Dva týdny dokumentárních novinek na Prima ZOOM

5. 2. 23.00 – Jak funguje vesmír II (Životodárné pece)

Staňte se svědky fascinující podívané – zajímá vás, jak vznikl vesmír a jak fungují jeho jednotlivé součásti? Probereme hvězdy, galaxie, černé díry i velký třesk. Pokračování seriálu Jak funguje vesmír opět přesně ilustruje, jakým způsobem byl vesmír „navržen“ i jak vznikl. Využívá k tomu zajímavé příspěvky odborníků, které poutavě kombinuje s digitálními animacemi. Podívejte se, jak ve vesmírných hlubinách vzniká i zaniká nový život. Moderní astronomie pomáhá demystifikovat čím dál víc těchto a dalších neobvyklých fenoménů a postupně odhaluje: Jak funguje vesmír.

6. 2. 21.00 – Pravdy, lži a dějiny (Informační válka)

Historie lidstva je zároveň dějinami boje mezi pravdou a lží. Od starověku až po současnost se lži používají k dosažení ekonomických, politických i osobních cílů. Je to válka vedená nejen perem, klávesnicí a kamerou, ale také skutečnými zbraněmi, s pomocí mučení a teroru. Do dnešních dní si vyžádala nespočet nebohých obětí. A čím dál více platí, že ten, kdo je zkušenější v používání nejnovějších moderních technologií, může prohlásit, co je pravda. I když je to lež. Šestidílný seriál Pravda, lži a dějiny nahlíží na tuto problematiku z mezinárodní perspektivy a odhaluje, jak dějiny lidstva tvoří i výklady, které nejsou pravdivé. Zaměřuje se na několik různých témat a vysvětluje, jakou roli v neúprosném boji za pravdu hrají nezávislá média. Nevyhýbá se ani otázce náboženství: vždyť víra bývá využívána k prosazování světských zájmů. Ve válce se lži používají k ospravedlnění krveprolití. Konspirační teorie vznikají s cílem zkorumpovat nepřítele a vytvořit nežádoucí stereotyp. Významnou roli v tom všem hrají peníze, které často rozhodují o tom, čí pravda nakonec zvítězí.

7. 2. 20.00 – Tajemství pravěkých obrů (1. díl)

Když před 66 miliony let narazil do Země obrovský asteroid a způsobil zánik dinosaurů, některé z nejmenších druhů zvířat tuto apokalypsy přežily. A navzdory všem počátečním předpokladům se z nich nakonec stali jedni z největších obrů, kteří kdy kráčeli po povrchu Země. Třicetimetroví hadi a krokodýli, osmnácti tunoví nosorožci, šestnáctitunoví mamuti a osmnáctimetroví žraloci byli 18x až 200x větší než jejich potomci, které známe dnes. Byli tak obří, že se to naprosto vymyká naší představivosti. Přesto vládli Zemi dlouhých 60 milionů let. Postupně osidlovali pevniny i oceány, ale nakonec zase úplně zmizeli – často za velmi záhadných a dosud neobjasněných okolností. Jak mohli vyrůst do takových rozměrů? Proč pak vyhynuli a jak to, že se to později opakovalo? Jaké je tajemství pravěkých obrů?

7. 2. 21.00 – Straky: Více než černobílá

Straky žijí na mnoha místech po celém světě. Černobílé ptáky s dlouhými ocasními pery a vtíravým voláním už někdy v okolí zahlédl každý z nás. Jejich pověst je většinou velmi špatná. Jakožto záporné hrdinky mnoha lidových pohádek jsou považovány za zlodějské a zákeřné tvory. Jejich méně známí příbuzní, straky modré, naopak prosluly tím, že jsou velmi společenské. Vzájemně se podporují při výchově mláďat, nebo dokonce pomáhají ostatním, když jim hrozí nebezpečí. A pak jsou tady ještě takové straky, kterým se sice říká straky, ale ve skutečnosti to vůbec nejsou straky. „Straky” z Austrálie jsou ve skutečnosti špačci přilboví. Ti prosluli jednak neuvěřitelným flétnovým zpěvem, ale také kvůli tomu, že si někdy s lidmi příliš „nerozumí”. Tento dokument přináší fascinující pohled na život těchto pozoruhodných a inteligentních ptáků. A zároveň odhaluje, že v přírodě většinou není nikdy nic jen černobílé.

