Za vínem do zahraničí

Cestování za vínem nás zavedlo nejen na jižní Moravu, ale také do jiných Evropských států. Tentokrát se naše poměrně početná skupina o něco zmenšila, ale i tak jsme se nikdy do jednoho auta nevešli. O cestách do Alsaska jsem se již zmiňoval, ale popis jejich jednotlivých částí si nechám ještě na jindy. Nyní bych se zmínil o dvou dalších cestách za vínem – Německo a Rakousko.

Wiensberg

V Německu je poměrně mnoho oblastí, kde se víno pěstuje, vyrábí a samozřejmě pije. Mosela je obecně známá. Méně známá je však oblast Weinsbergu. Vína zde najdeme převážně bílá, vyrábí je hlavně v suchých variantách, a i když zpravidla nejsou nijak zatříděná, k běžné konzumaci jsou příjemná – mají vyvážený poměr kyselinky k tomu málo zbytkovému cukru, který tam ještě zbyl.

Ano, skutečně nejsme na Moravě a v dálce na nás nekouká věž Dukovan, ale jsme v Německu ve Wiensbergu přímo na kopci nad městem.

V Německu se vína zatřiďují velmi podobně jako u nás, takže spätlese je pozdní sběr, auslese výběr z hroznů atd., základní kabinetní víno pak kabinettwein. Je vidět, že zařazení vína do kvalitativních tříd je v podstatě shodné (nejen v Německu, ale třeba i na Slovensku – pojem neskorý zber je asi jasný ?).

Teď se můžeme vrátit k vínům z Wiensbergu – převážně trocken – suché, bez přívlastku nebo kabinettwien, odrůdy Ryzling rýnský a Veltlín zelený.

Wachau

Hned další cesta do zahraničí za vínem nás zavedla do Rakouského Wachau. Tato tradiční vinařská oblast u Dunaje je historickým skvostem Rakouska. Vína jsou specifická, a to jak označováním, tak také chutí – hodně suchá minerální vína, kterým je nutné nechat nějaký čas, než jim přijdete na chuť.

Třetí den chození po k Dunaji přilehlých obcích, stráních a vinicích a samozřejmě po výstupu na zříceninu hradu, při trvalém ochutnávání místních odrůd od různých vinařů a sklepů, už máme místní víno zažité a velmi chutná.

Zatřídění vína ve Wachau je skutečně specifické –  Steinfeder, Federspiel a Smaragd. Pokud se o nich chcete dozvědět víc, pak na specializovaných webech o víně najdete jejich přesný popis. Nám nejvíc chutnala nejrozšířenější kategorie Federspiel většinou v kombinace Federspiel Terrasen, což jsou vína sklízená ze strání, kde jsou vinice uspořádané terasovitě. Z odrůd pak klasický Veltlín zelený (Grüner veltliner), Tramín (Traminen) a Ryzlink (Riesling). Lze je koupit jak od různých jednotlivých místních vinařů, tak od jejich sdružení v moderním „sklepě“ Domäne Wachau.

A chodit se mezi vinohrady dá velmi dobře, byť je to vlastně pořád nahoru a dolů. O to víc se těšíme na okamžik odpočinku s ochutnáním další lahve vína.

Autor: Vladimír Müller

Čtěte dál …