Nejznámější příběh lásky všech dob – Romeo a Julie v podání Baletu Národního divadla se v lednu vrátí do Státní opery

Nejznámější příběh lásky všech dob, velké a nadčasové milostné téma, to je příběh Romea a Julie, který v baletním ztvárnění choreografa Johna Cranka uvede i v příštím roce Balet Národního divadla na jevišti Státní opery.

Klasické baletní představení na hudbu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie, které se od 20. ledna vrací na prkna Státní opery a bude zároveň jedním ze dvou bloků představení v příštím roce, si během své osmdesátileté existence našel pevné místo na mezinárodních jevištích a patří k pilířům klasického repertoáru předních světových souborů.


Choreograf a tanečník John Cranko postavil původně Romea a Julii pro balet milánské La Scaly, v hlavních rolích se představila slavná Carla Fracci a Mario Pistoni. Známější a upravenější verzi uvedl Cranko o čtyři roky později pro svůj Stuttgartský balet (1962), kde v hlavní roli zazářila Márcia Haydée spolu s Rayem Barrou. Tato inscenace je stále velmi populární a na svém repertoáru ji má mnoho světových souborů (například Kanadský národní balet, Australský balet, Balet pařížské Opery, Vídeňský státní balet, The Joffrey Ballet v Chicagu, Teatro Municipal de Santiago v Chile, Finský národní balet, Čínský národní balet, Bavorský státní balet, Bostonský či Washingtonský balet).

Crankův balet je inscenován v originální kostýmní a scénické výpravě Jürgena Roseho, v detailní rekonstrukci, která je označovaná za svébytný umělecký počin.

Termíny baletních představení Romeo a Julie v budově Státní opery:

Sobota 20.1. od 19:00 hod., neděle 21.1. od 14:00 a 19:00 hod., čtvrtek 25.1. v 19:00 hod., pátek 26.1. v 19.00 hod. a neděle 28.1 od 14:00 a 19:00 hod.

Více na www.narodni-divadlo.cz

Čtěte dál …