„My tři králové, jdeme k Vám…“ a neseme Galette de Rois/Královský koláč

Kdo by neznal jména Kašpar, Melichar a Baltazar! Tradice svátku Tří králů, který připadá na 6. ledna, se dodnes dodržuje v mnoha zemích světa. Jde vlastně o jakési symbolické vyvrcholení a ukončení Vánoc a je s ním spjato mnoho tradic a zvyklostí. Ve Francii se v tento den podává tradiční Galette de Rois, tedy Královský koláč.

Kromě toho, že si na něm můžete pochutnat jen jednou v roce, má tento koláč ještě jednu zvláštnost. Tradičně je uvnitř zapečená figurka a kdo ji ve své porci dostane, stává se pro tento rok králem! Původně šlo o miniaturku Ježíška, dnes ale může figurka znázorňovat v podstatě cokoli a je oblíbeným sběratelským kouskem. Kdo ji najde, získá královskou korunu a zaručí si na celý rok prosperitu a štěstí. Může si také k sobě zvolit královnu. Zároveň se však musí postarat o to, aby na svátečním stole královský koláč nechyběl příští rok. V rezidenci francouzského prezidenta se každoročně podává obrovský Královský koláč, na kterém si pochutná až 150 osob. Bohužel v tomto koláči figurku nenajdete. Důvodem je etiketa – copak by v přítomnosti prezidenta mohl být někdo jmenován králem?

PAUL_Královské koláče_web.jpgVy jste na tom ale mnohem lépe, než hosté na prezidentské recepci a hledání figurky si můžete sami vyzkoušet! Stačí zajít od 3. do 6. ledna do některé z poboček francouzského pekařství PAUL (www.paul-cz.com) a tradiční Královský koláč s mandlemi si koupit domů. Ke každému koláči dostanete hračku a sami vymyslíte, kam ji nejlépe schovat. Chybět nesmí ani lesklá papírová královská koruna, aby to byla tradice se vším všudy. Už přemýšlíte, koho na tu dobrotu pozvete?

Více na: www.paul-cz.com

e-shop: shop.paul-cz.com

Čtěte dál …

Tesco představuje inovaci, která významně sníží plýtvání potravinami u dodavatelů a zvýší přerozdělení lidem v nouzi

Tesco dnes představilo inovaci pro dodavatele, která výrazně zjednoduší a urychlí darování potravinových přebytků lidem v nouzi a přispěje ke snižování potravinového odpadu. Nově budou do aplikace Foodiverse zapojeni i dodatelé, aby mohli darovat potravinové přebytky...

pokračovat ve čtení