Plzeňská TOP 5: Místa, která chcete vidět a zážitky, které chcete zažít

Od historie pivovarského řemesla přes fascinující svět zvířat, až po interaktivní dobrodružství vědy a techniky. Plzeň je město, které vás překvapí svou rozmanitostí a pohostinností, ale také množstvím atrakcí pro děti i dospělé. Objevte s námi TOP 5 nejnavštěvovanějších míst v Plzeňském kraji , které uspěly v aktuálním žebříčku agentury Czech Turism!

Plzeňským TOP cílem číslo 1 je Plzeňský Prazdroj. Jeden z nejznámějších pivovarů na světě nabízí návštěvníkům řadu zážitků včetně prohlídek a degustací. Prohlídková trasa Pilsner Urquell v plzeňském pivovaru se stala nejlepší pivovarskou návštěvnickou trasou v Evropě, když získala prestižní ocenění World Travel Awards 2024.

„Při prohlídce se dozvíte o tajemstvích výroby piva Pilsner Urquell. Všemi smysly poznáte suroviny potřebné k jeho vaření a uvidíte originální měděnou varnou pánev, ve které byla v roce 1842 uvařena první dávka plzeňského ležáku, stejně jako varnu z počátku 20. století a moderní varnu z roku 2004,” přiblížila Helena Mařanová z plzeňské městské agentury Visit Plzeň.

Během prohlídky se účastníci mohou podívat také do jedné z nejmodernějších stáčíren v Evropě, která má kapacitu 120 000 lahví za hodinu a nahlédnout do historických sklepů, kde pivo tradičně kvasí a zraje v dřevěných kádích a sudech. Pro dospělé návštěvníky je pak připravena degustace nefiltrovaného a nepasterizovaného piva Pilsner Urquell přímo z dubového sudu.

Kromě toho se letos mohou návštěvníci v rámci speciální prohlídkové trasy podívat i na běžně nepřístupné industriální části pivovaru s výrobními technologiemi.

Vyzkoušet si můžete stará pivovarská řemesla a pivo ochutnat přímo ze starých sudů. A možná kolem vás projede i pivovarský povoz tažený koňmi. 

Od tradice k inovacím

To je totiž tradice, která sahá až do 19. století, stejně jako historie samotného pivovaru. Tehdy ještě pivo rozvážely formanské povozy. Že to byla dobře placená práce, dokazuje příběh formana Matěje Salzmanna. Tomu se na dovážení prazdrojského ležáku z Plzně do Prahy podařilo vydělat tolik peněz, že si v Plzni otevřel hospodu. Ta je pod názvem U Salzmannů v provozu dodnes a opravdu dobře se tam najíte.

Další z řemesel, které si Plzeňský Prazdroj pečlivě střeží, je bednářství. Jako jeden z mála pivovarů na světě, bednáře dokonce zaměstnává a dubové sudy vyrábí původním unikátním postupem, stejně jako tomu bylo před 180 lety pod dohledem prvního sládka Josefa Grolla.

A unikátní recepturu má samozřejmě i samotné pivo. Dodnes je ukryta pod rouškou tajemství. Přesný poměr surovin zná asi jen desítka místních sládků. Přitom nejen chuť, ale i blahodárné účinky plzeňského piva se rychle proslavily po celém světě a v 19. století si papež Lev XIII. nechal na doporučení lékařů dovážet proslulý ležák. Z úcty k tradici ho dodnes každoročně Svatému otci darem vozí delegace z pivovaru.

Přestože si Prazdroj svou historii i tradice hýčká, nebojí se ani inovací. A tak před pár lety vznikl v bývalé elektrárně přímo v areálu Prazdroje experimentální pivovar se symbolickým názvem Proud. Řemeslná piva Elektrárna můžete vyzkoušet v některých plzeňských hospodách, tak přímo v pivovaru. Zúčastnit se můžete i

prohlídek bývalé elektrocentrály a zakončit je degustací místního pivního portfolia přímo z kvasných ležáckých tanků.

Druhé místo v žebříčku právem patří Plzeňské Zoo spojené s Botanickou zahradou. Plzeňská zoo je jediná v České republice, kde se zoologické a botanické expozice organicky doplňují a prolínají. Zoo v Plzni vznikla již v roce 1926 a chová 6000 kusů zvířat ve více než 1000 druzích. Žirafy, nosorožci, lvi, tygři, medvědi, tučňáci, plameňáci, klokani, zebry, krokodýli a třeba i pro někoho obyčejná domácí zvířata na statku Lüftnerka jsou hlavními hvězdami pestré nabídky plzeňské zoo.Obrázek 15.07.2024 v 11.11.jpg

Blízká setkání

Nezapomenutelným zážitkem, který si odsud můžete odnést, nabízí program „Blízká setkání”. Pro tento nevšední zážitek si můžete vybrat z návštěvy nosorožců, žiraf, tučňáků a hrabáčů. Program začíná u hlavní pokladny, kde si vás převezme lektor a představí vám naši zoologickou zahradu. Formou asi půlhodinové  komentované prohlídky vás dovede do chovatelského zázemí za vybraným druhem zvířete. Druhou částí programu je setkání se zvířetem a s jeho ošetřovatelem. Součástí zážitku bude krmení, při kterém si zvíře budete moci prohlédnout z větší blízkosti a ošetřovatel či lektor se s vámi podělí o zajímavosti z jejich chovu. Program, který je k dispozici ve všední dny po dobu školního roku, je třeba si rezervovat. Ceník a podrobné informace najdete zde.

Plzeňskou TOP trojkou je Dinopark Plzeň, otevřený v roce 2003 jako první svého druhu v České republice. Několik metrů velké modely různých druhů dinosaurů umožní dětem obdivovat obří vyhynulé živočichy a poznat svět, který už miliony let neexistuje.

Obrovitý 23 metrů dlouhý model Apatosaura, pod který se hravě schová celá mateřská školka, jeden z nejpovedenějších modelů Tyranosaura Rexe, nádherný pohled na centrum Plzně z „vyhlídky u Brachiosaura“ nebo jezírko s vodopádem obývané druhohorním velikánem jsou atrakce, které uchvátí nejen vaše děti, ale dost možná i vás samotné.

Na paleontologickém hřišti si mohou děti samy odkrýt kostru dinosaura a během promítání v 3D kině se také podíváte pod hladinu divokých druhohorních moří, kde čeká nepřeberné množství nástrah a nebezpečí. Za poznáním se můžete vydat v expozici Cesta do minulosti Země.

Zdroj: Visit Plzeň

Čtěte dál …