Před 38 lety ji nehoda téměř připravila o zrak. Šanci znovu vidět dostala až v Česku.

Kvůli úrazu byla jednašedesátiletá Olga takřka slepá dlouhých 38 let. Lékaři ve Švédsku, kde žije, jí pomoct nedokázali, doporučili jí proto navštívit českou oční kliniku. Zde se podařilo složitou operací pacientce zrak vrátit. Bezprostředně po operaci dokonce četla bez brýlí.

Olga nyní žije ve Švédsku. Před téměř čtyřmi dekádami jí oči poleptalo vápno. O jedno oko přišla úplně, na druhé od té doby prakticky neviděla. Poslední dva roky jí zrak přestal sloužit zcela. Ani tamní špičkoví lékaři jí ale nedokázali pomoci. Odkázali ji na českou kliniku a světově uznávaného očního chirurga Pavla Stodůlku. Olga se vydala do Česka na zlínskou oční kliniku Gemini, kde jí primář Stodůlka zrak vrátil díky transplantaci umělé rohovky. „Paní Olga se tak zařadila mezi tři desítky pacientů, kterým se na naší klinice během 20 let jejího fungování podařilo opět vrátit zrak z úplné slepoty. Pacientka podstoupila transplantaci umělé rohovky bostonského typu. Ta dokáže nahradit i velmi poškozenou, neprůhlednou rohovku pacienta. Díky ní je možné vrátit zrak lidem, kteří byli i několik desítek let slepí,“ popsal Pavel Stodůlka, světově uznávaný oční chirurg a přednosta sítě očních klinik Gemini.

Unikátní operace již v minulosti dokázala vrátit zrak i po padesáti letech. Oko se ale musí znovu naučit vidět. Taková operace je vždy „malý zázrak“ nejen pro pacienta, ale i pro lékaře. „Nezáleží jen na oku, ale i na mozku, ten totiž po letech slepoty zapomene vidět a musí se vše učit znovu. V případě, že je rohovka poškozená následkem úrazu a sítnice pacienta je v pořádku, je možné zrak vrátit v podstatě po jakkoli dlouhé době. Pokud je ale člověk slepý déle než dvacet let, je třeba počítat s tím, že se zrak bude vracet postupně. Po dlouhém období slepoty totiž člověku přestává fungovat zrakové centrum v mozku, které je třeba obnovit. V případě paní Olgy byl ale výsledek patrný takřka okamžitě, což nás nesmírně těší. Obvykle trvá pár dní, týdnů, dokonce měsíců, než se zrakové funkce plně obnoví,“ řekl Pavel Stodůlka.

První pacientkou v Česku, která transplantaci umělé rohovky podstoupila, byla koncem roku 2008 Hana Charvátová. Ta dodnes vidí a čte bez brýlí. Od té doby podstoupily stejnou operaci na zlínské klinice tři desítky nevidomých pacientů.  „Typickou indikací k implantaci umělé rohovky je například oko po těžkém poleptání vápnem nebo jinou chemikálií. Zákrok však není možné provést u lidí, kteří jsou slepí od narození, ani těm, kteří oslepli například následkem zeleného zákalu nebo cukrovky. Umělá rohovka totiž nemůže pomoci pacientům, kteří mají poškozený zrakový nerv nebo sítnici,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Paní Olga v minulosti podstoupila několik operací na jiných očních klinikách. „Při zákrocích jsem pociťovala bolest, ale tady na Gemini mě nic nebolelo. Pan doktor Stodůlka má zlaté ruce. Dokonce přečtu malá písmena na obalu od mých očních kapek. Doktoři tvrdí, že s brýlemi bude vidění do dálky ještě lepší, nicméně čtu i bez nich,“ popsala pacientka.

Čekárnu zlínské oční kliniky zdobí velké akvárium. „Tady je fialová rybička, červená, žlutá i červená s modrými ploutvemi nahoře. Tolik barev! Jak jsou ty rybičky krásné! A tam je pestrobarevná! Prostě nádhera. Z okna vidím stromy, domy, barvy. Ještě před chvílí jsem neviděla vůbec a teď vidím všechno,“ neskrývala své nadšení z výsledku operace pacientka bezprostředně po zákroku.

Na titulním snímku: paní Olga a primář MUDr. Pavel Stodůlka

Čtěte dál …

Zpátky do školy… i v lázních

Začíná podzim a s ním se neodmyslitelně pojí návrat dětí do školních lavic. Málokteré rodiče by proto napadlo, že je pro dítě právě podzim a zima ideálním časem, kdy navštívit lázně. „V zimních měsících mohou malí pacienti uniknout z měst, kde je dusí smog, sem do...

pokračovat ve čtení

Vzácná onemocnění: častější než rakovina a AIDS dohromady. Jejich vznik a genetiku vysvětlí výstava „Doba genová“ pod záštitou Evy Pavlová.

Putovní výstava „Doba genová“, nad níž převzala záštitu první dáma Eva Pavlová, bude poprvé ke shlédnutí v Praze na Smíchovské náplavce před kobkou č. 17 od 7. 10. do 3. 11. 2023, a to zcela zdarma. Panely v designu šroubovice lidské DNA vysvětlí pomocí grafiky a...

pokračovat ve čtení