Tvoje Svíčka radí: Jak správně používat přírodní svíčky a získat od nich maximum

Česká značka přírodních svíček Tvoje svíčka vyrábí své produkty ručně ze sójového vosku a s použitím pouze čistých éterických olejů. Její majitelé Katka a Ondra Becherovi si přejí, aby každá jejich svíčka sloužila co nejdéle a přinášela potěšení z vůní bez chemických složek. Aby byla každá svíčka vytěžena na maximum, je ovšem nutné dodržovat několik zásad. Jednou z nich je pravidelné zastřihávání knotu, které výrazně prodlouží životnost svíčky. S příliš dlouhým knotem totiž svíčka hoří zbytečně velkým plamenem a opaluje obal, v němž je uložena. Velice podstatná je i délka hoření. Dlouhé hoření má za následek přepalování vosku a krátké hoření zase vede k utopení knotu v rozpuštěném vosku. A ani vyhořením svíčky to nekončí. Tvoje Svíčka nabízí svíčky v krásných obalech z recyklovaného skla, jež je možné po odstranění vosku dále používat a získat tak hezkou skleničku nebo vázičku. Zbylý vosk se nejlépe odstraní ve vodní lázni. Svíčky od Tvoje Svíčka jsou stoprocentně přírodní, kompletně vyrobené z netoxických materiálů.

Délka a šířka knotu je zcela zásadní pro dlouhou výdrž svíčky. “V rámci testování našich produktů zkoušíme různé tloušťky bavlněných šňůr a ty, které se nejvíce osvědčí, pak využíváme jako knoty,” říká Katka Becherová z Tvoje Svíčka. Co se týče délky, jako ideální se jeví 0,5 cm. Příliš dlouhý knot hoří příliš velkým plamenem, opálí skleničku a tyto zplodiny mohou zašpinit i vosk. A ohoření skla samozřejmě poškozuje vzhled svíčky. Pečujte proto o vaše přírodní svíčky správně a knot pravidelně zastřihujte.

Po vyhoření vosku můžeme dále používat skleničku, která nám zbyde. Jak se ale zbavit etikety a zbytků vosku? Katka Becherová prozrazuje tipy, jak na to: “Úplně nejjednodušší je ponořit svíčku do vodní lázně, nechat vosk roztát a pak ho vylít na předem připravený papír. Získáme tím vonný vosk, který můžeme použít například do aroma lampičky. Papírovou utěrkou vytřeme zbytek vosku a skleničku umyjeme v prostředku na mytí nádobí. Pro odstranění nálepky je dobré sklenici povařit v roztoku vody a octa (1:1), a to tak dlouho, dokud nejde nálepka i s lepidlem jednoduše sloupnout.” Tvoje Svíčka používá pouze materiály netoxické pro vodní organismy a lze ji tak bez obav vymýt v umyvadle.

Existují i pravidla pro správnou délku hoření. Když necháme svíčku hořet krátce, vytvoří se v ní takzvané „jezírko“, v němž se může knot utopit. Když ji necháme naopak hořet dlouho, přepaluje se. Vysoká teplota přehřívá skleničku a hrozí prasknutí. Přírodní éterické oleje v produktech Tvoje Svíčka za vysokých teplot degradují. Naprosto klíčové je, aby svíčka hořela minimálně třicet minut a maximálně čtyři hodiny (to závisí na velikosti svíčky). V podstatě vždy tak dlouho, aby se vosk rozpustil po celém povrchu. Nerozpuštěný vosk by neměl zůstávat ani na okrajích.

Při pálení svíček vždy dbejte bezpečnostních pokynů. Svíčky nikdy nenechávejte bez dozoru, obzvlášť když jsou v blízkosti děti. Každá svíčka by měla stát na nehořlavé podložce. Při odchodu z místnosti ji nezapomeňte sfouknout. Pokud má svíčka víčko, po vychladnutí ji zavřete. Déle se tak uchová její vůně.

Více informací naleznete na 100% přírodní sójové vonné svíčky ve skle (tvojesvicka.cz).

Čtěte dál …

Vlastní bazény jsou stále populárnější. Náklady na provoz jsou však často v sezóně i přes 5 tisíc Kč za jediný měsíc. Kde lze ušetřit? 

Stále více Čechů si chce užít léto naplno a zároveň se ochladit při horkých letních dnech a rozhodnou se pro pořízení bazénu. Před samotnou investicí do je ale důležité si uvědomit, že nákupem bazénu výdaje nekončí. Provoz totiž není zadarmo. Víte, kolik vás může stát...

pokračovat ve čtení