Operatéry i ostatní zdravotníky ochrání oblek Zero Gravity

Zero Gravity je název pro oblek chránící lékaře před rentgenovými paprsky na operačních sálech. Oblek je následuje všude, kam se pohnou, aniž by museli nést jeho tíhu na svých bedrech. Výrazně tak šetří zdraví ramen, zad, svalů i kloubů, a navíc poskytuje vyšší ochranu před zářením než běžně užívané zástěry.

 „Závěsný systém radiační ochrany Zero Gravity je navržen tak, aby eliminoval hmotnostní zátěž pro obsluhu a současně poskytoval vyšší úroveň radiační ochrany,“ popisuje technik společnosti BIOTRONIK Petr Řezáč.

Tvoří jej ochranný oblek, v němž je místy až jeden milimetr silný olověný plát, akrylátový obličejový štít, který chrání hlavu, oči a mozek operatéra a závěsný systém, díky kterému se může oblek pohybovat po místnosti, v níž je umístěn. Lékař tak nemusí mít oblek po celou dobu operace na sobě, ale vklouzne do něj jen na těch několik minut, kdy je to kvůli záření potřeba a po zbytek operace může oblek odpočívat v koutě, aby na sále nepřekážel.

„Jak zástěra visí, je mobilní kolem vlastní osy a díky posuvnému systému se i v prostoru pohybuje tam, kam potřebuji,“ uvádí primář Kardiologie Městské nemocnice Ostrava MUDr. Marcel Heczko. On sám už oblek nějakou dobu používá a učí se s ním pracovat. „Ne u všech výkonů je vhodný. Musíme proto vybírat, kdy nám pomáhá a kdy je spíš trochu na obtíž,“ pokračuje. Někdy totiž operatér potřebuje být obratnější, což mu lépe umožňuje standardní olověná vesta.

„Systém Zero Gravity nabízíme v různých konfiguracích, takže se dá přizpůsobit nejen široké škále procedur, ale i různě tvarovaným místnostem,“ upozorňuje Petr Řezáč.

U nás jej aktivně využívají zatím jen kardiologové z Městské nemocnice Ostrava, ale například v sousedním Německu je už běžnou součástí mnoha nemocnic a zdravotnických zařízení.

Bolesti zad patří k nejčastějším problémům zdravotníků. Trápí nejen sestry, které často manipulují s těžkými pacienty, ale i lékaře, kteří tráví hodiny na operačních sálech a při výkonech pracují s rentgenovým zářením. Po celou dobu operace mají na sobě ochranné olověné zástěry, které váží až šest kilogramů, i když se samotným zářením pracují třeba jen pár minut. Celá operace však může trvat i několik hodin. Týká se to například intervenčních kardiologů, ortopedických chirurgů či revmatologů.

Portfolio výrobků radiační ochrany pro lékaře od společnosti BIOTRONIK v současné době rozšířily chrániče hlavy a krku Texray vyrobené z inovativní průlomové textilie pro ochranu před zářením. HeadPeace je pohodlná čelenka pro snížení radiace v horní části hlavy a MindPeace je unikátně navržený límec na štítnou žlázu s rozšířeným panelem pro snížení radiace v dolní a střední části hlavy.

Foto: Biotronic

Čtěte dál …