Divadlo Viola 3. února uvede světovou premiéru francouzské hry Nobelovka

První letošní premiéra v Divadle Viola má punc světovosti. Divadelní adaptaci bestselleru Cyrila Gélyho s názvem Nobelovka Viola uvede 3. února ještě před premiérou v domovské Francii. Dva špičkoví vědci, převratný objev, ale jen jedna Nobelova cena. Aktéry dramatu si v režii Radovana Lipuse zahrají Jan Šťastný, Apolena Veldová a Kateřina Seidlová.  

Nobelovka je brilantním duelem argumentů i emocí, který se odehrává v prosinci 1946. Německý chemik Otto Hahn přijíždí do Stockholmu převzít Nobelovu cenu za objev jaderného štěpení, na němž spolupracoval s Lise Meitner, rakouskou fyzičkou židovského původu. Ta jej těsně před ceremoniálem navštíví v hotelovém apartmá… Štěpení hlubokého vztahu, jako štěpení atomového jádra.

Divadlo Viola už pátým rokem s úspěchem uvádí další hru Cyrila Gélyho – Hodina diplomacie. Rovněž v režii Radovana Lipuse a v hlavní roli s Janem Šťastným, kterému na jevišti skvěle sekunduje Hanuš Bor. „V Nobelovce jde o velmi vypjatý rozhovor dvou lidí na jednom místě a v jednom čase, podobně jako je tomu v Hodině diplomacie. To znamená, že zkoušení bylo velmi intenzivní hlavně pro nás dva s Apolenou Veldovou, a ne úplně jednoduché, protože jsme se museli naučit i něco odborného textu. Ztvárňujeme chemika a fyzičku, kteří ´společně´ došli k objevu a popsání jaderného štěpení – zásadního objevu pro 20. století. Pod tím vším se skrývá latentní příběh jich dvou jako spolupracovníků, ale zároveň muže a ženy,“ říká Jan Šťastný. 

Stejně jako Jan Šťastný, také Apolena Veldováužmá za sebouspolupráci s Divadlem Viola a režisérem Radovanem Lipusem, a to na hře Lenky Lagronové Zahrada Jane Austenové. „Šlo o velmi příjemnou záležitost s kolegyněmi Marií Málkovou a Lucií Štěpánkovou. Intimní prostor Violy totiž vybízí k většímu nahlédnutí do vlastních hereckých možností a k nutné vzájemné herecké komunikaci,“ vzpomíná Apolena Veldová a ke své aktuální roli v Nobelovce s úsměvem dodává: „Fyziku jsem ve škole neměla ráda, nechápu ji, rozumím jen systému kladkostroje, a to ještě velmi laicky. Naštěstí se ve hře řeší spíše mezilidské vztahy a osobní zodpovědnost než vlastní fyzikální objevy. I když popis té hlavní problematiky – jaderného štěpení – se v textu objevuje hned několikrát. Alespoň jsem se v dospělém věku něco ´doučila´.

Režisér Radovan Lipus je pro nás zárukou vysoké umělecké kvality. Příkladem mohou být jeho inscenace Hodina diplomacie nebo Skorpios na obzoru, které rovněž v Divadle Viola s úspěchem uvádíme. Téma, které zvolil nyní pro inscenaci Nobelovka, je samo o sobě velmi zajímavé, poutavé a neztrácí na své aktuálnosti,“ uvedla Lenka Plavcová, ředitelka Divadla Viola.

Inscenace Nobelovka je uváděna v překladu Daniely Jobertové, který vznikl přímo pro Divadlo Viola.

Prodej vstupenek v pokladně Divadla Viola (Národní 7, Praha 1) nebo online prostřednictvím webu Divadla Viola.

Čtěte dál …