Vykročte vstříc svým novoročním předsevzetím a vyzkoušejte tuhle fintu!

Pokud patříte mezi ty, kteří už se snaží zapomenout na svá novoroční předsevzetí a povánoční entusiasmus, který vám ale v novém roce dlouho nevydržel, nezoufejte. Rozhodně v tom totiž nejste sami. Jen přestup do nového roku totiž mnohdy nestačí na to, abychom započali tak velkou změnu, jakou je změna životního stylu a víc pohybu. Stačí jedno mávnutí kouzelnou kanylou a vy můžete odcházet z kliniky s velkým náskokem na cestě za vaší vysněnou postavou. Ptáte se, co je to za kouzlo? Magickou formulí na ideální postavu nejsou žádná zaklínadla, nýbrž liposukce.

Pro nejednoho z nás vůle cvičit rychle opadá, protože výsledky nejsou vidět okamžitě a začátky cvičení jsou vždy nejtěžší. Jsme zvyklí stimulovat mozek instantními impulzy které nám poskytují všudypřítomné technologie a když pak dojde na realitu padesáti shybů, na začátečníka mohou jít mdloby. Kde jen najít vůli překonat tohle období a dostat mysl do stavu, ve kterém bude cvičení vítaná součást životosprávy? Představte si, že byste mohla mít partii, které spíláte nejčastěji, krásnou a hubenější rovnou. To zní jako dobrý první krok, co říkáte?

A proč tedy nejít jen na liposukci a nějaké cvičení hodit za hlavu? Bez zdravého pohybu to dlouhodobě prostě nejde. Liposukce není náhradou za cvičení, ani za dietní opatření. „Efekt liposukce je trvalý za předpokladu udržování přibližně stejné tělesné váhy, protože tukové buňky se v dospělosti nemnoží. Mohou se ale zvětšovat, nafukovat. To znamená, že když klient po operaci nedodržuje určitý režim a výrazněji přibere, nabere objem i v odsáté oblasti. I když ne tolik, jako by tomu bylo před liposukcí,“ vysvětluje plastický chirurg MUDr. Libor Kment z kliniky estetické medicíny Esthé. Pokud tedy chcete, aby byl výsledek trvalý, budete si muset hlídat váhu tak jako tak. Nenechte se však zlákat neinvazivními variantami, které se sice mohou zdát šetrnější, jejich účinek ale odborníci zpochybňují. „Liposukce patří mezi nejčastější plasticko-chirurgické operace. Za poslední roky se ale počet zákroků zmenšil. Souvisí to myslím částečně s tím, že řada pacientů volí méně invazivní zákroky, které ale nebývají tak účinné,“ upozorňuje MUDr. Kment.

MUDr. Libor Kment

Pokud se tedy pro liposukci rozhodnete, začněte výběrem lékaře a kliniky s dobrými recenzemi. Na sociálních sítích vzniká množství skupin a stránek, na kterých ženy sdílejí své zkušenosti. Vybrat dnes operatéra, kterému budete důvěřovat, už není problém. S lékařem také dohodnete nejvhodnější metodu liposukce, máte totiž na výběr. „U nás na klinice provádíme většinu typů liposukcí. Od klasické, vibrační, tumescentní, až po nejčastěji používanou moderní ultrazvukovou liposukci. To znamená, že liposukce je asistovaná ultrazvukem, který pomáhá rozrušit odsávaný tuk a tím snižuje riziko nerovností a je šetrnější k okolním tkáním. Volnější kůže má navíc větší tendenci k smrštění a zpevnění“ vyjmenovává jednotlivé metody zkušený plastický chirurg.

Pokud se bojíte celkové anestezie, počítejte pouze s menším zákrokem. „Obvykle se liposukce provádí v celkové anestezii, při menším rozsahu odsávané plochy můžeme výkon provést i v místním znecitlivění nebo v tzv. analgosedaci,“ dodává MUDr. Kment.

Nechat si odsát tuk můžete z mnoha částí těla, liposukce není omezená na oblast břicha, jak si mnozí myslí. „Velice populární a efektivní je liposukce podbradku. Provádíme jí samostatně anebo společně s operací obličeje. Dále se provádí liposukce paží, břicha, boků a poměrně výjimečně zad. U mužů se provádí u pseudogynekomastie liposukce prsů. Časté jsou liposukce zevních a vnitřních stehen a také vnitřních kolen,“ doplňuje lékař.

Mnohdy se tuk hromadí na místech, odkud se těžko shazuje. Mohou za to genetické predispozice ale i životní styl. Pokud vás někde trápí trocha tuku navíc, můžete si ho nejen nechat odsát, ale i zužitkovat. Tuk, který vám během liposukce lékaři odsají, se dá „transplantovat“ na jiné, příhodnější místo. „Tuk je možné zpracovat a jeho nejkvalitnější část se dá použít na doplnění určitých partií. Můžeme jím například zvětšit prsa, doplnit objem stárnoucího obličeje, vyplnit tukem různé nerovnosti nebo deformity těla. Vždy tu ale hrozí riziko, že se transplantovaný tuk z velké části vstřebá,“ míní MUDr. Libor Kment.

Liposukce je jediný trvalý způsob, jak se zbavit tukových buněk v těle. Pokud tedy máte pocit, že byste potřebovali pomoct a toho tuku trochu natrvalo odsát, domluvte si konzultaci s plastickým chirurgem.

Odpovídal MUDr. Libor Kment, klinika Esthé

FOTO: archiv Esthé 

Čtěte dál …

Chystáte se na letní festival, výlet nebo dovolenou? Nezapomeňte přibalit tyto LUSH produkty, které zkrátka musíte mít s sebou!

Bezobalový šampon, řasenka, či pasta na zuby v tabletkách. Vyberte si cruelty-free produkty, které ušetří místo v zavazadle a zároveň nepotřebují zbytečný plastový obal. Výhra pro Vás i pro planetu! OceanBezobalová řasenka395 Kč/ kusNahatá řasenka Ocean vašim řasám...

pokračovat ve čtení