PŘÍBĚH MUŽE, KTERÝ SVÝM HRDINSTVÍM ZMĚNIL SVĚT

Kniha Únik z Osvětimi: Opravdový příběh Rudolfa Vrby (XYZ, 469 Kč) od Jonathana Freedlanda jako strhující vyprávění o hrdinství a odhalení pravdy o táboře smrti, o muži, který si zaslouží zaujmout místo vedle Anny Frankové a Oskara Schindlera.

V dubnu 1944 se Rudolf Vrba zařadil mezi hrstku lidí, jimž se podařilo utéct z Osvětimi. Udělal to, aby odhalil světu pravdu o táboře smrti, a aby varoval poslední Židy v Evropě, jaký osud je čeká na konci železniční trati. Rudolf Vrba spolu s Fredem Wetzlerem propašovali první úplný popis Osvětimi vůbec – forenzně podrobnou zprávu, která se nakonec dostala k Franklinu Rooseveltovi, Winstonu Churchillovi a papeži. Díky jejich odvaze byl celý svět přinucen přestat zavírat oči před jedním z nejstrašnějších zločinů v celé historii lidstva. V roce 2007 vyšla kniha Rudolfa Vrby „Utekl jsem z Osvětimi“. Příběh slovenského Žida za okupace shrnuje především jeho zážitky z koncentračního tábora a končí rokem 1945. Kniha Jonathana Freedlanda velmi poutavě a autenticky líčí nejen toto období, ale i vše, co se odehrálo potom – tzn. předání informací o dění v Osvětimi představitelům židovské obce a následně britským spojencům i celý jeho další profesní a rodinný život. Rudolf Vrba zemřel v Kanadě v roce 2006.

Jonathan Freedland se ve své knize zaměřuje nejen na samotný pobyt v táboře a Vrbovy zážitky, ale také na způsob, jakým se informace o Osvětimi dostaly na veřejnost a jaký dopad měly. Tímto příběhem si Vrba zaslouží zaujmout místo vedle dalších významných postav, jako jsou Anna Franková, Oskar Schindler nebo Sir Nicholas Winton.

Kniha „Únik z Osvětimi“ je fascinujícím svědectvím o odvaze, lidské odolnosti a snaze přinést světu pravdu. Jonathan Freedland věnoval mnoho času a úsilí výzkumu a rozhovorům s Vrbovými blízkými, čímž přináší nejen hrdinský příběh, ale také pohled na život po válce a důležitost sdílení pravdy. V roce 2016, „v době postpravdy a falešných zpráv“, začal Freedland přemýšlet o muži, který riskoval vše, aby se svět dozvěděl pravdu. Obě Vrbovy manželky byly stále naživu a byly ochotné poskytnout rozhovor o jeho bohatém, ale poněkud trýznivém poválečném životě v Československu, Anglii a Kanadě. Mnohé z toho je zajímavé, ale jádrem „Úniku z Osvětimi“ je naprosto strhující vyprávění, zahrnující střídmý, i když otřesný obraz života v Osvětimi, a hrdinský dobrodružný příběh. Odlišuje se především tím, že se nesoustředí pouze na pobyt vězně v koncentračním táboře a jeho boj o přežití, ale také na příběh o tom, jak se vůbec poprvé svět dozvěděl o hrůzách, které se v táborech odehrávaly. Rudolf Vrba po svém útěku předal světu zprávu o osvětimském táboře, která je dnes považována za jeden z nejdůležitějších dokumentů 20. století. Celý tento příběh má ale dva konce. Ten špatný spočívá v tom, že přestože Vrba vynesl z Osvětimi tolik důležité informace a varoval svět, příliš dlouho trvalo, než mu představitelé ostatních zemí uvěřili. Šestitýdenní odklad zveřejnění zprávy způsobil, že do Osvětimi bylo deportováno přes 400 tisíc maďarských Židů, z nichž drtivá většina se už domů nikdy nevrátila. Tím lepším koncem bylo, že po zveřejnění zprávy se maďarská vláda ocitla pod obrovským mezinárodním tlakem a v červenci 1944 deportace zastavila. Podle kvalifikovaných odhadů to zachránilo životy dalších dvou set tisíc lidí.

Únik z Osvětimi je příběhem, který sice vypráví o hrůzách Osvětimi a velkém hrdinském činu, ale také o spoustě lidí, kteří odmítli naslouchat. Je důležitým příspěvkem k pochopení barbarství holokaustu a důkazem, že pravda může změnit svět.  

„Brilantní a srdcervoucí kniha s nadčasovým poselstvím o síle informací – a dezinformací. Je možné zastavit masové vraždění tím, že řekneme pravdu?“

Yuval Noah Harari, autor bestselleru Sapiens: Stručné dějiny lidstva


O AUTOROVI:

Jonathan Freedland je oceňovaný britský spisovatel, novinář a moderátor. Pravidelně přispívá do londýnského židovského týdeníku Jewish Chronicle i do řady amerických publikací, včetně The New York Times, The New York Review of Books a The New Republic. Píše týdenní sloupek pro deník The Guardian. Na stanici BBC Radio 4 uvádí seriál o soudobých dějinách The Long View. Píše také thrillery, především pod pseudonymem Sam Bourne. u nás vyšlo například Konečné zúčtování, Testament či Třicet šest spravedlivých. Freedlandovi byla v květnu 2014 udělena zvláštní Orwellova cena za jeho novinářskou práci. V roce 2016 získal cenu „Komentátor roku“ v rámci Comment Awards.

Překlad knihy: Olga Engelthaler 

Čtěte dál …

Knižní novinka pro děti Srdce a hlava

Je pro život důležitější srdce nebo hlava? Pojďme se na to podívat s kreslenými kamarády, kteří společně pracují na tom, aby udrželi život v rovnováze. Kniha pro děti, kterou přináší nakladatelství Alferia, součást nakladatelského domu Grada, připomíná, jak důležité...

pokračovat ve čtení

Václav Nekvapil vylovil Fejetony ze šuplíku

Fejetony ze šuplíku prezentují nový zvuk humoru jako připomínku české novinářské disciplíny, totiž mírně sarkastického humoru s přídavkem nadhledu a smíření. Humor, zábava a nevšední cestovatelské příběhy – to jsou hlavní ingredience nového audio CD, které vydává...

pokračovat ve čtení