Homosexuální chování u zvířat častější, než jsme mysleli, tvrdí vědci

Pojmy homosexuální orientace a homosexuální chování označují dva ne tak docela stejné fenomény. Zatímco typ sexuální orientace se týká trvalé a hluboké přitažlivosti k osobám určitého pohlaví, homosexuální chování zahrnuje samotný akt sexuálních interakcí s osobami stejného pohlaví – bez ohledu na trvalou přitažlivost. Aktuální poznatky vědců navíc ukazují, že je v živočišné říši relativně časté. 

O tom, jak jsou vlastně homosexualita a stejnopohlavní sexuální chování rozšířené, se vedou dlouhodobě vášnivé diskuse. Právě stejnopohlavní intimní kontakt mezi heterosexuálně orientovanými jedinci je totiž značným tabu a většina lidí má celou řadu důvodů, proč jej uchovat v tajnosti. Nicméně v anonymním průzkumu provedeném e-shopem pro zdravou sexualitu YOO.cz se 34 % žen a 14 % mužů svěřilo, že je vzrušuje myšlenka na novou sexuální zkušenost s osobou jiného pohlaví, než běžně preferují.

Pokud jde o výskyt homosexuálního chování ve zvířecí říši, autoři nové studie publikované v odborném časopise PLOS ONE tvrdí, že je mnohem běžnější, než dosud vědecká komunita obecně věřila. 78 % odborníků na chování zvířat totiž během svého výzkumu zaznamenalo určitou míru homosexuálního chování u mnoha různých druhů zvířat.

Od bizonů až po tučňáky

„Stejnopohlavní sexuální chování (SSCh) se vyskytuje u většiny zvířecích řádů. Bylo předmětem studia u některých primátů a kopytníků (např. u jelenů), bizonů, či makaků japonských. Přesto však zůstalo nízkou prioritou výzkumu v oblasti evoluční biologie,“ vysvětlují své východisko autoři výzkumu.

Mezinárodní tým vědců provedl průzkum mezi 65 odborníky na chování zvířat, kteří pozorovali zvířata v terénu. Ti měli odpovědět, zda během své práce někdy zaznamenali nějaké homosexuální chování u druhů, které studovali. Zjistili tak 58 zpráv o homosexuálním chování u 42 z 54 jednotlivých identifikovaných druhů, což činí 77,8 %.

66,1 % procenta zjištěných zpráv se týkalo kopulace mezi samci, zatímco u 35,7 % druhů bylo pozorováno vzájemné dotýkání pohlavními orgány mezi samci a ve 39,3 % mezi samicemi. Pozorování homosexuálního chování se vyskytovalo mezi různými druhy zvířat, od bizonů a delfínů po labutě nebo tučňáky. SSCh se podle vědců zdá být častější u sociálních druhů než u samotářských a bylo pozorováno u samců i samic přibližně ve stejné frekvenci.

„Druhy identifikované jako zapojené do SSCh podle respondentů průzkumu byly porovnány s existující literaturou o SSCh u savců. Ze 44 jedinečných druhů identifikovaných v průzkumu jako zapojené do SSCh, u 17 druhů (38,6 %) dosud neexistují žádné publikované zprávy o SSCh, které by byly autorům známé,“ napsali vědci.

Další výzkum je potřebný

Například u makaků rhesus bylo nedávno popsáno, že samci kopulují s jinými samci dokonce častěji, než se samicemi. Jedna studie o žirafách zase zjistila, že až 94 % veškeré kopulace probíhalo mezi samci. „Náš výzkum tedy naznačuje, že SSCh se vyskytuje častěji, než je dostupné v publikovaných záznamech. I když mnoho z dotazovaných odborníků pozorovalo SSCh u svých studijních druhů, méně než polovina respondentů jej zaznamenala. Navíc jen malé procento těch, kteří data zaznamenali, publikovalo právě na téma SSCh,“ napsali vědci. Většina těch, kteří data nezaznamenali, se tak rozhodla kvůli jiným výzkumným prioritám a irelevanci SSCh pro jejich konkrétní výzkum zaměřený jiným směrem.

Autoři však poznamenávají, že více než 80 procent respondentů studovalo primáty, což mohlo vést k vyššímu než obvyklému hlášení homosexuálního chování. Nicméně vědci dodávají, že tato práce zdůrazňuje mylné představy o vzácnosti SSCh v přírodě a ukazuje, že může být mnohem běžnější, než by se z literatury mohlo zdát, a měl by být základem pro další a rozsáhlejší výzkum.

Čtěte dál …