Nejlepším studentským komiksem je Trať. Cenu Magnesia získal Martin Schütz

Cenu Magnesia za nejlepší studentský komiks si z letošního slavnostního udílení cen Muriel odnesl student Martin Schütz z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara se svým komiksovým dílem Trať.

Výroční komiksové ceny Muriel oceňují zkušené komiksové kreslíře i talentované tvůrce z uměleckých středních a vysokých škol. Právě pro nadané studenty byla letos již pošesté připravena Cena Magnesia za nejlepší studentský komiks. O cenu v této kategorii zabojovala Anežka Nováková (Králičí delirium), Alina Pylaeva (Sny naoko) a také Martin Schütz (Trať), jehož dílo vybrala odborná porota sestavená z členů České akademie komiksu jako vítězné.

Všichni nominovaní v letošním ročníku, včetně vítěze Martina Schütze, jsou studenty Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity (FDULS ZČU). “V souvislosti s komiksem se v rámci atelieru na Sutnarce jednalo spíše o zkoušku důvěry a za tuto skutečnost jsem vedení atelieru vděčný. Rád bych také poděkoval Dominice Lizoňové a Václavu Šlajchovi z atelieru Mediální ilustrace za jejich ochotu a pomoc s přihlášením mé práce na Cenu Magnesia za nejlepší studentský komiks,” říká Martin Schütz.

Martina Schütze na tvorbě komiksu uchvátila především jeho forma, která spojuje tvůrcovu zálibu v kreslení, psaní, knihách a filmech: “Komiksová tvorba je médium, které je specifické právě svojí polohou mezi něčím, co lze nazvat literaturou a filmem. Díky tomu komiks vytváří velmi unikátní prostor pro vyprávění.”

Komiks Trať zdánlivě líčí jen jednu cestu vlakem, dílo však nápaditě pracuje s dynamikou komiksové stránky a s pravidelností drnčení pražců rytmizuje jízdu, v níž nejde ani tak o to dorazit do cíle, ale je úvahou o čase, chaosu, řádu a také o bolestivých ozvěnách minulosti. “Námět na scénář komiksu jsem získal, když jsem čekal na peróně na jeden z pomalých příměstských vlaků a během chvilky ticha jsem uslyšel stupňující se lámané syčení kolejí. V komiksu jsem se zaměřil na čas a s ním spojenou tklivost a pomíjivost věcí. Chtěl jsem pro čtenáře vytvořit prostor pro vlastní interpretaci, tak jako je tomu u surrealistických děl,” říká letošní výherce Ceny Magnesia.

Martin Schütz se domnívá, že díky vytrvalosti tuzemských autorů popularita českého komiksu roste, ačkoliv se jedná o obtížnou a časově náročnou uměleckou disciplínu: “Na komiksu jsem pracoval asi 6-7 měsíců. Během tvorby jsem používal stolní prosvětlovák, který mi prosvětloval tužkou provedenou skicu pod čistým papírem, na který jsem kreslil a maloval štětcem s tuší. Ve výtvarném světě nejde o nikterak speciální styl, ale pro mě má své kouzlo.”

Cena Magnesia za nejlepší studentský komiks je pro Martina Schütze nejen oceněním za odvedenou práci, které věnoval mnoho času a úsilí, ale také motivací k tomu nezaspat a pokračovat v tvorbě i nadále. Vítězná Trať je autorovým prvním komiksovým počinem, již v současnosti však pracuje na dalším kratším komiksu a s komiksem počítá i do budoucna: “Připravuji další projekt v rámci spolupráce s Ondřejem Kavalírem. V rámci diplomové práce bych chtěl vytvořit dark fantasy komiks, který bude rozsahem pravděpodobně delší než můj první komiks Trať.”

Udílení komiksových cen Muriel se letos odehrálo 21. února v pražském kině Edison Filmhub. Záznam přenosu předávání lze zhlédnout na webu ČT Art

Čtěte dál …

BATMAN: V ŽÁRU SMRTI

Zlatá šedesátá léta a Batman tak, jak ho neznáte! Batman je jednou z nejikoničtějších komiksových postav – a i u nás je tím nejslavnějším a nejoblíbenějším hrdinou. Není divu, má skvělý kostým, je to tvrďák a má asi tu nejlepší sestavu záporáků. A to ani nemluvíme o...

pokračovat ve čtení