Cítíte se unavení? Nejste v tom sami. Podle meta-analýzy, která dávala dohromady 91 studií napříč třemi kontinenty, zažil dlouhodobou únavu trvající déle než 6 měsíců jeden člověk z pěti. Někdy může být únava „pouze“ důsledkem rychlého životního tempa nebo ji může způsobit nedostatek kvalitního spánku. Věděli jste ale, že únava může mít také celou řadu jiných důvodů, včetně ztukovatělých jater?
Někdy člověk nemá ani energii jít po práci sportovat a místo vaření večeře si jídlo raději objedná nebo prostě rovnou zamíří do postele. Čas od času se unavení cítíme všichni, ale co když už kvůli únavě nezvládáme fungovat v běžném životě? Přečtěte si tyto 4 důvody, proč se můžete cítit vyčerpaně, a dozvíte se, jak s únavou bojovat.
Nedostatek spánku jako častý důvod únavy
Běžnou příčinou, kterou si asi každý z nás spojuje s únavou, je nedostatek spánku. Žijeme v hektické době, kdy jsme zahlceni informacemi, máme v ruce neustále chytrý telefon a náš mozek přijímá jeden podnět za druhým. Proto se například doporučuje omezit modré světlo, které vyzařuje z chytrých zařízení, alespoň hodinu před spaním. Je ale celá řada způsobů, jak můžeme náš spánek zlepšit. Zkuste do svého režimu zařadit pravidelnou fyzickou aktivitu a omezit konzumaci alkoholu, který narušuje náš spánek.
Pozor na stres
Stres se stal běžnou součástí každodenního života a může být viníkem celé řady nemocí, má ale také vliv na to, kolik máme energie. Pokud je někdo dlouhodobě ve stresu, často zažívá nadměrnou únavu i celkové vyčerpání. Poznáváte se v těchto větách? Jestli ano, tak je na čase to změnit. Vyměňte stresové prostředí třeba za přírodu, projděte se v lese nebo zapojte jakýkoliv druh pohybu. Pomoci může také hořčík, který hraje důležitou roli při uvolňování stresového hormonu. Při pravidelném užívání snižuje úroveň stresu a přispívá ke správnému fungování organismu.
Nezdravý životní styl a jak to změnit
Nezdravý životní styl je častým viníkem přetrvávající únavy. Ať už jde o kouření, pití alkoholu, nezdravou stravu, nedostatek aktivního pohybu, či nadměrné sezení (třeba v případě sedavého zaměstnání). To vše má velký vliv na naši celkovou pohodu, zdraví, i to, jak se cítíme. Nejde změnit veškeré nezdravé návyky ze dne na den, ale je dobré dělat menší a postupné změny. Začít můžeme třeba zařazením zdravých potravin, které nejsou průmyslově zpracované a zvýšit příjem zeleniny. Postupně omezujte také sladké pokrmy, které jsou plné cukrů, a zkuste je nahradit třeba ovocem, nebo na doslazení použijte med či stévii.
Když jsou na vině játra
Únava může mít ale závažnější zdravotní příčiny. Podle doktorů se může jednat třeba o problémy se štítnou žlázou, cukrovkou, kardiovaskulárními onemocněními či vysokým tlakem. Věděli jste ale, že za únavou mohou být i Vaše játra? Ztukovatěním jater přitom trpí až 4 z 10 dospělých a v počátečním stádiu se může projevovat právě jako přetrvávající únava. Proto se doporučuje chodit na pravidelné zdravotní prohlídky, kde z krevních odběrů lékaři zhodnotí stav jater. Existují ale i samotesty, například Essentia Check, který během 10 minut zjistí zvýšené hodnoty jaterních enzymů a může pomoci odhalit skryté problémy i v pohodlí domova.
To, jak se cítíme, závisí na malých rozhodnutích, která děláme v průběhu každého dne. Ať už se jedná o počet naspaných hodin, procházky v přírodě nebo odmítnutí diskuze o práci mimo pracovní dobu, mají tyto drobnosti velký vliv na naši pohodu. Dobré ale je myslet i na preventivní prohlídky u lékaře, které mohou pomoci včas podchytit závažnější problémy.
Essentia Check® je diagnostický zdravotnický prostředek in vitro. Čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném používání.