Praktické rady lékárníků: jak správně aplikovat různé lékové formy

Před užíváním nové lékové formy, nebo kdykoliv si nejste jisti správnou aplikací či uchováváním léčiva, je vhodné se poradit s lékárníkem. Lékárník pacientovi vše srozumitelně vysvětlí a zodpoví jeho případné doplňující dotazy tak, aby byla léčba maximálně účinná a pro pacienta bezpečná.

 1. Tablety, tobolky

Tzv. „polykací“ lékové formy (tablety, tobolky atd.) je potřeba zapít dostatečným množstvím (cca 200 ml) tekutiny – ideálně vody. Některé tablety lze půlit, některé nikoli. Zeptejte se svého lékárníka. 

 • Sublinguální formy

Jedná se o lékové formy, které jsou rozpustné pod jazykem. Po jejich užití se doporučuje nepít a nepolykat sliny, které se tvoří při rozpouštění v ústech.

 • Oční kapky

Před aplikací očních kapek si důkladně umyjte ruce. Správný postup při aplikaci očních kapek je následující: před otevřením lahvičku protřepat, vkápnout 1-2 kapky do vnitřního koutku, zamáčknout na malou chvíli slzný kanálek u kořene nosu a přibližně 10 minut nechat oko zavřené. Na vnitřní obal kapek ihned po prvním otevření napište datum, do kterého je možné kapky používat. Nezřídka jde o pouhé čtyři týdny. Poté už není možné kapky používat, protože už nejsou sterilní. Nevyužité léčivo vraťte zpět do lékárny k ekologické likvidaci.

 • Oční masti

Před aplikací oční masti si důkladně umyjte ruce. Do oka naneste asi jeden centimetr masti, a to do spojivkového vaku (tedy laicky řečeno do vnitřního prostoru, který se nachází mezi samotnou oční bulvou a spodním víčkem lemovaným řasami). Následně oko promněte a nechte zavřené. Při prvním otevření oční masti v kovové tubě nepoužívejte úplně první centimetr jejího obsahu. Ve špičce obalu mohou ulpět mikročástice, první centimetr masti po otevření nové masti proto odstraňte. Tyto částice by se neměly dostat do oka. I oční masti je možné používat jen po omezenou dobu. Nevyužité léčivo přineste do lékárny, ani oční masti rozhodně nepatří do komunálního odpadu.

 • Krémy vs. masti vs. gely

Výhodou léčiva ve formě krému je lepší roztíratelnost, textura je méně mastná. Masti poskytují výraznější hydrataci a případně umožňují i místo masírovat. Gely se nanáší na postižené místo v množství doporučeném výrobcem a nechají se zaschnout. Není třeba místo následně obvázat.

 • Sirupy

Pokud se jedná o suspenzní přípravky, je nutné je před použitím protřepat. I u nich je vhodné napsat na vnitřní obal datum otevření, protože i tyto přípravky mají často omezenou dobu spotřeby po otevření.

 • Nosní spreje

Před úplně prvním použitím je vhodné provést několik vstřiků do volného prostoru, aby došlo k viditelnému vypuzení první dávky. Při aplikaci není třeba zaklánět hlavu.

 • Inhalační formy

U této lékové formy je velmi důležitá technika použití. Před užitím je nutné provést hluboký výdech a s co nejdelším nádechem provést aplikaci. Poté zadržet dech. V případě, že inhalační přípravek obsahuje kortikoid je nezbytně nutné, aby byl proveden po aplikaci vždy výplach úst. Je to prevence velmi špatně léčitelných ústních kandidóz.

 • Čípky

Tuto lékovou formu je nutné aplikovat vždy až za svěrač, tak aby se čípek dostal do konečníku. Je vhodné použít čípek celý – podle věku nebo hmotnosti pacienta. Pokud je nutné ve výjimečných případech čípek dělit, provádí se jeho půlení podélně, nikoli napříč.

 1. Vaginální tablety 

Před vkládáním vaginálních tablet je vhodné některé z nich předtím navlhčit. Vaginální tablety nebo globule se aplikují většinou jednou denně, zpravidla večer – až po vykoupání nebo osprchování, těsně před ulehnutím. V této lékové formě jsou častá také antibiotika, která je nutné užívat/aplikovat po stanovenou dobu.

 1. Kombinace různých lékových forem

V některých případech je vhodné kombinovat účinnou látku v různých lékových formách – například při bolesti pohybového aparátu nebo při oční infekci. Při bolestivých stavech lze například kombinovat tablety a masti – vždy za podmínky dodržení dávkování doporučeného lékárníkem v souladu se závaznými údaji výrobce. U očních infekcí lze vhodně kombinovat kapky a masti – kapky aplikovat přes den v doporučených intervalech, oční mast, která v oku vydrží déle, na noc. 

Text: ČLnK

Čtěte dál …

Zuby ovlivňují zdraví celého těla. Dentální hygienistka radí, jak předcházet vzniku komplikací spojených se špatným stavem zubů a dásní

Zdraví začíná v ústech. Rozsáhlé lékařské studie dávno potvrdily, že orgány v těle jsou navzájem propojeny, a zejména skryté infekce v ústní dutině mohou vyvolat prudkou reakci celého organismu. Proto je důležité si pečlivě čistit zuby i mezizubní prostory. Můžete tím...

pokračovat ve čtení

Léto s lehkostí aneb 4 tipy, jak se na dovolené neomezovat, pokud máte intoleranci na laktózu

Prázdninové cestování je v plném proudu. A k výletům neodmyslitelně patří také dobré jídlo. Pokud se ovšem vy nebo vaše děti potýkáte s intolerancí na laktózu, mohou vás při letních cestách čekat nepříjemné potíže. Připravíte-li se ale dobře, můžete si i tak užít léto...

pokračovat ve čtení