9. 2. 20.00 – Rybí království (1. díl)

Dokumentární minisérie Rybí království přináší strhující příběh o zurčících arktických potůčcích a burácejících řekách, statisících jezer a pobřeží, které se vine okolo celé zeměkoule. A především je to příběh o všech rybách i jejich sousedech, kteří v tomto prostředí žijí. Ale všechno není tak růžové, jak se to na první pohled zdá. Lidská činnost způsobila tomuto jedinečnému ekosystému obrovské škody nadměrným rybolovem, rozšiřováním měst a využíváním vodních elektráren. Některé druhy ryb se už nemohou rozmnožovat a hrozí jim vyhynutí. Díky obětavým lidem, kteří si uvědomují, že je na nás, abychom tento stav zvrátili, však ještě existuje naděje. Seznamte se s fascinujícími hrdiny ve vodě i na souši, jejichž řešení problémů je stejně tak chytré jako inspirativní.

9. 2. 21.00 – Lovec rybích obrů V (V obležení žraloků)

Lidé jsou obstojní lovci, ale mohou se rovnat s mořskými predátory, jako jsou žraloci? V nové řadě adrenalinem napumpovaného seriálu Lovec rybích obrů se extrémní rybář a neohrožený dobrodruh Cyril Chauquet vydal po stopách dalších nejtajuplnějších a nejnebezpečnějších podvodních bestií z různých koutů světa. Připojte se k němu na velkolepé výpravě a sledujte, jak si poradí především se žraloky.

V prvním dílu paté série se Cyril Chauquet pokusí s pomocí dr. Jodie Rummerové ve francouzské Polynésii ulovit rybu přezdívanou Černý uruati – kranase obrovského. Jejich výskyt značí dobré zdraví útesového ekosystému, jakým je například atol Fakarava. Jenže se bude muset vypořádat hned s několika problémy. Francouzská Polynésie odpovídá velikostí půlce Spojených států a najít v ní jakoukoliv rybu není snadné. V oblasti je navíc silný vítr, a moře je tudíž příliš divoké. Dalším problémem je samotného kranase ulovit, ještě větší komplikaci ale tvoří zvýšený výskyt žraloků v oblasti. Všichni žraloci se navíc chovají vysoce agresivně a okamžitě útočí na každou rybu, kterou se Cyril Chauquet pokouší ulovit. Kvůli situaci s počasím se nejdřív Cyril snaží kranase ulovit ze břehu. Zde se setká s žraloky černoploutvými, kteří sice pro člověka nebezpeční nejsou, ale na ryby útočí. Nakonec zde uloví pouze kranase modroploutvého, a je tudíž jasné, že bude muset vyrazit na moře. To je ale revírem větších žraloků.

12. 2. 21.00 – Tajný život majáků II (Wolf Rock)

Posviťte si na nejkrásnější, nejzajímavější a nejúžasnější majáky dějin. Pokračování seriálu odhaluje tajný život dalších majáků. Skalní maják je jedním z nejlepších vynálezů námořní historie. Zachraňuje životy na moři a zároveň čelí velkým bouřím. Například skála Wolf Rock stojí na frekventované lodní trase ve vzdálenosti 13 kilometrů od Land´s End v Cornwallu. V roce 1861 tu byla zahájena stavba majáku ze žulových bloků – poznejte nejen jeho příběh, ale i jeho bratrů.

13. 2. 22.00 – Mnichov: Teror na olympiádě (Odpočítávání)

Na olympijských hrách v Mnichově se měla Spolková republika Německo představit celému světu jako nová, mladá, kosmopolitní demokratická země. Tento svátek všech příznivců sportu si však budeme navždy pamatovat ne díky skvělým sportovním výkonům, ale kvůli hrozným událostem z 5. září, během kterých palestinská teroristická organizace Černé září vzala jedenáct rukojmí z řad izraelských atletů. Krizová situace skončila krátce po půlnoci. Rukojmí se nepodařilo osvobodit. Když výstřely zbraní konečně utichly, všech jedenáct izraelských atletů, jeden západoněmecký policista a pět palestinských teroristů bylo mrtvých. U příležitostí 50. výročí této strašné události vznikla poutavá čtyřdílná historická mini série Mnichov: Teror na olympiádě. S pomocí mnoha různých mezinárodních expertů pečlivě rekonstruuje osudné události tragického dne, který je považován za chvíli, kdy došlo ke zrození mezinárodního terorismu. Přeživší členové týmu izraelských atletů, zasahující policisté a vůbec poprvé také dva z palestinských teroristů vzpomínají a prozrazují, co se tehdy stalo.

