Trocha vesmíru na Prima ZOOM

Vesmír nás nepřestává fascinovat, možná i proto, že většina z nás se tam nikdy nepodívá. Základ názvu hledejme v řeckém slově kosmos – v původním smyslu „ozdoba, šperk“, ale později také „vše uspořádané, řádné a jisté“. Vesmír je souhrnné označení veškeré hmoty, energie a časoprostoru, který je obsahuje – zahrnuje tedy hvězdy, planety, galaxie, mezigalaktický prostor, temnou hmotu a další. Prima ZOOM se na něj podívá z různých úhlů pohledu ve čtyřech zajímavých dokumentech. Včetně výjimečného českého pohledu na sluneční korónu a zatmění – úplné zatmění Slunce vychází v Severní Americe přesně na den 8. dubna, kdy vysíláme tento jedinečný snímek.

Vzhůru do vesmíru díky Prima ZOOM:

1. 4. 22.20 Války ve vesmíru

8. 4. 22.10 Podmanivá koróna

Od 8. 4. 22.45 Časoprostor

Od 15. 4. 22.10 NASA: Vynálezy a inovace

Války ve vesmíru (repríza čtvrtek 4. dubna v 15.45)

Na konci března 2019 Indie sestřelila raketou jeden z vlastních satelitů. Tím se zařadila do exkluzivního klubu států, které disponují prostředky ke zničení objektu ve vesmíru – 300 kilometrů daleko od povrchu naší planety. Začíná éra Hvězdných válek. Právě teď stojíme na prahu nového období, během něhož jsou odtajňovány a zveřejňovány dříve přísně střežené obranné a vesmírné projekty. Film Války ve vesmíru přináší podrobný a zasvěcený pohled na militarizaci kosmu, včetně rozhovorů s předními odborníky a řediteli čerstvě založených vládních agentur.

Podmanivá koróna (opakování čtvrtek 11. dubna v 16.15)

Zatmění Slunce lidstvo fascinuje. Už v minulosti z něj měli lidé spíše strach. Vysvětlovali si ho samozřejmě úplně jinak. Mělo na ně obrovský vliv, dokázalo i ukončovat válečné konflikty. Fascinuje dodnes, i když už víme, proč a jak k němu dochází. Dodnes se ale sbírají cenná data, aby se dařilo nořit stále hlouběji do celého problému zatmění. Konkrétně pro české badatele je pozorování tohoto úkazu velký stres, jde totiž o peníze a financování takových pozorovacích akcí, většinou probíhají ve vzdálených zemích s roztodivnými režimy. V koróně je mnoho prvků, zjistilo se, že je v ní obrovská teplota, asi milion stupňů. Vědce to dodnes nenechá spát. Existuje fotografie z roku 1919, která je dodnes velkým důkazem o celé koróně a aktivitě během zatmění. Potvrdila také Einsteinovu teorii relativity. Dnes ji už barevně upravili a dá se z ní vypozorovat, co to vlastně koróna je. Čeští vědečtí pracovníci dnes vyjíždějí pozorovat tento jev po celém světě. Umíme už ale zatmění simulovat přímo v moderních dalekohledech. Podle těch, kteří už zatmění sledovali na nejrůznějších místech, dokonce i v letadle, je to emotivní zážitek. Snad ani velké hokejové vítězství nezpůsobí tolik, co moment, kdy měsíc zcela vstoupí do cesty slunečnímu záření. Tento snímek vysíláme přesně v den, kdy se uskuteční úplné zatmění Slunce v USA, Mexiku a Kanadě.

Časoprostor (6 dílů, pondělí 22.45, reprízy čtvrtek v 15.00)

Vesmír už mnoho století fascinuje celé lidstvo. Vědci pečlivě studují čas i prostor a snaží se postupně, kousek po kousku, vyřešit obrovskou hádanku. S pomocí stále propracovanějších technologií se odborníkům nedávno podařilo najít přelomové odpovědi na stovky let staré otázky.

8. 4. Let na Mars

15. 4. Asteroidy: Hrozba z kosmu

22. 4. Cesta do hlubin vesmíru

29. 4. Riskantní astronautika

6. 5. Cesta k černé díře

13. 5. Vesmírné lety pro všechny

NASA: Vynálezy a inovace (6 dílů, pondělí po 22.00, reprízy čtvrtek v 15.40)

Průkopníci z NASA stojí na špici celosvětového vývoje moderních technologií. Jejich vynálezy vymyšlené za účelem dobývání a výzkumu vesmíru nacházejí využití i na Zemi. Dříve nepředstavitelné vychytávky se stávají běžnou součástí našich každodenních životů. Nahlédněte s námi do zákulisí NASA a zjistěte, jak byste se i vy mohli podílet na vývoji dalšího přelomového objevu. Zjistěte, jak se rodí roboti pro mimozemské prostředí s nulovou gravitací nebo nové rovery, které budou brázdit povrch Měsíce i Marsu. Podívejte se, jak se staví moderní řídicí střediska. Sledujte, jak NASA vede celé lidstvo do budoucnosti.

Čtěte dál …