Pediatři bez dostatečné praxe? Novela vzdělávání podle České pediatrické společnosti omezuje kvalifikaci

Pokud si má pediatrická péče v České republice udržet kvalitu, mladí lékaři musí získávat praktické zkušenosti zejména v nemocnicích. Běžné ambulance jim plnou šíři vzdělání nedokážou nabídnout. Právě nemocniční praxe podle České pediatrické společnosti nabízí pod vedením zkušených odborníků kvalitní zázemí pro přípravu na budoucí samostatné vykonávání profese dětského lékaře. Je proto nezbytné upravit stávající rozložení dotovaných rezidenčních míst a významnou část jich přidělit do nemocnic.

Vzdělávání mladých pediatrů v Česku letos prošlo zásadní změnou. Nově již část lékařů, kteří si zvolí vzdělávání po dokončení kmene v ambulanci primární péče, nemusí absolvovat důležité stáže na dětských odděleních v nemocnicích. To v praxi znamená, že nikdy ve svém profesním životě nezískají dostatek praktických zkušeností a dovedností, které nabízí pouze nemocniční praxe.

Nekvalitní vzdělání = horší péče o děti v budoucnu

Proti těmto změnám se staví Česká pediatrická společnost, která stejnou měrou reprezentuje nemocniční dětské lékaře i praktické lékaře pro děti a dorost.  Upozorňuje, že  tento přístup může významně ovlivnit kvalitu vzdělávání mladých lékařů. „Nová legislativa výrazně omezuje možnosti praktického tréninku mladých pediatrů. Ti, kteří se po kmeni připravují na atestaci pouze v ambulancích primární péče, nezískají zkušenost z práce na jednotkách intenzivní péče, specializovaných odděleních či novorozeneckých pracovištích,“ vysvětluje prof. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D., předseda České pediatrické společnosti.

Navíc hrozí, že v příštím roce nebude pro vzdělávání pediatrů v nemocnicích otevřen ani dostatek dotovaných rezidenčních míst. „Současné podmínky rozdělování rezidenčních míst zvýhodňují ambulantní praxi praktických lékařů pro děti a dorost. Ty ale nabízejí jen ve velmi omezené míře možnost poznat a správně diagnostikovat závažná onemocnění dětského věku, mezi které patří například cukrovka, leukémie, zánětlivá střevní onemocnění a mnohé další nemoci. Navíc praxe u jediného praktického pediatra  postrádá zkušenost s prací v multidisciplinárním týmu i prostor pro konzultace se specialisty,“ upozorňuje prof. Bronský.

Novela ruší také povinnost nočních a víkendových služeb pro lékaře, kteří v nemocnici nestážují. To jednak dále oslabí jejich profesní vzdělání, ale také komplikuje zajištění pohotovostí a dostatečného pokrytí služeb na dětských odděleních dle platných pracovních norem. Chybějící zkušenost s nočními a víkendovými službami je významným hendikepem nejen v předatestační přípravě, ale i pro celý další profesní život. „Budoucí pediatři potřebují širokou škálu praktických zkušeností, aby byli skutečně připraveni na realitu praxe, což nám však nová legislativa zásadně komplikuje,“ souhlasí MUDr. René Hrdlička, Ph.D., primář dětského oddělení Nemocnice Kolín.

Zavedení kanyly či správná resuscitace není samozřejmost?

V běžných ambulancích primární péče se podle prof. Bronského budoucí pediatři sice naučí rutinním úkonům spojeným s péčí o děti a dorost, jako jsou preventivní prohlídky, diagnostika běžných onemocnění nebo očkování, často však nemají možnost řešit složitější stavy. „Mladí lékaři, kteří získávají praxi převážně v ambulancích PLDD, mají omezené možnosti osvojit si řadu klíčových dovednosti, které jsou na nemocničních odděleních naprosto běžné,“ upozorňuje prof. Bronský.

V nemocničním prostředí si dokonale procvičí zásahy v akutních případech, jako je zavádění nitrožilní kanyly, naučí se vyhodnocovat rentgenové snímky a správně a účinně postupovat při resuscitaci – tedy při záchraně lidského života. To jsou situace, které v běžných ambulancích nejsou zdaleka tak časté. Začiatok formulára

Spodná časť formulára

„Dostala jsem se k případům, které bych v běžné praxi v terénu jen tak neviděla. Mám zde možnost seznámit se se složitějšími postupy, vyzkoušet si nejrůznější zákroky a zároveň se radit se zkušenými kolegy specialisty nebo se účastnit velkých vizit,“ potvrzuje MUDr. Lenka Veselá z Nemocnice Kolín, která právě dokončuje předatestační přípravu.

Podle České pediatrické společnosti je proto pro zajištění budoucí kvalitní péče o děti a vzdělávání budoucích pediatrů důležité podpořit rozložení rezidenčních míst ve prospěch nemocnic. „Považujeme za svůj největší úkol a poslání zajistit, aby nemocniční praxe zůstala součástí vzdělávání mladých pediatrů. Pouze tak budeme schopni vychovat dostatečný počet kvalifikovaných odborníků, kteří převezmou systém primární pediatrické péče v Česku a budou kvalitně léčit příští generaci českých dětí,“ uzavírá prof. Bronský​.

Čtěte dál …