Aliance Pomoc zvířatům UA doručuje pomoc do válkou zasažené Ukrajiny a koordinuje nabídky ubytování se zvířaty v České republice

Od prvních dnů války na Ukrajině se organizace i jednotlivci snaží pomáhat také zvířatům, trpícím válečným konfliktem spolu s lidmi. Je mezi nimi aliance Pomoc zvířatům UA, která nachází nové cesty doručování pomoci i do nebezpečných oblastí Ukrajiny a koordinuje nabídky ubytování se zvířaty v České republice.

Útulky jsou bombardované, mnoho zvířat zemřelo v plamenech. Lidé prchající v panice z měst je také zanechávají v domovech, jiná běhají zmateně po ulicích. Jsou vyplašená, často zraněná, v útulcích mají hlad. Navíc pomoc útulkům a zvířatům obecně nespadá do seznamu státy podporované pomoci. To byl také důvod, proč jsme všichni jako jednotlivci začali hledat cesty sami za sebe a následně jsme spojili síly v naší alianci. Málo se mluví o tom, že v útulcích dobrovolně zůstávají pečovatelé, váleční hrdinové, a ti jsou inspirací pro nás všechny. Ani ty v tom nesmíme a nechceme nechat samotné,“ říká k situaci Markéta Pavleje (Kitchenette for Animals z.s.), která iniciovala založení aliance Pomoc zvířatům UA.

Aliance Pomoc zvířatům UA se od počátku snaží najít cesty a formy pomoci. Jednou z nich je i finanční pomoc, kterou organizuje mimo jiné Nadační fond Psí naděje: „Obrovská vlna solidarity lidí je úžasná. Jedině díky nim můžeme nyní posílat na Ukrajinu tuny krmiva a další pomoci pro zvířata, dosud jsme poslali kolem 50 tun. Zvířatům na Ukrajině pomáháme již 8. rokem a jen díky lidem, kteří cítí se zvířaty, můžeme pomáhat i v této těžké situaci,“ konstatuje Martina Kreysová z Nadačního fondu Psí naděje.

Aktuálně aliance provozuje také sběrná místa, pokud by zájemci chtěli pomoci materiálně. Jejich seznam najdou na sociálních sítích projektu. Zároveň se alianci podařilo získat velké množství krmiva přímo od českých i zahraničních výrobců a pomoc i nadále pokračuje.

Stěžejním bodem celé práce je koordinace, hlavně ta přímo na místě. Místní lidé, kteří jsou součástí ukrajinské části týmu aliance, hledají nové způsoby dopravy do cílových bodů – a riskují kvůli tomu často bez nadsázky život.  „Koordinace je velmi náročná záležitost a nikdy by nefungovala bez úžasného týmu, který jsme dali dohromady. Na Ukrajině se doprava mění z hodiny na hodinu, a pro mě je velmi důležité vědět, že i když zavolám v 11 večer na skupinový chat, tak všichni členové týmu reagují. Taktéž pracují naši přátelé na ukrajinské straně, proto nám vše funguje,“ vysvětluje Yuliya Hayderova, která koordinaci vede. Ukrajinské dobrovolníky se snaží tým chránit, ve válečném konfliktu přišlo o život už několik lidí pomáhajících zvířatům ze spolupracujících organizací. Hledají se proto vždy nové cesty, které aliance z bezpečnostních důvodů nezveřejňuje.

Příběhy zvířat i lidí, kteří se o zvířata starají v tak šílených a často nebezpečných situacích, jsou pro nás největší motivací pro to, co děláme. Denně k nám proudí žádosti o pomoc, videa a fotky zraněných a vyděšených zvířat. Děláme, co můžeme, a moc si vážíme místních statečných lidí, kteří cítí se zvířaty. Organizovali jsme třeba převoz pomoci do oblastí kolem Charkova, kam se zatím nelze dostat. Místní tým koordinoval pomoc i přes zákaz vycházení – bez nich bychom nikdy nepomohli tolika zvířatům. V dalším místech lidé během organizace pomoci musí zabíhat do krytů, žádají nás o vesty, které jim v případě střílení zajistí bezpečí. Situace je opravdu vážná,“ říká Linda Maruščáková z Vegan Fighter.

Výzvou pro celý tým je maximální flexibilita. Během krizí, jako je válečný konflikt, nefungují plány, vše se mění během pár minut a často je nutné zrušit celou naplánovanou cestu a začít znovu. „Uvnitř aliance mezi námi došlo k neuvěřitelně silnému spojení. Před pár dny jsme se ještě vůbec neznali a dnes dokážeme zachraňovat stovky zvířat v maximálním nasazení téměř 24 hodin denně. Máme sklad, přes který od nás proudí pomoc k lidem a zvířátkům přímo do války. Myslím, že pro každého z nás to budou jedny z nejsilnějších okamžiků našich životů,“ dodává Šárka Syrová, majitelka super-granule.cz.

Alianci se ozývají útulky, ale i jednotliví lidé, kteří pomáhají zraněným a hladovým zvířatům na ulicích. „Ničím neomluvitelná válka poznamená nejen osudy lidí, ale i zvířat. Více než milion lidí opustilo domov a jen někteří vzali s sebou i své mazlíčky. První fází naší pomoci je dostat krmivo k útulkům, které se starají nejen o svá zvířata, ale i o stovky dalších v ulicích. V tuto chvíli jsme v kontaktu s více než 30 útulky z oblastí Kyjeva, Charkova, Dněpropetrovsku, Poltavy a Oděsy a s mnoha jednotlivci. S partnerskými projekty pomáháme také s azylem a péčí o zvířata po příjezdu do ČR. Zvířata z Ukrajiny mohou být vystrašená a musí zůstávat v karanténě. Proto zatím doporučujeme všem, kteří si chtějí adoptovat zvířata z Ukrajiny, adopci českých a slovenských pejsků a kočiček, jejichž místa potřebujeme pro zvířata z Ukrajiny. Pejskové budou skvělým kamarádem, ať pochází z Čech nebo Ukrajiny,“ zdůrazňuje Petr Sokolík z Běhejme a pomáhejme útulkům.

Pokud byste věděli o nějakém útulku nebo místu, kde je potřeba pomoci, kontaktujte alianci Pomáháme zvířatům UA na jejích sociálních sítích (https://m.facebook.com/pomoczviratumua/). Pomoc doporučuje aliance dobře zvážit, pejsek nebo kočička jsou živí tvorové, potřebují speciální péči a jsou závazkem na mnoho let. Všichni, kdo organizují záchranu, chtějí, aby zvířata přišla do těch nejlepších podmínek a milujících domovů. Aliance také zajišťuje koordinaci nabídek ubytování ukrajinským občanům, kteří k nám přichází se zvířaty, do českých rodin. Nově i na lince v ukrajinštině (+420 739 447 358).

Kontakty

Web Pomáháme zvířatům UA: http://pomoczviratumua.cz

Čtěte dál …