Tradice se vrací do centra Prahy – Velikonoční trhy začnou v sobotu

Už tuto sobotu 2. dubna se do centra české metropole vrací největší Velikonoční trhy. Zástupci organizátora-společnosti Taiko, postavili na Staroměstském náměstí zhruba pět desítek prodejních stánků. Chybět nebude typická velikonoční výzdoba, pestrá nabídka trhovců, oblíbené pochutiny ani vyhlídkový most. Program se v letošním roce přesune do prostoru kolem bohatě zdobené velikonoční břízy a zábava je připravená i pro děti v oblíbených tvořivých dílnách. Velikonoční trhy potrvají do 24. dubna 2022.

„Jsme velmi rádi, že Velikonoční trhy budou, vzhledem k tomu, že odešla řada trhovců a také náš rozpočet je velmi napjatý. Návštěvníci si jistě všimnou, že jsou trhy o něco skromnější než obvykle, ale jsme rádi, že se nám podařilo dát dohromady i každodenní program a udržet si důležité prodejce. Všechny zvu, aby se přišli v těchto nelehkých dnech trochu rozptýlit,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, organizátora Velikonočních trhů.

„Mám radost, že se tu konečně setkáváme od roku 2019 ve velikonoční atmosféře. Jsme rádi, že většina trhovců špatnou situaci ustála, a i přes nepříznivé období si návštěvníci trhy užijí. Bohužel situace na Ukrajině způsobila, že v Praze budou především turisté z Evropy, ale o to víc budou tyto trhy patřit Pražanům a hostům z okolních zemí,“ upřesnil Jan Chabr, radní hlavního města Prahy.

Denní program u nazdobené břízy s národopisnými a folklórními prvky i víkendové dílny pro děti

Trhy na Staroměstském náměstí se obléknou do jarních barev a květin. Na vyhlídkovém mostě rozkvetou dvě třešně. Příchod jara budou symbolizovat rozmístěné břízy ve slámě s pentlemi v prostoru náměstí a nazdobené prodejní domky, kde dekoratéři nainstalují girlandy z proutí s jarními květy a pentlemi. Program se odehraje každý den pod bohatě nazdobenou břízou s pentlemi a vajíčky.

V rámci velikonočního programu se vystřídá pět desítek pěveckých a tanečních souborů z Česka i ze zahraničí, doplní je národopisná a folklórní seskupení a vystoupí na šest stovek dětí i dospělých. „Program bude vždy zaměřený tak, že díky němu nahlédneme do tradic z různých koutů naší země, ale také ze zahraničí, například z Litvy, Rumunska, Bulharska nebo Turecka. Na Staroměstském náměstí se vystřídá také řada pestrých krojů, které různé krajiny symbolizují, určitě to bude barevná podívaná,“ upřesňuje Simona Šteruská, manažerka programu trhů. Vrcholem programu bude na Velikonoční

pondělí akce s názvem „S pomlázkou na ty naše hospodyně“, kde zazní velikonoční melodie, koledy a veselé lidové písně opěvující jaro z oblasti západních Čech. Návštěvníci trhů uslyší živě pod břízou řadu nástrojů jako jsou klarinety, housle, dudy, kontrabas či niněru, nebo si mohou zatančit přímo s profesionály, kteří je na místě naučí lidové tance.

U tradiční břízy mohou navštívit rodiče s dětmi také oblíbené dětské dílny, a to vždy o víkendu a na Velikonoční pondělí od 10 do 15 hodin. Obávat se nemusí ani horšího počasí, organizátoři mají vždy připravený také stan. Každý malý návštěvník si vyrobí v dílnách drobné dekorace jako je například papírový zajíc a velikonoční přání. Děti čeká především vystřihování a skládání z papíru, výroba papírových květin, ale také tvoření z modelíny nebo z přírodních materiálů, jako jsou například sušené květiny a listy rostlin. Pro nejmenší budou připravené velikonoční omalovánky. Na Velikonoční pondělí pak malování kraslic. Ti nejšikovnější mohou vyhrát některou ze zajímavých cen.

Vychutnejte si Velikonoce přímo v centru Staroměstského náměstí

Prodejci nabídnou ve svých stáncích tradiční velikonoční a jarní zboží. K zakoupení bude několik druhů kraslic. Kromě foukaných také dřevěné nebo drátované. Chybět nebude keramika s jarními rostlinami a typickými mláďaty zvířat, nebo ubrusy a dečky s motivy květin. Návštěvníci si pochutnají na oblíbených perníčcích, palačinkách, boršči, českých klobásách, plněných knedlících, bramborácích či pražených mandlích. Ve třech stáncích se budou po celou dobu trhů střídat také různá charitativní sdružení s prodejem svých výrobků.

Velikonoční trhy naváží i v letošním roce v projektu 100% BIO a budou tak mít opět výrazný ekologický akcent. Návštěvníci a hosté budou konzumovat veškeré občerstvení ze zcela kompostovatelných prvků a nádobí.

Prodejní stánky s velikonočním zbožím a pochutinami najdou návštěvníci také na náměstí Republiky, kde je připraveno devatenáct prodejních míst.

Prodejní stánky s občerstvením, dárkovými předměty a dekoracemi budou otevřené každý den v době od 10 do 22 hodin. Více informací o trzích najdete na www.trhypraha.cz.

Čtěte dál …