14. 2. 21.00 – Medvědí země

Medvědy většinou vnímáme jako nebezpečná, agresivní a trochu hloupá zvířata. Ale jsou vážně takoví? Je pravda, že medvědi nevědí? Nebo v sobě skrývají více, než je na první pohled vidět? Tento pozoruhodný přírodovědný film odhaluje, jakým problémům musí medvědi čelit, a názorně dokazuje, jak jsou pozoruhodní a výjimeční. Polovinu života stráví zimním spánkem a ve zbytku času nápaditě loví. Nebo mají hlad. Lední medvědi na Arktidě vydrží bez potravy několik měsíců. Medvědi hnědí na pobřeží Tichého oceánu trpělivě vyčkávají, dokud se nepřižene „přílivová vlna” šťavnatých lososů. Ale když zlé časy trvají příliš dlouho, nezbývá než zaútočit na vlastní. Pokud ovšem nemají ještě větší problémy, tak jako v japonských lesích, kde se asijský medvěd ušatý může snadno stát kořistí nebezpečného tygra. 

15. 2. 20.00 – Bombardér Lancaster

Strhující film Bombardér Lancaster přináší neuvěřitelný příběh o tom, jak vzniklo jedno z nejvíce ikonických a legendárních letadel v dějinách. Sledujte, jak se nejničivější bombardér stal jedním z nejdůležitějších nástrojů v porážce Hitlerova nacistického Německa během druhé světové války. Vojenští historikové Alexandra Churchill, dr. Peter Johnston a James Holland, autoři historických knih Leo McKinstry a Mark Johnson, nadšený amatérský historik Arthur Williams nebo veteráni posádky bombardéru Lancaster – ti všichni se zúčastnili natáčení tohoto výjimečného snímku. Bombardér Lancaster přináší nový pohled na komplikovaný odkaz tohoto legendárního letounu. Zároveň opěvuje statečnost mnohonárodnostní posádky a přibližuje osobnost slavného, ale kontroverzního Arthura „Bombera” Harrise. 

15. 2. 22.00 – Život v divočině (1. díl)

V divoké přírodě má každé zvíře nějakou roli. Matka a dítě. Dominantní a submisivní člen smečky. Lovec a sběrač. Vůdce a dělník. Všechno souvisí s taktikami a strategiemi, které si jednotlivé druhy osvojily, aby přežily v neúprosném divokém prostředí. Přírodovědný seriál Život v divočině přibližuje různé metody spolupráce, ale i různé podoby konfliktů, které zvířata používají, prožívají a někdy i přežívají. Od panovačných lvů po pracovité včely dělnice – odhalte, jak si vybírají partnery, vychovávají mláďata, vzájemně komunikují, rozdělují si práci, aby zajistili potravu, ochránili smečku a tím pádem vydrželi do dalšího dne. 

18. 2. 21.00 – Největší loupeže s Piercem Brosnanem (1. díl)

Od vzniku platidel se celý svět donekonečna točí kolem peněz a lidé dělají vše pro to, aby se k nim dostali. Včetně toho, že organizují nejprohnanější a nejnákladnějších loupeže všech dob. Charismatický Pierce Brosnan, který se proslavil jako představitel agenta 007 Jamese Bonda, se stal průvodcem vzrušujícího seriálu. Ohlédneme se za největšími loupežemi historie – prostřednictvím dramatických rekonstrukcí, vzrušujícího stylu vyprávění, špičkových vizuálních efektů a vzpomínek očitých svědků. Uvidíme, jak složité plány jsou zločinci schopní vymyslet, i co všechno jsou ochotní udělat, aby se neprávem dostali k životnímu bohatství.

www.prima-zoom.cz – unikátní on-line magazín: základní info, program, aktuality, fotografie, zajímavé články, a ještě něco navíc.

nové premiérové bloky20.00–22.0022.00–24.00
PondělíCestováníZemě a vesmír
ÚterýHistorieExtrémy
StředaPřírodaExtrémy
ČtvrtekVálkyPříroda
PátekPřírodaZáhady
SobotaPřírodaHistorie
NeděleDobrodružstvíVěda a technika

Čtěte dál …

Show Jana Krause: Tělo krále Oktagonu jako bomba před výbuchem, tolerantní manželka moderátora, chápající maminka, která se hodně naplakala, a bojovník za vlasy krásnější

V dalším dílu Show Jana Krause se představí bojovník MMA Karlos „Terminátor“ Vémola, moderátor Libor Bouček, maminka Davida Pastrňáka – Marcela Ziembová – a kadeřník Michal Zapoměl. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 12. června ve 21.40...

pokračovat ve čtení