Duševní i fyzické zdraví. Co poznamenal poslední rok nejvíce? 60 % Čechů chce zlepšit svoji fyzičku, 49 % si stěžuje na zhoršení duševní pohody.

Životní styl


Minulých pár měsíců zanechalo na lidech napříč Evropou krom stresové zátěže i pár kilo navíc. Podle průzkumu jsou na tom nejhůř Srbové, kteří mají v průměru navíc neuvěřitelných 8,3 kg na osobu. Jak jsou na tom Češi? A co by nám v budoucnosti mohlo pomoci ke spokojenému životu? Podívejte se, co udělala doba covidová s duševním i fyzickým zdravím Evropanů.

Studie ukála, že se stresová zátěž zhoršila o 43 %. Nejvíce podle průzkumu IPSOS za celé období trpěli lidé z Turecka, Řecka a Srbska. U Čechů byl nárůst stresu 36 %. Pro většinu dotázaných bylo těžké si udržet zdravou rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Přes polovinu z nich věří, že jim ke změně životního stylu pomůžou nové aplikace a zařízení. 33 % z nich dokonce věří, že jim k dosáhnutí vytoužených cílů pomůžou chytré hodinky.

Přibližně čtvrtina dotazovaných by chtěla mít zařízení, které každodenně měří úroveň stresu a to hodinky HUAWEI nejen, že umí, ale ještě upozorní na pravidelná dechová cvičení, která pomůžou soustředit se a relaxovat. Funkce Huawei TrueSlepp™ 2.0 navíc pomůže diagnostikovat šest nejběžnějších spánkových poruch a také poradí, co všechno můžeme udělat pro kvalitnější spánek.

Vraťme se zpátky na tu správnou kolej

Nejenže lidé za poslední rok přibrali a ztratili výdrž, ale celkově se zhoršil jejich zdravotní stav. Fyzicky nejhůř se cítí v Turecku a Chorvatsku skoro polovina respondentů. Nárůst hmotnosti byl problém každé dotazované země a v průměru 35 % lidí připustilo, že nabrali kila navíc. Definitivně nejhůř si ale v našem žebříčku vedou Srbové, kteří nabrali neuvěřitelných 8,3 kg na osobu. Na druhém místě jsou Turci, kde se průměrná váha zvýšila o 8,2 kg, což taky není žádná sláva. Češi hlásí nárůst hmotnosti v průměru 7,2 kg.

Téměř třetina Čechů (29 %) veří, že jim s přebytečnými kily pomůžou chytré hodinky.  HUAWEI Watch 3 a Watch GT2 nebo 2 Pro nejen že nabízí přes sto cvičebních režimů, ale navíc poradí, jaká cvičení jsou nejvhodnější. Mimo jiné umožňují měření okysličenosti krve, srdečního tepu, tělesné teploty, kvalitu spánku a menstruačního cyklu.

Výrazný pokles duševní pohody

Duševní zdraví je stejně tak důležité jako fyzické. Přes čtvrtinu obyvatel Evropy se cítí psychicky mnohem hůř, než před pandemií. Nejhorší je situace v Turecku, kde se zhoršilo duševní zdraví polovině obyvatel, stejná situace je i v Řecku. Dobře si nevedou ani naši sousedé v Polsku, kde duševně strádá přes čtvrtinu obyvatel. U Čechů hlásí polovina dotázaných, že se po posledním náročném roce cítí psychicky hůř. I tady pomohou chytré hodinky. Nové technologie umožňují péči nejen o fyzické zdraví, ale i o duševní. Hodinky totiž každý den upozorní na pravidelná dechová cvičení, monitorují spánek a měří úroveň stresu.

Vztahy i rodinné vazby dostaly zabrat

Během posledního náročného roku utrpěly i vztahy s rodinou a přáteli. Téměř třetina lidí ze všech zemí pociťuje, že jsou jejich vztahy křehčí a méně kvalitní. Nejvíc se vztahy zhoršily v Turecku, následuje je Řecko a těsně za ním je Chorvatsko. Obyvatele Bulharska, Polska a České republiky trpí méně, ale i tak 26 % respondentů souhlasí, že jejich vztahy nejsou tak pevné, jako tomu bylo před odloučením. I když technologie nenahradí osobní setkání s našimi nejbližšími, pomohou výrazně zvládnout samotu a usnadňují spojení s lidmi, i když jsou na míle vzdálený.

Dopřejte si čas na změnu

Studie ukazuje, že většina z nás pociťuje zhoršení kvality života o 33 %. Každý stát byl sice zasažen jinak, ale všude bylo zasaženo fyzické a psychické zdraví jedince. Nicméně studie také ukazuje, že jsou lidé na dobré cestě za uzdravením a že nejvíce nápomocné jim budou nové technologie.

Data využitá v článku vycházejí ze studie výzkumné agentury IPSOS, kterou zpracovala pro společnost HUAWEI na základě průzkumu v 10 evropských zemích a zaměřila se na to, jak se změnily životy život lidí za poslední rok a půl. Studie probíhala v

Bulharsku, Chorvatsku, Česku, Maďarsku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Řecku, Srbsku a Turecku.

Čtěte dál …

Kosmetické tipy jako z rozkvetlé louky

Milujete ten pocit, když si lehnete na čerstvě rozkvetlé louce? Možná se ale nedostanete do přírody tak často, jak byste si přáli. Nebo máte sice rádi vůni květin, ale jste silní alergici a jen pomyšlení na procházku vysokou trávou je pro vás noční můra. Naštěstí si...

pokračovat ve čtení

Na Vysočině vyroste Lidl les

Projekt Lidl Les skloubí výsadbu nového lesa s podporou tuzemských dodavatelů. Lidl totiž přispěje 1 Kč z nákupu vybraných výrobků privátní značky Náš kraj na výsadbu nového lesa na Vysočině. Akce, která začíná prvním prázdninovým dnem, potrvá až do vybrání celkové...

pokračovat ve čtení