derm REHA Special – se zikem a talkem

Speciální bariérový rehabilitační krém je přímo stvořený pro řešení stavů narušené a poškozené kůže. Na povrchu kůže vytvoří ochrannou bariéru, díky které nemohou po pokožky pronikat škodliviny a zároveň ani neztrácí ceramidy a hydrataci. Ideální pro řešení kožních problémů i pro zvláčnění.

865 Kč / 35 eur, 100 ml, www.forlifemadaga.com

První pomoc suché kůži nohou a chodidel
Krém na nohy –
s kostivalem, glycerinem a měsíčkem

Příjemný krém na nohy je určen pro ošetření suché pokožky nohou a zrohovatělé kůže chodidel. Obsahuje zvláčňující oleje, olej z měsíčku, kostival a glycerin, které kůži zajistí i její regeneraci. Ideální je aplikace po horké koupeli nebo pravidelně každý večer.

371 Kč / 15,20 eur, 200 ml, www.forlifemadaga.com

Síla Mrtvého moře ve vlastní vaně
Krystalická sůl Mrtvého moře –
s minerály Mrtvého moře

Unikátní krystalická sůl Mrtvého moře obsahující širokou škálu blahodárných minerálů jako sodík, vápník, draslík, fluorid a dalších, podporujících přirozený a zdravý stav kůže. Koupel zajistí pokožce celého těla hebkost, svěžest a zmírní i pocit napětí kůže. 

170 Kč / 7,20 eur, 500 ml, www.forlifemadaga.com

Čtěte dál …