Nový projekt 3+ galerie v Klášterech Český Krumlov se představí unikátní výstavou Sbírka ilustrací pro děti

Knihy, Výlety

Jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí letošního roku v Českém Krumlově, který slaví třicet let od zápisu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, bude mezinárodní výstava Sbírka ilustrací pro děti. Od 1. června do 30. října 2022 představí pod novou značkou 3+ galerie na 500 m2 areálu českokrumlovských klášterů přes 160 originálů od 22 nejvýznamnějších ilustrátorů z celého světa, kteří věnovali své umění dětem. A dětem bude patřit i bohatý doprovodný program.

Výstava Sbírka ilustrací pro děti po několika měsících příprav odkryje necelou čtvrtinu největší mezinárodní sbírky dětské knižní ilustrace v Evropě, kterou město Český Krumlov získalo od světoznámého nakladatele Otakara Božejovského von Rawennoff. Tento nositel Zlatého benátského lva za kulturní zásluhy spolu s ilustrátorem Štěpánem Zavřelem, žákem Jiřího Trnky, ve Švýcarsku vytvořil jedno z nejslavnějších a nejúspěšnějších nakladatelství dětské knihy na světě Bohem Press. Mnohé z asi 300 titulů dětských knih vydaných v desítkách jazyků v milionových nákladech získaly celou řadu prestižních ocenění.

První z cyklu výstav 3+ galerie Sbírka ilustrací pro děti představí v Českém Krumlově špičkové ilustrátory, je mezi niminapř. Józef Wilkoń, David McKee, Jan Lenica, Sita Jucker, Ralph Steadman, Stasys Eidrigevicius, Gianni de Conno, Marie-José Sacré, Emilio Urberuaga, Arcadio Lobato, Svjetlan Junaković, Eric Battut či čeští autoři Vlasta Baránková, Jindra Čapek a Štěpán Zavřel. Vyjma průřezu výjimečné sbírky přiblíží výstava i inspirující příběh obou českých emigrantů, kteří svými knihami udělali šťastnými miliony dětí na celém světě.

Získáním světově unikátní sbírky se městu Český Krumlov podařilo nalézt vhodné dlouhodobě udržitelné kulturní využití pro část revitalizovaného areálu klášterů. Rozsáhlá umělecká kolekce zahrnuje téměř 600 originálů od 30 autorů ze 16 zemí a reprezentuje etapu od 80. let 20. století do počátku 21. století v evropském prostoru. „O kvalitě uměleckých děl svědčí i skutečnost, že části sbírky byly prezentovány formou mezinárodních výstav ve slavných muzeích, knihovnách a galeriích – například v  Metropolitan Museum of Art v New Yorku, v Centre Pompidou v Paříži, pod záštitou španělské infantky v Museo di Arte Contemporáneo v Madridu nebo pod záštitou japonské císařovny v The Itabashi Ward Museum of Art v Tokiu a dalších třinácti nejvýznamnějších muzeích Japonska,” říká místostarosta Českého Krumlova pro kulturu Ivo Janoušek. 

3+ galerie vzniká s ambicí stát se místem fantazie a prostorem imaginace rozvíjející představy dětí i dospělých prostřednictví prezentace špičkových ilustrací a současně místem hravé edukace dětí i inspirujícího setkávání ilustrátorů. Tato nová dlouhodobá náplň části klášterů s sebou přináší několik příležitostí, především budování světově uznávané instituce zaměřené na mezinárodní dětskou knižní ilustraci. „V plánu je pořádání nejrůznějších mezinárodních výstav autorů dětské knižní ilustrace, workshopů, školních programů či komentovaných prohlídek. Návštěvníkům bude k dispozici muzejní shop a rozsáhlá knihovna nakladatelství Bohem Press,” dodává místostarosta. 

—-

Výstavu Sbírka ilustrací pro děti pod záštitou Ministerstva kultury České republiky připravuje město Český Krumlov, Kláštery Český Krumlov, Střední umělecko-průmyslová škola sv. Anežky České a hlavním partnerem je rámařská firma Larson-Juhl.

Kontakty

Více na: https://www.klasteryck.cz/cz/klastery-cesky-krumlov/

Čtěte dál …

Vyhrajte nový krásný komiks Tomie

Legenda japonského hororu přichází v kompletním vydání! Je překrásná a svůdná. Jmenuje se Tomie a coby dokonalá femme fatale ničí životy mužů i žen ve svém okolí. Před jejím kouzlem není úniku a nelze se jí zbavit – a že se o to mnozí neustálepokoušejí... Tahle žena...

pokračovat ve čtení