Botanická zahrada Praha připravuje výstavu Orchideje šesti světadílů

Botanická zahrada hl. m. Prahy opět připravuje oblíbenou výstavu orchidejí. Začíná už 4. března a tentokrát představí tyto jedinečné rostliny napříč celým světem. Orchideje najdeme s výjimkou Antarktidy na všech světadílech. Rostou dokonce i za severním polárním kruhem, ve vysokých horách nebo v bažinách. Lidé se s orchidejemi setkávají už od starověku, obdivují jejich krásu a umí je využít mnoha způsoby. Víte, že mezi orchideje patří i vanilka? A že některé části orchidejí se dají sníst? Ale pozor, najdou se i orchideje jedovaté! A jak lidé v různých částech světa dokážou orchideje využít? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky lze nalézt na chystané výstavě. Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven i prodej v zásobním skleníku. Výstava potrvá až do 20. března.

Otevírací doba – únor:
Venkovní expozice: denně včetně svátků 9.00–16.00  
Skleník Fata Morgana: út–ne 9.00–16.00  
Vinotéka sv. Kláry: po–ne 10.00–15.30  

Botanická zahrada hl. m. Prahy se pěstování orchidejí věnuje již od roku 1995 a jejich kolekce nyní čítá přibližně na 2300 druhů. Představují se návštěvníkům během tematických výstav, které se v Troji již staly tradicí. „Orchideje patří k nejatraktivnějším sbírkám naší botanické zahrady a každoroční výstava se těší velkému zájmu veřejnosti. Mám radost, že letos opět můžeme uspořádat výstavu v tradičním jarním termínu. Tentokrát se společně vydáme na cestu kolem světa a návštěvníci budou moci poznat orchideje z oblastí, kde by je nejspíš nečekali. Připravili jsme velkou mapu celosvětového rozšíření orchideejí, která upozorní na různé zajímavosti. Zájemci se dozvědí i leccos překvapivého o využití orchidejí. Milovníci těchto květin si také některou z krásek mohou zakoupit a odnést domů,“zve na výstavu ve skleníku Fata Morgana Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Cesta kolem světa za orchidejemi

Pozoruhodný svět orchidejí je mnohem pestřejší, než si většina z nás dokáže představit. Orchideje nevypadají jen jako ty z výlohy květinářství a nerostou jen v tropických lesích. Více než 28 000 druhů těchto rostlin roste po celém světě kromě nejsušších pouští a oblastí trvale pokrytých sněhem a ledem. Orchideje se dokázaly přizpůsobit téměř jakýmkoliv podmínkám na Zemi, za nichž mohou rostliny přežít. Hledali byste orchideje ve vysokých nadmořských výškách? Rozkvétají na vrcholcích And ve výškách nad 4700 metrů a rostou i v Himálaji. Víte, že snesou teploty pod bodem mrazu a rostou u sibiřského pólu chladu? Orchideje najdete jak v bažinách téměř ve vodě, tak i v polopouštích, kde se najde alespoň nepatrné množství vody. Viděli jste už nějaké české orchideje? Víte, že v naší přírodě se vyskytuje až 70 druhů orchidejí? Výstava ve skleníku Fata Morgana představí orchideje ze všech koutů světa i nejrůznější kuriozity.

Zvláštnosti světa orchidejí

Výstava prozradí, co můžeme ve světě orchidejí objevit a kde všude lze na orchideje narazit. Některé z nich překvapí vzhledem, jiné schopností se přizpůsobit. Některé druhy odedávna využívají domorodí lidé k jídlu, k léčení různých nemocí, ale získávají z nich i omamné látky. Na výstavě představíme i oblíbené orchideje tradiční čínské medicíny či zajímavosti z indiánské lékárničky. Kurátoři Botanické zahrady hl. m. Prahy se s různými pozoruhodnými orchidejemi a jejich využitím seznámili i při svých expedicích a některé z nich obohatily sbírky trojské zahrady.

Návštěvníci s prázdnou neodejdou

Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. K dispozici bude široký sortiment kultivarů i původních druhů orchidejí dovezených přímo z Holandska, zkušení prodejci poradí vhodné rostliny začátečníkům i pokročilejším pěstitelům.

S přípravou výstavy již tradičně pomáhají studenti České zahradnické akademie Mělník pod vedením významné české floristky Kláry Franc Vavříkové. Výstava se koná od 4. do 20. března a platí pro ni běžné vstupné do botanické zahrady (150 Kč.) Skleník Fata Morgana je otevřený každý den kromě pondělí, od března od 9 do 19 hodin.


UPOZORNĚNÍ:

Aby byla výstava orchidejí co nejkrásnější, je třeba ji důkladně připravit. Z tohoto důvodu bude v období od 28. 2. do 3. 3. skleník Fata Morgana uzavřen. Děkujeme za pochopení.

Partnerem výstavy orchidejí 2021 je společnost Forestina, s. r. o., český výrobce zahradních hnojiv, substrátů a dalších produktů nejen pro zahrádkáře.


Doprovodný prodej rostlin zajišťuje firma Pokojovky.cz.

Generálním partnerem Botanické zahrady hl. m. Prahy je Hyundai Motor Czech.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na www.botanicka.cz.

Čtěte dál …

Návštěva vinařství Johann W

Vinařství v Čechách nejsou úplně nejznámější a nejoblíbenější u milovníků vína. Ale rozhodně se vyplatí některá z nich navštívit a zdejší produkci ochutnat. Obzvlášť pokud je to spojeno s výletem do přírody nebo za památkami. A pokud se vydáte třeba na hrad Hazmburk,...

pokračovat ve čtení